Meta investește în parcuri fotovoltaice pe orbita Pământului. Mii de sateliți vor transmite energie de la soare, noaptea

Testat la scară experimentală în urmă cu doi ani, primul sistem fotovoltaic care trimite electricitate de pe orbita Pământului va fi replicat la scară industrială, gigantul Meta semnând contractul pentru un proiect vizând 1000 de lansări până în anul 2030 și o țintă de 1 Gigawatt producție de energie regenerabilă disponibilă în mod 24/7. În 2024, centrele de date ale Meta au folosit peste 18.000 de gigawați-oră de electricitate – cât pentru 1,7 milioane de locuințe americane timp de un an. Iar de atunci, noile proiecte de inteligență artificială au crescut necesarul de energie, probabil în mod exponențial. Adresând această problemă, compania s-a angajat să construiască 30 de gigawați capacitate de producție pentru energie regenerabilă, investind masiv în parcuri fotovoltaice la scară industrială. Problema este că instalațiile convenționale sunt limitate de condițiile meteorologice și momentul zilei. Altfel spus, degeaba ai capacitate de producție uriașă dacă nu poți folosi energia generată atunci când este disponibilă. Iar soluțiile pentru această problemă (ex. instalații de stocare a energiei bazate pe acumulatori) sunt foarte costisitoare și dificil de scalat pentru acoperirea un necesar de consum atât de mare. Așa că de ce nu mutarea instalațiilor fotovoltaice într-un loc unde este soare permanent? Dar cum transporți energia generată la consumator? Instalațiile fotovoltaice de tipul celor pe care le poți monta pe acoperiș, sau admira în „parcuri fotovoltaice” întinse pe hectare de terenuri scoase din circuitul agricol au argumentul costului mic de instalare și multe dezavantaje. Cantitatea de electricitate produsă poate varia drastic de la o un moment la altul, iar pe timpul nopții nu produc nimic. Astfel, puterea unui parc fotovoltaic este doar un reper, producția medie obținută în condiții reale de exploatare fiind mult mai mică. Planul e simplu: dezvoltăm o instalație fotovoltaică ce produce electricitate 24/7, constant și fără întreruperi. Plătești un abonament lunar și primești „prin satelit” energia comandată, fără nevoia unui branșament la rețeaua de electricitate. În schimb, instalezi pe acoperiș sau în grădină echivalentul unei antene parabolice, capabilă să convertească în electricitate energia primită direct de pe orbita Pământului sub formă de radiație infraroșu sau microunde. Fără baterii, fără complicații. Eventual, poți avea panourile proprii pentru generare de electricitate complet gratuită pe timpul zilei și colectorul infraroșu pentru energie contra cost (dar nepoluantă) pe timpul nopții. Centrele de date care se orientează la modul serios către energia solară trebuie fie să investească în stocarea în baterii, sau să se bazeze pe alte surse de generare pentru a funcționa noaptea, cum ar fi instalații nucleare sau hidro. Alternativ, pot vinde la preț mic sunt plusul de electricitate generată pe timpul zilei, compensând electricitatea mai scumpă cumpărată pentru a asigura funcționarea pe timpul nopții. Niciuna dintre soluții nu este ideală și lasă loc de îmbunătățiri. Dar de aici și până la proiecte fotovoltaice pe orbita pământului este cale lungă. Pe semne, chiar și după eșuarea proiectului Metaverse compania lui Mark Zuckerberg încă dispune de fonduri considerabile pentru investiții în proiecte mai degrabă fanteziste. Dar cine știe, poate că vor da lovitura într-un domeniu ce nu are neapărat legătură cu activitatea de bază a companiei. Panourile fotovoltaice instalate deasupra „filtrului” atmosferei terestre și suficient de sus pentru a beneficia permanent de razele soarelui pot genera de câteva ori mai multă electricitate, raportat la suprafața panourilor solare intalate, fapt ce ajută la contrabalansarea costurilor inițiale mari cu instalarea acestora pe orbita Pământului. Problema este cum aduci energia obținută la consumatorii tereștrii, de la sute de kilometri distanță, fără ajutorul unei rețele de transport. Soluția propusă este convertirea electricității generate pe orbită în lumină near-infrared și retransmiterea către colectoare aflate la sol, cu minimă atenuare chiar și în zilele noroase. În cele din urmă aceste instalații orbitale vor atinge capacități de ordinul a sute de megawați. Potrivit companiei Overview, un startup american înființat în urmă cu 4 ani, tehnologia complet wireless poate ocoli provocările tehnologice, respectiv problemele de siguranță anticipate pentru tehnologiile alternative bazate pe fascicule laser de mare putere sau microunde. CEO-ul Marc Berte spune că veți putea privi direct în fasciculul satelitului său fără resimți efecte negative. Tehnologia va crește rentabilitatea investițiilor din construirea de ferme solare și reduce dependența de combustibilii fosil, dacă este implementată la scară largă. Overview susține că a demonstrat deja viabilitatea tehnologiei pentru transmitere de energie la sol într-un experiment desfășurat cu ajutorul unei aeronave, următoarea etapă fiind lansarea unui un satelit pe orbita joasă a Pământului, nu mai târziu de luna ianuarie 2028. Însă Meta ar fi semnat deja primul acord de rezervare a capacității cu Overview pentru a primi până la 1 gigawatt de energie de la nava spațială a companiei. Totuși, nu este clar ce sume a plătit compania lui Mark Zuckerberg în mod concret pentru acest proiect. Adăugând la confuzie, Overview a dezvoltat o nouă metrică pentru acest contract, megawați fotoni, care reprezintă cantitatea de lumină necesară pentru a genera un megawatt de electricitate.
Intel admite că a vândut procesoare defecte pentru a-și rotunji veniturile. Clienții au acceptat oricum

Cel mai recent bilanț al veniturilor Intel a venit cu o admisiune neașteptată, compania americană dezvăluind că și-a rotunjit în mod substanțial veniturile vânzând și acele cipuri în mod normal respinse pentru probleme de calitate, reetichetându-le ca și produse ”low-expectation” spre a fi livrate clienților business în mare nevoie de soluții pentru echiparea cât mai rapidă a centrelor de date. Unii ar spune că mai toate procesoarele Intel ajunse în echiparea PC-urilor pentru consumatori au fost low-expectation, cu probleme de calitate manifestate după câteva luni de utilizare. Dar unde sunt greșeli, există și lecții de învățat. Cum ar fi: nu arunca procesoarele defecte la gunoi, schimbă eticheta și vinde-le de bune, selectând clienții după criteriul disponibilității de a accepta produse inferioare. Revelația a ieșit la iveală printr-o postare în rețeaua X, apărută pe 24 aprilie și atribuită unui analist cu reputație, Ben Bajarin. Potrivit acestuia, clarificările au venit direct de la echipa de relații cu investitorii a Intel, informând despre clienții care achiziționează procesoare „ce ar fi putut fi uzate sau cu producție scăzută”, generând venituri tangibile pentru companie. În cifre, câștigurile Intel pentru primul trimestru din 2026, raportate pe 23 aprilie, au fost semnificativ mai bune decât estimările inițiale. Veniturile au fost de 13,6 miliarde de dolari, față de așteptările de 12,36 miliarde de dolari, iar marjele brute Non-GAAP au atins 41% – cu 650 de puncte de bază peste propriile previziuni ale companiei de 34,5%. În plus, câștigurile pe acțiune ale companiei au depășit așteptările cu 3000%. Aceste diferențe enorme i-au lăsat pe analiști să se întrebe ce a mers bine și, aparent, o parte a răspunsului constă în cipurile aprope-defecte puse oricum în vânzare. Concret, nu este vorba despre procesoare Intel care nu funcționează pur și simplu, ci despre unități care nu întrunesc baremul minim necesar pentru a fi încadrate sub umbrela unui model anume. Poate că au un extra-nucleu dezactivat, sau pur și simplu nu ating nivelul de performanță anticipat pentru seria respectiv (frecvențe mai mici, consum prea mare). Astfel de cipuri „marginale” erau până acum excluse și aruncate. Dar dacă piața o cere, atunci de ce să nu livrezi un produs funcțional, chiar dacă are performanțe/eficiență diminuate într-un fel sau altul. Și uite așa, cei de la Intel au găsit o modalitate de a vinde întregi loturi de procesoare ne-standard, diferențiate exclusiv după criteriul performanță-preț, aranjament unde și clientul și vânzătorul au până la urmă de câștigat. Tehnic vorbind, Intel a câștigat bani în plus vânzând „e-waste”, exploatând disponibilitatea clienților cu buzunare adânci de a plăti aproape oricât, pentru a nu fi loviți în mod direct de penuria de cipuri. Iar dacă respectivele centre de date erau contractate în avans și aveau finanțare asigurată, atunci eventualul deficit de performanță va fi o problemă pentru clientul final. Cert este că Intel a obținut o creștere surprinzătoare a marjei de câștiguri nu din fabricarea de cipuri mai bune sau din reducerea costurilor, ci pur și simplu pentru că cererea este atât de vorace încât cipurile considerate inițial defecte, s-au dovedit vandabile într-un context potrivit.
Google Wallet primește interfață nouă

Curând va fi mult mai simplu să răsfoiești prin colecția de carduri și abonamente salvate pe Google Wallet, o nouă versiune de interfață eliminând în mare parte nevoia de a derula între cardurile salvate. Unul din neajunsurile interfeței Google Wallet este optimizarea excesivă pentru ecrane mai mici, aplicația fiind concepută pe vremea când telefoanele inteligente nu erau chiar atât de mari. În plus, utilizatorii rareori aveau mai mult de unul-două carduri înregistrate în aplicație. Noua versiune de interfață păstrează aproape neschimbat caruselul principal, cel în care vezi cardul selectat pentru utilizarea activă. În schimb, lista inferioară trece de la un aranjament orizontal ce ocupă întreaga lățime a ecranului la un sistem bazat pe cartonașe, oferind cu 50 % mai mult spațiu pentru afișarea înregistrărilor care altfel nu ar fi încăput în același ecran. Deși mai compacte, noile cartonașe vor reda aceeași informație, dar structurată într-o formulă mai eficientă. Aparent, scopul urmărit de Google este eliminarea de nevoii de a derula în interfața Google Wallet. O altă inovație este posibilitatea de a reordona cartonașele afișate. Tot ce ai de făcut este să ții apăsat și să tragi de un cartonaș pentru a-l muta mai sus sau mai jos în listă, astfel selectându-le pe cele care trebuie să fie permanent la vedere. Există o casetă de căutare în partea de sus, care îți permite să cauți tranzacții, metode de plată și carduri de fidelitate. În plus, butonul mare cu semnul „plus” din colțul din dreapta jos a fost eliminat, fiind contopit cu meniul „Add to Wallet”, afișat într-un ecran separat. Cea mai recentă versiune de interfață Google Wallet reprezintă consecința unui lung șir de îmbunătățiri, Google lucrând asiduu la transformarea acesteia într-un serviciu universal pentru plăți și nu numai. Spre exemplu, poți stoca cheia digitală a camerei de hotel unde înnoptezi, cheia de acces în autoturism, abonamentul la metrou, biletul de avion și multe altele la care nici nu te-ai fi gândit până de curând. Noua interfață Google Wallet a fost observată începând cu versiunea 26.15.899638800 a aplicației de Android, respectiv pe dispozitive actualizate cu versiunea Play Services 26.15.33. Probabil că actualizarea oficială a aplicației nu va întârzia prea mult.
MediaTek anunnță Dimensity 7450 și 7450X, cip-uri pe 4nm pentru telefoane mai ieftine

MediaTek anunță Dimensity 7450 și 7450X, înlocuitori pentru seria 7400 de anul trecut. Recomandate inclusiv pentru telefoane pliabile mai ieftine, noile cip-uri suportă configurații cu două ecrane și sunt optimizate pentru un consum de energie redus. Apărând mai degrabă ca versiuni refresh aduse seriilor anterioare, Dimensity 7450 și 7450X nu se despart de procesul de fabricație pe 4nm, însă rafinamentele aduse între timp s-ar putea traduce în eficiență crescută pe partea consumului de baterie. Ambele cipuri folosesc configurații octa-core cu 4 nuclee Arm Cortex-A78 de până la 2,6 GHz, ajutate cu 4 nuclee Arm Cortex-A55, fără nicio modificare comparat seriei de anul trecut. Ce-i drept, performanțele AI au crescut cu până la 7% în sarcinile specifice AI, producând unele beneficii în fotografiei computaționale, dacă sunt folosiți algoritmi mai sofisticați pentru rafinarea calității imaginii. Partea de conectivitate la date mobile este asigurată cu un modem 5G R17, îmbunătățit în comparație cu modemul 5G R16 folosit anterior. Cele două chipseturi vin cu optimizări pentru telefoane din categoria slim și pliabile flip-phone în mod special, punând accent pe livrarea unui nivel optim de performanță din constrângerile unui telefon cu rezerve limitate în materie de răcire și capacitate a acumulatorului. Specificații MediaTek Dimensionity 7450 și Dimensionity 7450X Arhitectura procesorului Octa-core (8): 4x Arm Cortex-A78 (până la 2,6 GHz) + 4x Arm Cortex-A55 GPU Braț Mali-G615 MC2 Procesul de fabricație Clasa de 4nm Suport memorie LPDDR5 / LPDDR4x (până la 6400 Mbps) Suport pentru stocare UFS 3.1 / UFS 2.2 Modem celular Modem 3GPP R17 5G (SA/NSA, Sub-6GHz) Legătură descendentă 5G de vârf Până la 3,27 Gbps (agregare purtătoare 3CC, lățime de bandă de 140 MHz) Conectivitate locală Wi-Fi 6E (a/b/g/n/ac/ax), antenă 2T2R, Bluetooth 5.4 Servicii de localizare GPS, BeiDou, Glonass, Galileo, QZSS, NavIC Senzor maxim al camerei 200MP (Imagiq 950 ISP, HDR pe 12 biți) Captură video maximă 4K la 30 fps (3840 x 2160), HDR video 4K, EIS video Suport maxim pentru afișare WFHD+ la 120Hz sau Full HD+ la 144Hz Procesor AI MediaTek NPU generația a 6-a Potrivit MediaTek tehnologia de fabricație selectată pentru Dimensity 7450 asigură un consum de energie cu 25% mai mic în nucleele A78, comparat cu Dimensity 7050. De asemenea a fost inclus și un GPU din seria ARM Mali-G615 MC2, beneficiind de tehnologiile MediaTek HyperEngine pentru maximizarea performanțelor în jocurile de Android. Potrivit MediaTek, aceste chipset-uri oferă cu 20% mai multe cadre pe secundă în jocuri decât soluțiile de generație anterioară, în condițiile unui consum de energie cu 20% mai mic. Un alt element de atracție pentru Dimensity 7450 este procesorul de imagine Imagiq 950, acesta suportând captură HDR pe 12 biți folosind senzori de imagine de până la 200MP pe camera principală. Lista dotărilor este completată cu tehnologia MediaTek 5G UltraSave 3.0+, oferind viteze 5G de până la 3,27 Gb/s la download, conectivitate Wi-Fi 6E tri-band și suport dual SIM 5G cu VoNR dual. Back to top button
Pixel 11 ar putea readuce LED-ul pentru notificări, reimaginat Pixel Glow
Cine spune că nu poți reinventa roata? Mulți ani după ce ultimul telefon cu Android a pierdut banalul dar folositorul LED pentru anunțarea alertelor de notificare, Google pregătește o funcție „revoluționară” pentru utilizatorii Pixel 11. Descris drept o ” lumină și culoare subtilă pe spatele dispozitivului, pentru a vă informa despre activități importante atunci când este cu fața în jos ”, Pixel Glow este în esență un LED de notificare elegant, care ar putea atrage unele obiecții (și eventual, acțiuni judecătorești) din partea dezvoltatorului Nothing Phone. Deocamdată nu se știe exact cum va funcționa, însă numele și funcționalitatea încă inactivă au fost depistate în cea mai recentă versiune Android 17 beta 4, lansată pe 16 aprilie. Luând cel puțin forma unui LED multicolor, Pixel Glow va funcționa în anumite situații, cum ar fi atunci când primești apel de la un contact favorit. Deloc surprinzător, se pare că funcția va urma important și interacțiunea cu asistentul Gemini, folosit în modul hands-free. Mai multe detalii despre funcția care va debuta în echiparea viitoarei serii de telefoane Pixel 11 vom afla ceva mai probabil cu ocazia evenimentului Google I/O planificat pentru luna mai, însă formula de prezentare și modul de funcționare vor fi cunoscute cu adevărat abia la momentul lansării următoarei serii Pixel. Locația unde ar putea fi amplasată matricea de LED-uri este de asemenea, incertă. Însă primele randări CAD cu designul Pixel 11 sugerează un design similar, lăsând puține opțiuni pentru amplasarea noului LED sau bară cu LED-uri. Spre exemplu, în bara camerei-spate, acum complet neagră, sau în sigla „G” de pe spate. Sau poate că funcția va fi rezervată doar modelului Pixel 11 Pro, Pixel Glow devenind unul dintre upgrade-urile livrate cu cel mai puțin efort/cheltuială din istoria seriei Pixel. Dar potrivit detaliilor extrase din partea de software, Pixel Glow va funcționa și pe laptopuri. Știți voi, acele laptopuri Google care schimbă Chrome OS pentru o versiune de Android cu mode desktop, mai mult sau mai puțin inspirat de Samsung DeX.
Google Photos va avea opțiuni AI pentru retușarea trăsăturilor faciale

Google Photos este cu siguranță cea mai la îndemână soluție pentru stocarea colecțiilor de poze și sincronizarea acestora între dispozitive, însă opțiunile tip Instagram care să permită retușarea imaginilor după bunul plac cam lipseau până acum. Lucrând la fidelizarea utilizatorilor obișnuiți cu soluțiile de editare imagine de pe TikTok sau Instagram, Google a introdus instrumente mai avansate pentru retușare imagine, direct în meniul de editare din aplicația Google Photos. Actualizarea este centrată pe îmbunătățirea opțiunilor de editare a trăsăturilor faciale, permițând acum aplicarea de ajustări rapide și subtile pentru îmbunătățirea aspectului feței. Cum ar fi.. dacă ajungi să-ți exporți pozele pe Instagram pentru editare, atunci din perspectiva Google ești deja un client pierdut. Oficial, Google declară că fotografiile ar trebui să surprindă cum se simt utilizatorii în acel moment, noilw instrumente având doar rolul de a permite mici îmbunătățiri, cum ar fi îmbunătățirea texturii pielii, eliminarea imperfecțiunilor, iluminarea ochilor și albirea dinților în câteva secunde. Cert este că de acum, nu vei mai putea fi atât de sigur de autenticitatea pozelor întâlnite prin albumele Google Photos, mai ales dacă nu cunoști foarte bine persoana care ți-a dat share. Probabil anticipând valul de critici, Google precizează că actualizarea introduce instrumente mai degrabă discrete, care se concentrează pe corecții minore în loc de editări majore: Heal Smooth Under eyes Irises Teeth Eyebrows Lips Totuși, odată ce primești aceste instrumente care pot modifica în mod fundamental trăsăturile feței, nu prea mai poți vorbi despre „editare ușoară”. Tot ce ai de făcut este să selectezi orice față dintr-o imagine și să selectezi un instrument de. Fiecare instrument include un control al intensității, permițând aplicarea ajustărilor la diferite niveluri, în funcție de preferințe. Noile instrumente Google Photos sunt implementate treptat, începând cu aplicația de Android. Vestea bună ar fi că nu trebuie să-ți cumperi un telefon sofisticat pentru a beneficia de aceste instrumente, procesarea fiind asigurată pe serverele Google. E de ajuns să ai un telefon echipat minim cu versiunea Android 9.0 și 4 GB de RAM. Google nu spune cât va dura așteptarea pentru utilizatorii de iPhone, dar având în vedere importanța acestei categorii pentru compania americană, putem anticipa că noile opțiuni vor apărea destul de curând.
Clipurile YouTube, derulate înainte dacă dai Skip reclamelor afișate în versiunea Free?

Un număr în creștere de utilizatori YouTube susțin că videoclipurile aflate în redare sar cu între 30 de secunde și un minut, indiferent dacă urmărești pauza de reclame până la capăt sau folosești butonul Skip pentru a scurta timpul de așteptare. Presupusul bug nu este încă recunoscut de administratorul YouTube. Cert este nu afectează și abonații YouTube Premium, afișarea reclamelor fiind complet dezactivată pentru abonați. Însă pentru restul, saltul neașteptat al poziției de redare stârnește în primă fază confuzie, utilizatorii neînțelegând ce se întâmplă în clipul respectiv, iar apoi furie, când îți dai seama că problema are cumva a legătură cu reclamele afișate de Google. În mod normal după ce termini cu o pauză de reclame, fie prin folosirea butonului Skip (deblocat după cronometrul setat), fie prin vizionarea ei în întregime, YouTube ar să continue redarea exact de unde ai rămas. Însă videoclipurile sar înainte cu o durată cuprinsă între 30 de secunde și aproximativ un minut după ce termini de vizionat reclamele, ca și cum redarea nu s-ar fi oprit deloc iar clipul ar fi fost lăsat să ruleze în fundal în timp ce ecranul ți-a fost deturnat pentru afișarea unei reclame. Cert este că simptomele variază de la caz la caz, unii utilizatori sesizând salturi înainte între 10 și 15 secunde după vizionarea reclamei, ajungând la 40 de secunde pentru cei mai ghinioniști. Odată ce ai sesizat problema, tot ce poți face este să derulezi înapoi în modul manual, căutând secvența pe care ai ratat-o. Aparent, aceleași probleme se manifestă și în aplicația YouTube pentru iOS, însă nu atât de des. Unul dintre utilizatori a sesizat că indicatorul video pentru timpul de redare nu se oprește în timpul pauzelor de publicitate, playerul YouTube pierzând sincronizarea în timpul afișării reclamelor. Chiar dacă Google nu a recunoscut în mod oficial această problemă, numărul mare de raportări probabil că va motiva dezvoltarea unui remediu rapid aplicat fie la nivel de server, sau printr-o actualizare adusă aplicației de mobil. Back to top button
