Galaxy S27 Ultra ar putea pierde atuul performanței în fața unui telefon chinezesc bazat pe un chipset produs local

galaxy-s27-ultra-ar-putea-pierde-atuul-performantei-in-fata-unui-telefon-chinezesc-bazat-pe-un-chipset-produs-local

Constrâns de împrejurări, Qualcomm pare că pregătește și o versiune Snapdragon 8 Elite Extreme Gen 6, care să echipeze modele selecte de telefoane premium, cum ar fi Galaxy S27 Ultra. Dar este posibil ca nici echiparea Extreme să nu poată țină pasul cu noile cipuri venite din China. Xiaomi tocmai ce anunță noul său chipset Xring O3, o soluție cu CPU deca-core pe care testele preliminare de performanță o poziționează mult în fața competiției cu un scor record, de 15224 puncte în testul Geekbench multicore. Merită precizat că scorul nu este confirmat a fi obținut cu un dispozitiv retail, ceea ce lasă mult spațiu pentru „coafarea” rezultatelor în condiții de laborator. Dar dacă se confirmă, rezultatul obținut ar propulsa cipul produs de Xiaomi în fața unor competitori redutabili: Qualcomm, MediaTek, Exynos și chiar cipurile Apple. Adăugând la credibilitatea rezultatelor, punctajul single-core rămâne în intervalul caracteristic cipurilor Snapdragon 8 Elite Gen 5, adică cele folosite cu telefoane S26 Ultra. Luat separat, scorul multi-core dă bine pe hârtie dar nu garantează în mod automat o experiență mai bună cu aplicații uzuale pentru smartphone, constrânse mai degrabă de performanțele obținute în mod single-core. Din perspectiva arhitecturii de procesor, Xring O3 folosește un CPU echipat cu 10 nuclee de performanță. Fără nuclee de eficiență plafonate la viteze mai mici și nici nuclee de putere medie, folosite în mod uzual pentru îmbunătățirea caracteristicilor de temperatură și eficiență a consumului de energie. Xring O3 este fabricat pe nodul de 3nm de la TSMC, la fel ca actuala generație SD 8 Gen 5. Deci nu cel mai recent și mai bun proces de fabricație din punct de vedere al eficienței. Dar cu toate acestea rezultatele benchmark par să anunțe un nou lider pe piață. De unde și suspiciunile privind acuratețea măsurătorilor publicate. Xring O3 este un cip mai degrabă „voluminos”, cu 24 de miliarde de tranzistoari și un design „all-big-cores”: 2 nuclee Arm C1-Ultra tactate la o frecvență de până la 4,35 GHz 4 nuclee Arm C1-Premium tactate la o frecvență de până la 3,68 GHz 4 nuclee Arm C1-Pro tactate la o frecvență de până la 3,15 GHz la partea de GPU avem nucleul Arm G2-Ultra NX cu 16 nuclee, lăudat cu o îmbunătățire de 85% a performanței grafice și o reducere de 64% a consumului de energie al GPU-ului în comparație cu predecesorul său, Xring O2. Noul GPU ar fi obținut peste peste 5,22 milioane în benchmark-ul AnTuTu V11, indicând performanțe redutabile în scenarii de gaming. Lăsând la o parte frecvențele de funcționare, Xring O3 este și primul chipset pentru dispozitive mobile care acceptă memorie LPDDR6, cipuri anunțat e tot în premieră de producătorul chinez ChangXin Memory Technologies (CXMT). Sistemul de test a reușit să atingă o lățime de bandă a memoriei de 113,8 GB/s pe folosind patru canale de memorie adresate pe 24 de biți, la o viteză de până la 10.667 MT/s. Acest lucru elimină practic potențialele blocaje dintre unitățile de procesare CPU, GPU și NPU. Mai e ceva de spus? Pentru început, designul cu 10 nuclee mari este o mare necunoscută când vine vorba de durata de viață a bateriei. Nu știm cât de bine ar putea gestiona Xring O3 sarcini cu consum redus de energie. Apoi, cipul este construit folosind procesul TSMC pe 3nm de generație anterioară, în timp ce viitorul Snapdragon 8 Elite Extreme Gen 6 va folosi un nod de 2nm. Singura certitudine este că Xiaomi va folosi acest cip în echiparea modelului Xiaomi 18 Fold, așteptat pentru lansare la sfârșitul luni septembrie, confirmând (sau risipind) așteptările create în jurul noului chipset. Îmi place să fiu la curent cu ultimele inovații și gadgeturi high-tech. Când nu scriu articole pentru Zona IT, îmi ocup timpul cu seriale SF, documentare sau periind internetul după tot felul de știri sau informații care-mi captează atenția. În weekend mă găsești cu bicicleta în parc sau colindând prin țară cu familia. Urmărește Zona Știri, reviews și video — alege-ți canalul preferat

Patch-ul distribuit de Samsung pentru telefoanele Galaxy S26 Ultra afectate de înroșirea ecranului creează mai multe probleme decât rezolvă

patch-ul-distribuit-de-samsung-pentru-telefoanele-galaxy-s26-ultra-afectate-de-inrosirea-ecranului-creeaza-mai-multe-probleme-decat-rezolva

După ce a anunțat mai întâi că recheamă în magazin exemplarele Galaxy S26 Ultra afectate de „înroșirea ecranului”, Samsung a publicat și o actualizare de firmware care ar trebui să rezolve problema, definitiv. Doar că remediul software pare să creeze mai multe probleme decât rezolvă, spre exasperarea utilizatorilor care așteaptă deja de luni de zile un răspuns din partea producătorului sud-coreean. Potrivit raportărilor apărute pe Reddit încă de la jumătatea acestui an, pe ecranul unora dintre exemplarele Galaxy S26 Ultra manifestă simptome asemănătoare efectului de burn-in. Problema care se accentuează în timp pare să fie corelată cu utilizarea telefonului sub soare puternic, luminozitatea ridicată și temperaturile înalte cauzând degradarea accelerată a ecranului. Samsung a admis că problema există și face deja obiectul unei investigații interne, dar cu mențiunea că doar un mic număr de dispozitive sunt afectate. Ulterior, reprezentanții companiei au revenit cu clarificări, insistând că presupusul defect este o problemă de calibrare software, care va fi remediată cu ocazia unei viitoare actualizări de firmware. Prevestind un deznodământ nefericit, soluția prezentată la începutul luni august a fost tot o vizită la cel mai apropiat centru de service sau reprezentanță Samsung, unde personalul special antrenat ar urma să realizeze recalibrarea ecranului prin metode software, dar folosind totuși instrumente specializate la care nu au acces consumatorii de rând. Presați să închidă subiectul care riscă să pericliteze vânzările Samsung, inginerii responsabili cu investigarea acestei probleme au publicat și patch-ul deja mult întârziat, care ar trebui să rezolve problemele de consistență a imaginii fără nevoia recalibrării manuale a ecranului. Și din păcate remediul pare să creeze probleme cu totul noi. Patch-ul conceput pentru a optimiza valorile pixelilor R, G B ai ecranului OLED, care cauza accentuarea culorii roșii în anumite zone. În plus, publicației sud-coreene Newsway, deși actualizarea a eliminat nuanța roșiatică pentru unele ecrane, a introdus puncte colorate de-a lungul marginilor ecranului. Punând sare pe rană, chiar și clienții care și-au adus deja telefoanele la centrele de service raportează noi probleme. Fără a fi de mare ajutor, reprezentanții Samsung îndrumă utilizatorii să ajusteze manual canalele de culoare, să verifice dacă nu cumva au fost activate anumite setări de accesibilitate și sa dezactiveze funcțiile Adaptive color tone, Color correction, Extra dim și Eye comfort shield. Iar dacă nici una dintre soluțiile propuse nu dă rezultate, să viziteze cel mai apropiat centru de service pentru soluționarea problemei de garanție. Îmi place să fiu la curent cu ultimele inovații și gadgeturi high-tech. Când nu scriu articole pentru Zona IT, îmi ocup timpul cu seriale SF, documentare sau periind internetul după tot felul de știri sau informații care-mi captează atenția. În weekend mă găsești cu bicicleta în parc sau colindând prin țară cu familia. Urmărește Zona Știri, reviews și video — alege-ți canalul preferat

Samsung a lansat Galaxy S26 FE: cât costă și ce noutăți aduce

samsung-a-lansat-galaxy-s26-fe:-cat-costa-si-ce-noutati-aduce

Galaxy S26 FE este versiunea mai accesibilă și aproape la fel de bine dotată a seriei Galaxy S26 lansată în primăvară. Noul model Fan Edition vine cu ecran FHD+ Super AMOLED de 6,7 inci și chipsetul Exynos 2500 ajutat cu 8 GB RAM. Lista cu specificații (în curs de actualizare) menționează un acumulator de 4900 mAh și încărcare rapidă de 45 W prin USB-C. Telefonul are certificare IP68, o grosime de 7,4 mm și șapte ani de upgrade-uri pentru sistemul de operare. Întâlnit și în echiparea lui Galaxy Z Flip7, Exynos 2500 este cu siguranță un upgrade major pentru performanțele S26 FE, mult mai rapid și eficient în folosirea bateriei decât predecesorul Galaxy S25 FE. Exynos 2500 a fost primul chipset obținut folosind nodul de fabricație Gate All Around (GAA) de la Samsung, iar dificultatea accelerării producției de serie a zădărnicit planurile companiei sud-coreene de a folosi acest cip în echiparea telefoanelor Galaxy S25. Cipul folosește nuclee de CPU mai puternice decât seria 2400, un GPU cu 33% mai rapid bazat pe arhitectura AMD RDNA 3 și un NPU cu 40% puternic în sarcini de procesare AI. Galaxy S26 FE vine cu One UI 9 (bazat pe Android 17) preinstalat iar pentru consumatorii europeni ar trebui să coste aproximativ 799 de euro în versiunea cu 128 GB și 8GB RAM, 899 de euro în echiparea 256 GB și 1.099 de euro dacă optezi pentru modelul de top, cu 512 GB stocare internă. Însă pentru moment, Samsung a confirmat doar prețul de pornire valabil pentru cumpărătorii din Statele Unite: 699 dolari în echiparea de bază. Specificații Galaxy S26 FE Ecran LTPO AMOLED 2X de 6.7 inch, HDR10, rată de refresh la 120Hz, 1080 x 2340 pixeli, 1900 niți, protecție Gorilla Glass Victus+ Procesor Samsung Exynos 2500 (3 nm) Opțiuni memorie 128GB/8GB RAM, 256GB/8GB RAM, 512GB/8GB RAM Camere foto: principală de 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.57″, dual PDAF, OIS; secundară 12 MP, f/2.2, (ultrawide), PDAF, cameră de 8MP, f/2.4, 1/4.4″ (telephoto), cameră frontală de 12 MP, f/2.2, (wide) OS Android 17, One UI 9 (7 ani cu acces garantat la actualizări de Android) Alte dotări: senzor de amprente cu ultrasunete integrat sub ecran, difuzoare stereo, carcasă din titan și certificare IP68, USB Type-C 2.0 cu OTG Acumulator de 4800 mAh cu încărcare de 45W prin USB-C Dimensiuni 161.6 x 76.9 x 7.4 mm Greutatea 193 grame Îmbunătățiri pentru camera foto Galaxy S26 FE include un obiectiv dedicat cu zoom optic 3x, în timp ce camera frontală a fost modernizată la un senzor de 12 MP, conceput pentru o încadrare mai largă în selfie-urile de grup. Performanța în lumină slabă este susținută de procesarea Nightography de la Samsung pentru a păstra detaliile în condiții dificile de iluminare. Pentru clipuri video video, S26 FE oferă funcțiile: My FanCam: Un instrument automat de urmărire a subiectului care centrează o persoană selectată și ajustează dinamic încadrarea în timpul înregistrării. Super Steady with Horizontal Lock: Stabilizare software care menține un orizont nivelat în timpul activităților rapide. Poți edita capturile obținute folosind solicitări în limbaj natural prin aplicația Photo Assist. Spre exemplu, poți modifica modifice iluminarea sau obiectele din imagine descriind rezultatul pe care dorești să-l obții. În plus, ai la dispoziție și integrarea Gemini Omni pentru compilarea automată a galeriei video. Integrare Galaxy AI și One UI 9 Echipat cu One UI 9, Galaxy S26 FE încorporează mai multe instrumente de inteligență artificială la nivel de sistem: Now Brief: Fișe informative personalizabile pentru vreme, stare de bine și programări, pe care utilizatorii le pot genera folosind solicitări în limbaj natural. Now Nudge: Sugestiile contextuale s-au extins în anumite notificări de la terți. Circle to Search with Google: Funcționalități de căutare de imagini cu mai multe elemente într-o singură interfață de interogare. Îmi place să fiu la curent cu ultimele inovații și gadgeturi high-tech. Când nu scriu articole pentru Zona IT, îmi ocup timpul cu seriale SF, documentare sau periind internetul după tot felul de știri sau informații care-mi captează atenția. În weekend mă găsești cu bicicleta în parc sau colindând prin țară cu familia. Urmărește Zona Știri, reviews și video — alege-ți canalul preferat

Galaxy S26 FE vs Galaxy S25 FE: ce primești și ce pierzi dacă alegi modelul mai nou

galaxy-s26-fe-vs-galaxy-s25-fe:-ce-primesti-si-ce-pierzi-daca-alegi-modelul-mai-nou

