Condamnat la închisoare pentru o mită de 300 de lei! S-a racordat la energie în mod fraudulos

condamnat-la-inchisoare-pentru-o-mita-de-300-de-lei!-s-a-racordat-la-energie-in-mod-fraudulos
Publicitate Cele mai noi Birouri Clasa A din Iași | Dotări Premium - NOCIS

Un ieșean a fost condamnat la ani de închisoare de magistrații ieșeni pentru că a încercat să dea mită suma de 300 de lei. Bărbatul a fost nemulțumit de hotărârea Tribunalului Iași, motiv pentru care a formulat apel, iar dosarul se află acum pe rolul Curții de Apel Iași. Acesta fusese trimis în judecată și pentru infracțiunea de furt, săvârșită în aceeași împrejurare.

Un bărbat din Iași a fost condamnat la peste 3 ani de închisoare, după ce a încercat să dea 300 de lei mită. Acesta a formulat apel, fiind nemulțumit de hotărârea primei instanțe.

Condamnat la închisoare pentru o mită de 300 de lei!

În timp ce încerca să scape de consecințele unui racord ilegal la rețeaua de gaze, un ieșean a ajuns să fie condamnat pentru dare de mită și utilizarea unor instalații clandestine. Tribunalul Iași l-a condamnat pe Ionuț Babei la o pedeapsă de 3 ani și 4 luni de închisoare cu executare, însă bărbatul a contestat decizia, iar dosarul a ajuns pe masa judecătorilor de la Curtea de Apel Iași.

Sentința a fost pronunțată la data de 30 decembrie 2025. Magistrații au decis încetarea procesului penal pentru infracțiunea de furt, după ce inculpatul s-a împăcat cu partea civilă, SC Delgaz Grid SA. În schimb, acesta a fost găsit vinovat pentru dare de mită și pentru folosirea unor instalații clandestine în scopul racordării ilegale la sistemul de distribuție a gazelor naturale.

„Dispune încetarea procesului penal cu privire la săvârșirea de către inculpatul Ionuț Babei a infracțiunii de furt, ca urmare a împăcării cu partea civilă SC Delgaz Grid SA. Condamnă pe inculpatul Babei Ionuț la 3 ani de închisoare pentru săvârșirea infracțiunii de dare de mită și la 1 an de închisoare pentru săvârșirea infracțiunii de executare sau folosire de instalații clandestine în scopul racordării directe la sistemul de alimentare cu gaze naturale sau pentru ocolirea echipamentelor de măsurare”, se arată în hotărârea Tribunalului Iași.

Judecătorii au contopit cele două pedepse și au aplicat pedeapsa cea mai grea, de 3 ani de închisoare, la care au adăugat un spor de 4 luni. Astfel, inculpatul a fost condamnat la o pedeapsă finală de 3 ani și 4 luni de închisoare în regim de detenție.

S-a racordat la energie în mod fraudulos

Potrivit procurorilor, problemele lui Babei au început după ce reprezentanții companiei de distribuție a gazelor au descoperit la domiciliul său un contor neautorizat, folosit pentru înregistrarea consumului de gaze naturale.

Anchetatorii susțin că, după descoperirea neregulilor, bărbatul a încercat să-l convingă pe inspectorul energetic care efectuase verificările să nu sesizeze poliția.

„Pe 26 mai 2023, inculpatul a dat personal și direct suma de 300 de lei inspectorului energetic, angajat al SC Delgaz Grid SA, și a promis că va da, în cursul săptămânii următoare, suma de 700 de lei, în legătură cu neîndeplinirea unei îndatoriri de serviciu înscrise în fișa postului, constând în obligația de a sesiza poliția privind constatarea referitoare la existența și folosirea în mod clandestin a unui contor de măsurare a consumului de gaze naturale neautorizat de firma de distribuție”, au arătat procurorii în rechizitoriu.

Ancheta a scos la iveală și faptul că instalația ilegală ar fi fost utilizată o perioadă îndelungată. Conform actelor de urmărire penală, consumul fraudulos s-ar fi desfășurat timp de aproape un an.

„S-a reținut că, în perioada 26.05.2022 – 16.05.2023, a sustras gaze naturale prin intermediul unui contor racordat în mod fraudulos la sistemul de distribuție gaze naturale, înregistrând un index de consum de 1.043 metri cubi, sustrăgându-se total de la plata facturilor aferente și cauzând un prejudiciu de 19.904 lei”, se mai precizează în rechizitoriu.

Inculpatul s-a împăcat cu furnizorul de energie

În timpul procesului, reprezentanții Delgaz Grid și inculpatul au ajuns la o înțelegere privind prejudiciul produs prin furtul de gaze naturale. Ca urmare a împăcării dintre părți, instanța a dispus încetarea procesului penal pentru această infracțiune. Totuși, acest lucru nu a influențat răspunderea penală pentru faptele de dare de mită și folosirea instalațiilor clandestine.

Nemulțumit de pedeapsa primită, Ionuț Babei a declarat apel împotriva sentinței Tribunalului Iași. Dosarul a fost înregistrat la Curtea de Apel Iași, iar primul termen de judecată a avut loc pe 24 iunie 2026.

La această dată, magistrații nu au intrat în analiza pe fond a apelului, cauza fiind amânată pentru un termen ulterior.

Curtea de Apel Iași urmează să stabilească dacă pedeapsa de 3 ani și 4 luni de închisoare va fi menținută, redusă sau modificată în vreun fel, după analizarea argumentelor prezentate de apărare și de procurori.

Un bărbat din Iași a fost condamnat la o pedeapsă de 3 ani și 4 luni de închisoare de magistrații ieșeni pentru că a încercat să dea mită suma de 300 de lei, după ce s-a racordat ilegal la energie.

Publicitate Arcadia Spitale și Centre Medicale

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *