Doi indivizi cer clemență judecătorilor de la Curtea de Apel Iași, după ce și-au aruncat bebelușul în WC-ul din fundul curții. Aceștia au fost trimiși în judecată pentru săvârșirea infracțiunii de tentativă de omor calificat, fiind condamnați la câte 13 ani de pușcărie. Nemulțumiți de sentință, au formulat apel și cer pedepse mai mici.
Concubinii care au încercat să-și ucidă nou-născutul, aruncându-l în WC, au ajuns din nou în fața magistraților. Aceștia au formulat apel, după ce au fost condamnați la câte 13 ani de închisoare.
Cer clemență judecătorilor, după ce și-au aruncat bebelușul în WC!
Cazul care a șocat opinia publică din Iași și nu numai este departe de a se fi încheiat. Cei doi concubini condamnați pentru tentativa de omor a copilului nou-născut încearcă acum să obțină o pedeapsă mai blândă. După ce au primit câte 13 ani de închisoare printr-o hotărâre pronunțată de Tribunalul Iași în martie 2026, Marian Jercan și Mariana Cacolea au contestat sentința și au formulat apel.
„Instanța dispune menținerea măsurilor asigurătorii dispuse anterior. Astfel, bunurile mobile și imobile ale celor doi rămân sub sechestru până la recuperarea sumelor acordate cu titlul de daune morale. Suma stabilită este de 20.000 de euro, bani care trebuie plătiți către Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Mureș”, se arată în minuta ședinței.
Nemulțumiți de verdictul primei instanțe, cei doi inculpați au cerut reanalizarea cauzei. Primul termen al apelului a avut loc pe 14 mai 2026, când s-a dispus amânarea pentru termenul de 25 iunie.
„Instanța a admis solicitarea formulată de apărarea Marianei Cacolea, privind completarea expertizei medico-legale psihiatrice. Din acest motiv, procesul a fost amânat, următorul termen fiind stabilit pentru data de 25 iunie 2026”, este precizat în încheierea de ședință.
La termenul din 25 iunie, instanța a dat o nouă amânare pentru un termen ulterior.
Femeia era diagnosticată cu retard
Povestea celor doi a început în anul 2023, când Marian Jercan, în prezent în vârstă de 35 de ani, a cunoscut-o, pe Facebook, pe Mariana Cacolea, o tânără de 23 de ani din localitatea Răstolița, județul Mureș. Femeia avea un istoric medical complicat. În copilărie fusese diagnosticată cu tetrapareză flască și retard neuro-motor, fiind încadrată, ani la rând, într-un grad de handicap grav care necesita asistent personal.
Cu toate acestea, starea ei de sănătate se îmbunătățise în timp, iar din anul 2019 nu mai urma tratament. În momentul în care l-a cunoscut pe Jercan, tânăra era deja însărcinată.
După ce au locuit pe la diferiți membri de familie, în primăvara anului trecut, 2025, Marian Jercan a găsit pe internet un loc de muncă la o fermă de bovine din zona Pașcani. După mai multe discuții telefonice cu proprietarii fermei, acesta a fost angajat ca îngrijitor de animale.
Familia urma să locuiască într-o casă aflată pe proprietate. La sosire, proprietara fermei a observat că Mariana Cacolea era însărcinată, însă femeia nu a putut spune în ce lună de sarcină se afla și a recunoscut că nu fusese niciodată la medic pentru controale.
Mariana Cacolea a născut în una dintre camerele locuinței, sprijinită de marginea patului. La naștere au asistat Marian Jercan și fetița lor, care avea mai puțin de doi ani. Bărbatul a fost cel care a preluat nou-născutul și i-a tăiat cordonul ombilical cu un cuțit. La scurt timp după naștere, observând că bebelușul își schimbă culoarea pielii, acesta i-ar fi cerut sfatul partenerei sale, care i-ar fi spus să îl arunce în latrina aflată în curtea locuinței.
Bebelușul a fost recuperat din WC!
Situația a fost descoperită imediat, după ce proprietara fermei a ajuns la locuință, fiind sunată de gravidă să-i spună că i-a venit sorocul. Aceasta a găsit-o pe Mariana Cacolea într-o stare evidentă de epuizare, a observat urmele de sânge din cameră și a remarcat lipsa copilului. Întrebată dacă a solicitat ajutor medical, femeia a răspuns că nu este necesar și că bebelușul fusese aruncat.
Șocată de cele aflate, proprietara a cerut explicații și a aflat că nou-născutul fusese aruncat în latrină. Ea l-a trimis imediat pe Marian Jercan să îl scoată de acolo, în timp ce a apelat numărul de urgență 112 și a așteptat sosirea echipajelor medicale.
Bebelușul a fost scos din latrină de proprietara fermei și predat echipajului medical, care au constatat că acesta era sănătos.
Procurorii au decis trimiterea în judecată a celor doi pentru tentativă de omor calificat, comisă prin cruzimi și profitând de vulnerabilitatea extremă a victimei, respectiv un nou-născut.
Doi concubini din Iași cer clemență judecătorilor de la Curtea de Apel Iași, după ce și-au aruncat bebelușul în WC-ul din fundul curții, fiind condamnați la câte 13 ani de închisoare.