Diferențiat la exterior doar prin insula foto inspirată de actuala gamă flagshp, Galaxy S26 FE are ca principal atu noul chipset Exynos 2500, considerabil mai puternic și eficient decât cel folosit cu Galaxy S25 FE. Totuși, dacă te uiți atent la lista cu specificațiile tehnice vei observa și un downgrade neașteptat. Samsung nu se dezice de strategia AI-first pe care s-au bazat lansările Galaxy din ultimii ani, alegând pentru Galaxy S26 FE acele upgrade-uri care îmbunătățesc performanțele AI și… ignorând aproape orice altceva. Sigur, pasionații de jocuri pe Android probabil se vor bucura de noul GPU mai puternic, autonomia crescută a bateriei și temperaturile de funcționare mai confortabile, dar acesta este mai degrabă un beneficiu de conjunctură. Samsung promite și îmbunătățiri ale performanțelor foto, însă acestea sunt datorate exclusiv procesării asistate de AI și nucleul ISP mai rapid, oferit de cipul Exynos 2500. În schimb, camerele foto au rămas complet neschimbate, la fel și ecranul, capacitatea bateriei și vitezele de încărcare, iar lista poate continua dacă urmărești în detaliu lista cu specificațiile devenite între timp oficiale. Ambele dispozitive acceptă captura HDR10+ și stabilizare electronică a imaginii (EIS) la o rezoluție de până la 4K la 60 fps pe toți senzorii, camera principală atingând un maxim de 8K la 30 fps. Alte specificații hardware comune includ un scaner optic de amprente integrat în ecran, difuzoare stereo, rezistență la praf și apă IP68, 5G, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.4 și NFC. Ce primești dacă alegi Galaxy S26 FE: Funcții AI mai sofisticate, mai multă performanță în aplicații solicitante și în jocurile de Android nou apărute, autonomie reală a bateriei îmbunătățită și un telefon care se încălzește mai puțin. Comparativ cu Exynos 2400, noul procesor are performanțe CPU și GPU cu aproximativ 30% mai rapide, în timp ce NPU este cu aproximativ 40% mai rapid. Ce nu primești dacă alegi Galaxy S26 FE: Samsung nu îmbunătățit în mod convingător finisajele S26 FE. Spatele din sticlă lucioasă este în continuare un magnet pentru amprente, iar noua insulă foto aduce mai mult cu designul seriei Galaxy A, decât S26. O altă omisiune flagrantă, dar cumva explicabilă în contextul crizei de cipuri DRAM, Samsung a sărit și anul acesta upgrade-ul memoriei RAM dar și al capacității de stocare. Galaxy S26 FE vine în continuare cu 128GB stocare internă în echiparea de bază și 8GB memorie RAM pe toate versiunile de echipare. Iar când prețul începe de la 699 euro și poate trece de 1000 euro pentru modelul de top, devine foarte dificil să justifici alegerea noului S26 FE în locul predecesorului S25 FE, sau chiar un exemplar Galaxy S26 non-FE pe care s-ar putea să-l găsești deja cu reduceri consistente de preț în ofertele magazinelor. Ce pierzi dacă alegi Galaxy S26 FE: Samsung pare că dorește atât de mult să promoveze folosirea serviciilor de stocare Cloud sau Quick Share pentru transferuri de fișiere încât a decis să „penalizeze” utilizatorii care doresc să-și transfere fișierele direct pe PC sau laptop folosind cablul USB-C. Concret, mențiunea USB Type-C 3.2 a fost înlocuită în specificațiile S26 FE cu USB Type-C 2.0, ceea ce înseamnă că transferurile de date sunt plafonate la viteza de aproximativ 30 MB/s. Vestea bună ar fi că dacă rețeaua Wi-Fi este suficient de rapidă, atunci transferurile Quick Share se pot apropia de 100 MB/s, cu mențiunea că stabilitatea acestor viteze în modul wireless nu poate fi garantată, mai ales la transferurile de fișiere mari, cum ar fi clipuri video la rezoluție 4K/8K. Îmi place să fiu la curent cu ultimele inovații și gadgeturi high-tech. Când nu scriu articole pentru Zona IT, îmi ocup timpul cu seriale SF, documentare sau periind internetul după tot felul de știri sau informații care-mi captează atenția. În weekend mă găsești cu bicicleta în parc sau colindând prin țară cu familia. Urmărește Zona Știri, reviews și video — alege-ți canalul preferat

Un cunoscut brand de telefoane din China a creat Smart Privacy Display, alternativă Samsung Privacy Display

un-cunoscut-brand-de-telefoane-din-china-a-creat-smart-privacy-display,-alternativa-samsung-privacy-display

Dacă totul decurge conform planului, cumpărătorii Galaxy S26 Ultra se vor întreba în curând de ce au plătit atât de mult pentru funcția Privacy Display, inovație pe care Xiaomi a aduce (cu îmbunătățiri) în echiparea dispozitivelor de tot felul. Ce poate fi mai „tare” decât Privacy Display? Smart Privacy Display, desigur. Era doar o chestiune de timp, dar un producător chinez (probabil mai mulți) lucrează la propria interpretare a funcției care a dus vânzările Galaxy S26 Ultra la maxime istorice. Identificată în codul actualizării HyperOS 4 pregătită pentru lansare spre finalul acestui an, funcționalitatea Smart Privacy Display pare cel puțin la fel de versatilă ca echivalentul Privacy Display din echiparea vârfului de gamă Samsung. Potrivit capturilor de ecran scurse pe internet, ecranul inteligent de confidențialitate de la Xiaomi funcționează cam la fel ca interpretarea Samsung. Permite activarea la nivel de aplicație și mascarea selectivă a alertelor de notificare, lăsând „neumbrit” restul ecranului. Una dintre capturile de ecran include și expresia „Confidențialitate la nivel de hardware”, confirmând astfel că inovația celor de la Xiaomi nu este un „truc ieftin” bazat pe întunecarea ecranului atunci când persoane nerecunoscute sunt detectate în câmpul vizual surprins de camera frontală a telefonului. Între timp, capturi de ecran și mai recente arată opțiunile „Page privacy display” și grupurile de aplicații XiaoAI. În mod ciudat, aceste două funcții ar fi rezervate doar pentru dispozitivele echipate cu versiunea HyperOS pentru China, în timp ce restul ar ajunge și în firmware-ul HyperOS 4 pentru piețele globale. That’s how „Smart privacy display” options will look on supported #Xiaomi device (likely upcoming flagship). Video recorded on Global ROM. „Page privacy display” and Xiaomi Hyper XiaoAi groups are, at least for now, available only on China ROM. pic.twitter.com/AigocVrasZ — Kacper Skrzypek 🇵🇱 (@kacskrz) August 28, 2026 Când activezi Page privacy display, telefonul ar trebui să ascundă ”anumite pagini sensibile” de utilizatorii care ar putea privi peste umărul tău, cum ar fi parolele, plățile, transferurile și mesajele. Descrierile lăsate în interfața HyperOS confirmă și unele dintre limitările Smart Privacy Display. Spre exemplu, Xiaomi precizează că modul de confidențialitate nu este disponibil cu telefonul folosit în modul orizontal, iar anumite teme de interfață dezvoltate de terți ar putea să nu permite afișarea notificărilor în modul de confidențialitate. Xiaomi menționează, de asemenea, că utilizarea Smart Privacy Display ar putea „crește ușor consumul de energie”, respectiv că funcționalitatea va fi oprită temporar atunci când modul de economisire a bateriei este activat. În plus, „compensarea luminozității” pentru această funcție ar putea fi întreruptă în timpul vizualizării conținutului HDR, Imaginile afișate în modul de confidențialitate apărând mai întunecate atunci când ecranul comută în modul HDR. Îmi place să fiu la curent cu ultimele inovații și gadgeturi high-tech. Când nu scriu articole pentru Zona IT, îmi ocup timpul cu seriale SF, documentare sau periind internetul după tot felul de știri sau informații care-mi captează atenția. În weekend mă găsești cu bicicleta în parc sau colindând prin țară cu familia. Urmărește Zona Știri, reviews și video — alege-ți canalul preferat

Samsung a lansat Galaxy S26 FE: cât costă și ce noutăți aduce

samsung-a-lansat-galaxy-s26-fe:-cat-costa-si-ce-noutati-aduce

Galaxy S26 FE este versiunea mai accesibilă și aproape la fel de bine dotată a seriei Galaxy S26 lansată în primăvară. Noul model Fan Edition vine cu ecran FHD+ Super AMOLED de 6,7 inci și chipsetul Exynos 2500 ajutat cu 8 GB RAM. Lista cu specificații (în curs de actualizare) menționează un acumulator de 4900 mAh și încărcare rapidă de 45 W prin USB-C. Telefonul are certificare IP68, o grosime de 7,4 mm și șapte ani de upgrade-uri pentru sistemul de operare. Întâlnit și în echiparea lui Galaxy Z Flip7, Exynos 2500 este cu siguranță un upgrade major pentru performanțele S26 FE, mult mai rapid și eficient în folosirea bateriei decât predecesorul Galaxy S25 FE. Exynos 2500 a fost primul chipset obținut folosind nodul de fabricație Gate All Around (GAA) de la Samsung, iar dificultatea accelerării producției de serie a zădărnicit planurile companiei sud-coreene de a folosi acest cip în echiparea telefoanelor Galaxy S25. Cipul folosește nuclee de CPU mai puternice decât seria 2400, un GPU cu 33% mai rapid bazat pe arhitectura AMD RDNA 3 și un NPU cu 40% puternic în sarcini de procesare AI. Galaxy S26 FE vine cu One UI 9 (bazat pe Android 17) preinstalat iar pentru consumatorii europeni ar trebui să coste aproximativ 799 de euro în versiunea cu 128 GB și 8GB RAM, 899 de euro în echiparea 256 GB și 1.099 de euro dacă optezi pentru modelul de top, cu 512 GB stocare internă. Însă pentru moment, Samsung a confirmat doar prețul de pornire valabil pentru cumpărătorii din Statele Unite: 699 dolari în echiparea de bază. Specificații Galaxy S26 FE Ecran LTPO AMOLED 2X de 6.7 inch, HDR10, rată de refresh la 120Hz, 1080 x 2340 pixeli, 1900 niți, protecție Gorilla Glass Victus+ Procesor Samsung Exynos 2500 (3 nm) Opțiuni memorie 128GB/8GB RAM, 256GB/8GB RAM, 512GB/8GB RAM Camere foto: principală de 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.57″, dual PDAF, OIS; secundară 12 MP, f/2.2, (ultrawide), PDAF, cameră de 8MP, f/2.4, 1/4.4″ (telephoto), cameră frontală de 12 MP, f/2.2, (wide) OS Android 17, One UI 9 (7 ani cu acces garantat la actualizări de Android) Alte dotări: senzor de amprente cu ultrasunete integrat sub ecran, difuzoare stereo, carcasă din titan și certificare IP68 Acumulator de 4800 mAh cu încărcare de 45W prin USB-C Dimensiuni 161.6 x 76.9 x 7.4 mm Greutatea 193 grame Îmbunătățiri pentru camera foto Galaxy S26 FE include un obiectiv dedicat cu zoom optic 3x, în timp ce camera frontală a fost modernizată la un senzor de 12 MP, conceput pentru o încadrare mai largă în selfie-urile de grup. Performanța în lumină slabă este susținută de procesarea Nightography de la Samsung pentru a păstra detaliile în condiții dificile de iluminare. Pentru clipuri video video, S26 FE oferă funcțiile: My FanCam: Un instrument automat de urmărire a subiectului care centrează o persoană selectată și ajustează dinamic încadrarea în timpul înregistrării. Super Steady with Horizontal Lock: Stabilizare software care menține un orizont nivelat în timpul activităților rapide. Poți edita capturile obținute folosind solicitări în limbaj natural prin aplicația Photo Assist. Spre exemplu, poți modifica modifice iluminarea sau obiectele din imagine descriind rezultatul pe care dorești să-l obții. În plus, ai la dispoziție și integrarea Gemini Omni pentru compilarea automată a galeriei video. Integrare Galaxy AI și One UI 9 Echipat cu One UI 9, Galaxy S26 FE încorporează mai multe instrumente de inteligență artificială la nivel de sistem: Now Brief: Fișe informative personalizabile pentru vreme, stare de bine și programări, pe care utilizatorii le pot genera folosind solicitări în limbaj natural. Now Nudge: Sugestiile contextuale s-au extins în anumite notificări de la terți. Circle to Search with Google: Funcționalități de căutare de imagini cu mai multe elemente într-o singură interfață de interogare. Îmi place să fiu la curent cu ultimele inovații și gadgeturi high-tech. Când nu scriu articole pentru Zona IT, îmi ocup timpul cu seriale SF, documentare sau periind internetul după tot felul de știri sau informații care-mi captează atenția. În weekend mă găsești cu bicicleta în parc sau colindând prin țară cu familia. Urmărește Zona Știri, reviews și video — alege-ți canalul preferat

Samsung a testat un acumulator de 7000mAh pentru Galaxy S27 Ultra, dar l-a abandonat pentru a nu dezamăgi fanii Galaxy Note

samsung-a-testat-un-acumulator-de-7000mah-pentru-galaxy-s27-ultra,-dar-l-a-abandonat-pentru-a-nu-dezamagi-fanii-galaxy-note

Potrivit informațiilor obținute din rândul partenerilor Samsung, producătorul sud-coreean a testat și în cele din urmă respins folosirea unui acumulator siliciu-carbon care ar fi permis atingerea unei capacități de 7000 mAh pe modelul flaghship Galaxy S27 Ultra. Contrar așteptărilor, motivul nu ține de siguranță ci de „bagajul” pe care seria Ultra îl păstrează din era Galaxy Note. Este vorba desigur despre accesoriul S Pen, încă transportat în carcasa telefonului, ocupând milimetri prețioși din spațiul rezervat în mod normal acumulatorului. Iar cum Samsung insistă ca fiecare generație Galaxy Ultra să aibă un profil mai subțire decât cea de dinainte, rămân doar două opțiuni pentru creșterea capacității acumulatorului. Prima ar fi adoptarea tehnologiei siliciu carbon pentru a forța mai multă capacitate de înmagazinare a energiei în același pachet de acumulator, iar a doua ar fi  transformarea S Pen într-un accesoriu complet opțional pe care, eventual, îl păstrezi într-un compartiment special prevăzut pe husa telefonului. Iar Samsung a mers până la urmă doar cu prima variantă, selectând pentru Galaxy S27 Ultra un acumulator mai dens bazat pe tehnologie siliciu carbon, dar cu o capacitate până la urmă limitată de constrângerile unei carcase în care trebuie să încapă și accesoriul S Pen. For the Galaxy S27 Ultra, there have been test units with the S Pen removed, allowing Samsung to push the battery capacity all the way up to 7,000mAh. There are currently five prototype variants, and the current development target is somewhere between 5,700mAh and 6,000mAh. — kro (@kro_roe) August 26, 2026 Potrivit unor surse de încredere, Samsung testează acum capacități între 5.700 mAh și 6.000 mAh, valoarea finală trecută pe etichetă urmând să fie decisă pe baza testelor interne, prioritatea zero a producătorului sud-coreean rămânând siguranța în exploatare și longevitatea acumulatorului care nu trebuie să sacrifice rezistența la uzură pentru o capacitate mai mare oferită pe termen scurt. Chiar și așa, beneficiile unui acumulator chiar și de 5.700 mAh ar trebui să fi ușor sesizabile, comparat vechiului acumulator de 5.000 mAh oferit în echiparea lui S26 Ultra.    Informatorul care susține că a testat respectivele unități Galaxy S27 Ultra prototip pare să confirme și noul design al camerei-spate, cu un platou mare ce amintește în mod suspect de seria iPhone 17 Pro/Pro Max. Aparent, acest design împiedică telefonul să se clatine atunci când îl butonezi așezat direct pe masă, iar modulele foto regrupate eliberează mai mult spațiu dedesubt, înlesnind compatibilitatea cu accesorii MagSafe. Cel mai probabil, Galaxy S27 Ultra va fi lansat în perioada ianuarie-februarie 2027, într-o formație extinsă care pe lângă seriile Galaxy S27, Galaxy S27+ va include și nou venitul Galaxy S27 Pro. Îmi place să fiu la curent cu ultimele inovații și gadgeturi high-tech. Când nu scriu articole pentru Zona IT, îmi ocup timpul cu seriale SF, documentare sau periind internetul după tot felul de știri sau informații care-mi captează atenția. În weekend mă găsești cu bicicleta în parc sau colindând prin țară cu familia. Urmărește Zona Știri, reviews și video — alege-ți canalul preferat

Galaxy S27 Ultra va avea dimensiuni aproape identice cu S26 Ultra. Se vor potrivi și accesoriile actuale?

galaxy-s27-ultra-va-avea-dimensiuni-aproape-identice-cu-s26-ultra.-se-vor-potrivi-si-accesoriile-actuale?

Samsung pare că a urmat exemplul Apple, proiectând Galaxy S27 Ultra ca și cum păstrarea liniei de fabricație folosită anul trecut reprezintă prioritatea absolută. Dar dacă dimensiunile S27 Ultra nu se schimbă aproape deloc, atunci ce se schimbă? Punând sare pe rană, cele mai proaspete schițe cu designul Galaxy S27 Ultra arată ca și cum ar proveni de la un brand chinezesc no-name, care încearcă să-ți asigure supraviețuirea plagiind cel mai râvnit smartphone contemporan. Iar dacă ți se pare cunoscut, e pentru că și Samsung a făcut asta, cu ani în urmă. Scoasă la înaintare de un insider cu reputație dovedită, o schiță nemaivăzută până acum ilustrează un design S27 Ultra complet diferit oricărui telefon Samsung lansat până acum. Dar pentru că reprezentanții companiei sud-coreene nu s-au grăbit să infirme zvonurile, rezultă că trebuie să fie un sâmbure de adevăr, pe undeva. Astfel, Galaxy S27 Ultra ar urma să fie o copie fidelă după alte clone iPhone 17 Pro deja lansate pentru piața din China. Iar pentru ca informația să pară și mai greu „digerabilă”, sursa zvonurilor susține că Galaxy S27 Ultra va avea… magneți. Adică, nu înglobați în husa pentru transport, ci direct în carcasa telefonului. Întorcându-ne la origini, principalul motiv pentru care fanii Samsung s-au plâns atât de mult despre aspectul S26 Ultra este că insula foto a rămas practic neschimbată de la ultimele generații Galaxy Ultra. Dar de aici și până la adoptarea unui design de inspirație iPhone este cale lungă. Adăugând și mai mult la confuzia generală, sursa zvonului susține Galaxy S27 și Galaxy S27+ vor păstra designul existent, edițiile Galaxy S27 Pro și Galaxy S27 Ultra fiind de fapt singurele care primesc „modernizări” de ordin estetic. Trăgând linie, s-ar părea că accesoriile Galaxy S26 Ultra nu se vor potrivi și pe S27 Ultra, însă diferențele (atâtea câte or fi) se vor limita la designul insulei foto, semn că restul configurației folosită la interior nu va trece prin schimbări majore. Îmi place să fiu la curent cu ultimele inovații și gadgeturi high-tech. Când nu scriu articole pentru Zona IT, îmi ocup timpul cu seriale SF, documentare sau periind internetul după tot felul de știri sau informații care-mi captează atenția. În weekend mă găsești cu bicicleta în parc sau colindând prin țară cu familia. Urmărește Zona Știri, reviews și video — alege-ți canalul preferat

Acum poți seta telefonul tău Samsung drept cheie digitală pentru deblocarea mașinilor Volkswagen

acum-poti-seta-telefonul-tau-samsung-drept-cheie-digitala-pentru-deblocarea-masinilor-volkswagen

După ce a oferit această funcționalitate pentru posesorii de mașini Mercedes-Benz, Samsung a suplimentat lista cu vehicule acceptate în aplicația Samsung Wallet pentru a permite și înrolarea cartelei de acces „mâini libere” a anumitor modele Volkswagen EV. Este vorba de modelele ID. Polo, ID. Cross, ID.3neo, ID.4, ID.5, ID.7 și ID. Buzz, posesorii acestor autoturisme fiind recunoscuți prin simpla detectare a telefonului Samsung prezent în buzunar. De acum îți vei putea folosi telefonul Samsung Galaxy și pentru încuierea/descuierea autoturismului, respectiv pentru a autoriza pornirea motorului. Totul va funcționa în modul wireless, fiind de ajuns să te afli în proximitatea mașinii tale pentru ca accesul să fie deblocat în mod automat. Totul se face prin tehnologia Bluetooth Low Energy, sau alternativa ultra-wideband suportată cu telefoane Galaxy din gama de top. Funcționalitatea nou adăugată aplicației Samsung Wallet este de fapt o alternativă la sistemul competitor Android digital keys, implementat prin aplicația Google Wallet și suportat în mod nativ pe anumite modele de telefoane cu Android. Merită precizat că soluția Google este compatibilă deja cu mașinile Tesla, modele Polestar și Volvo de generație recentă, noi modele/branduri auto fiind adăugate pe parcurs. Cât despre Samsung Wallet, chiar dacă alternativa sud-coreenilor a debutat mai târziu, acoperirea include deja autoturisme BMW, Mini, Volvo, Audi, Polestar, cele din Grupul Hyundai (inclusiv Kia), iar acum și modele Volkswagen EV. De reținut, disponibilitatea poate varia de la o regiune la alta, așa că nu fi surprins dacă descoperi că nu poți debloca noua funcționalitate, încă. Această funcție este implementată în prezent în Europa pentru vehiculele care rulează software-ul ID. versiunea 6.0.1. Doar vehiculele produse începând cu 27 aprilie 2026 sunt compatibile și trebuie să fie echipate cu pachetul opțional „Preparation for Digital Key”. Prin intermediul acestei funcții, vei putea utiliza un smartphone Samsung Galaxy compatibil pentru a bloca, debloca și porni mașina fără a fi nevoie să mai folosești cheia fizică. Samsung precizează că sistemul său de autentificare digitală îndeplinește standardele de certificare EAL6+ pentru protecție avansată împotriva accesului neautorizat. Cheile sunt stocate direct pe dispozitiv și beneficiază de asistență Samsung Knox. Dacă smartphone-ul care conține o cheie digitală este pierdut sau furat, vei putea gestiona sau elimina de la distanță cheia digitală utilizând Samsung Find. Îmi place să fiu la curent cu ultimele inovații și gadgeturi high-tech. Când nu scriu articole pentru Zona IT, îmi ocup timpul cu seriale SF, documentare sau periind internetul după tot felul de știri sau informații care-mi captează atenția. În weekend mă găsești cu bicicleta în parc sau colindând prin țară cu familia. Urmărește Zona Știri, reviews și video — alege-ți canalul preferat

Samsung confirmă data de lansare Galaxy S26 FE. Ce dotări oferă noul model Fan Edition

samsung-confirma-data-de-lansare-galaxy-s26-fe.-ce-dotari-ofera-noul-model-fan-edition

Chiar dacă era așteptat pentru începutul lunii septembrie, Samsung a devansat evenimentul de lansare Galaxy S26 FE pentru data de 27 august. Cea mai nouă adiție la portofoliul de telefoane Galaxy S26 vine cu dotări (și prețuri) apropiate seriei flagship. Așa cum te-ai aștepta, producătorul sud-coreean bune accent pe instrumente avansate de inteligență artificială, puse în valoare de noul chipset Exynos 2500 pe 3nm, mai performant și mai eficient cu folosirea bateriei decât predecesorul Exynos 2400. Principala diferență față de seria S26 non-FE este dată de memoria inclusă. Galaxy S26 FE va fi un telefon cu 8 GB de RAM și 128 GB/256 GB de stocare, Samsung decizând că upgrade-ul memoriei RAM poate fi amânat la gama de buget. Chiar și așa, noul model FE va debuta cu un preț mai mare, echiparea cu 128 GB stocare internă având un preț recomandat de 800 de euro, cu 50 de euro mai mult decât predecesorul S25 FE într-o configurație similară. Principalele specificații Galaxy S26 FE (neconfirmate oficial): Ecran AMOLED dinamic Infinity-O FHD+ de 6,7 inci (2340×1080 pixeli), rată de reîmprospătare de 120 Hz, luminozitate maximă de până la 1900 niți OS One UI 9 bazat pe Android 17 Chipset Samsung Exynos 2500 pe 3 nm, cu CPU deca-core cu frecvență de până la 3,2 GHz și GPU Xclipse 950 Memorie: 8 GB RAM, 128 GB sau 256 GB stocare internă Camere foto: principală de 50MP cu diafragmă f/1.8, OIS, cameră Ultra Wide de 12MP cu diafragmă f/2.2, cameră telefoto de 8MP cu zoom optic 3X, diafragmă f/2.4 și stabilizare OIS; cameră frontală de 12MP cu diafragmă f/2.2 Conectivitate 5G SA/NSA, 4G VoLTE, Wi-Fi 6E 802.11ax (2.4/5GHz), Bluetooth 5.4, GPS + GLONASS, USB Tip-C 3.2 Gen 1, NFC Alte dotări: Dual SIM, certificare IP68 pentru protecție la apă și praf, difuzoare stereo cu tehnologie Dolby Atmos, suport USB Type-C audio, cititor de amprente sub ecran Grosime: 7,4 mm; Greutate: 193 g Acumulator de 4.900 mAh cu suport pentru încărcare rapidă cu fir de 45 W, încărcare wireless de 15 W, funcționalitate wireless power share Pentru detalii complete va trebui să așteptăm anunțul de lansare pregătit pentru 27 august. Tot atunci vom vedea confirmate prețurile oficiale și eventuale promoții oferite în campania de precomandă. Îmi place să fiu la curent cu ultimele inovații și gadgeturi high-tech. Când nu scriu articole pentru Zona IT, îmi ocup timpul cu seriale SF, documentare sau periind internetul după tot felul de știri sau informații care-mi captează atenția. În weekend mă găsești cu bicicleta în parc sau colindând prin țară cu familia. Urmărește Zona Știri, reviews și video — alege-ți canalul preferat Back to top button