WhatsApp ar putea afișa alertele de notificare în stilul Facebook Messenger

Cine a folosit Facebook Messenger știe deja cum funcționează „bulele” de notificare testate acum cu cea mai recentă versiune WhatsApp beta. În loc să vezi informația afișată într-o listă continuă, la grămadă cu alte alerte de notificare, pe ecran apar un soi de cartonașe rotunjite care redau strict alerta care te interesează (sau nu). Bazate pe o funcționalitate Android suportată încă de la versiunea Android 10, bulele de notificări WhatsApp ar putea dubla lista de notificări, eventual apărând în dreptul altei bule care servește drept scurtătură pentru chat-ul aflat în desfășurare. WhatsApp testează noile bule de notificare în aplicația sa pentru Android. Vestea bună ar fi că funcționalitatea va părea perfect familiară oricui a folosit deja Facebook Messenger, așa că timpul necesar pentru acomodare va fi foarte scurt. Presupunând că modificarea va fi implementată în versiunea oficială a aplicației WhatsApp, atunci când primești un mesaj de la o persoană sau dintr-un chat de grup, acesta va fi semnalat cu o bulă plutitoare pe ecran, vizibilă indiferent dacă te afli pe ecranul de pornire sau într-o aplicație terță. Bula de notificare afișată de WhatsApp va include poza de profil a contactului respectiv sau grupul de WhatsApp, suprapuse unei pictograme WhatsApp a cărei rol este să-ți arate că ai de-a face cu o notificare a aplicației cu pricina. Dacă alegi să interacționezi cu respectiva bulă plutitoare, vei fi întâmpinat cu o versiune compactă a interfeței de chat WhatsApp, care îți va permite să citești și să răspunzi la mesaje fără să deschizi complet aplicația WhatsApp. Astfel, odată ce ai terminat îți poți vedea de treabă cu aplicația folosită anterior. Bulele de notificare vor permite trimiterea eficientă a mesajelor și comutarea mai rapidă între diverse chaturi, aspect extrem de folositor atunci când discuți cu mai multe persoane/grupuri în același timp. De exemplu, dacă vizionezi un videoclip și vrei să discuți cu mai multe persoane pe WhatsApp, poți trimite rapid mesaje în ambele chat-uri fără a părăsi aplicația video pentru a maximiza interfața WhatsApp. De reținut, Meta încă testează această funcționalitate și nu este clar cât va dura până vom vedea implementată pentru utilizatorii de Android. De asemenea, nu este clar dacă noul sistem de bule va rămâne o exclusivitate pentru utilizatorii de Android, sau îl vom vedea implementat într-o formă sau alta și pe dispozitive iPhone.
Apple probabil că va fenta reglementarea UE care prevede acumulatori detașabili pe viitoarele modele iPhone

Anunțată încă din anul 2022, o nouă lege europeană părea că îi va forța pe producătorii de telefoane să proiecteze dispozitive cu baterii ușor detașabile, Iar Apple s-a conformat… oarecum. Mulți s-au mirat când au văzut că noile modele iPhone nu mai au capacul din sticlă fixat la partea din spate cu un adeziv tip-ciment, atât de puternic încât ai nevoie de instrumente laser specializate (foarte costisitoare) pentru a putea realiza o reparație până la urmă banală pentru orice alt telefon cu Android. Evident că Apple nu am făcut acest pas înapoi din generozitate, proiectând seriile iPhone 16-17 astfel încât capacul din spate să poată fi îndepărtat mai ușor, facilitând extragerea acumulatorului cu ajutorul unei banale baterii de 9 volți, respectiv folosind doar șuruburi obișnuite pentru fixarea diverselor subansamble. Însă legea la care autoritățile UE au lucrat ani de zile încercând să închidă orice posibilă slăbiciune pe care producătorii de telefoane să o exploateze a dat greș într-un aspect esențial. Folosirea conectorului USB-C ca și interfață unică de încărcare, permiterea instalări de aplicații prin metoda sideloading, toate acestea sunt reguli pe care companiile axate pe consumerism și înlocuirea cât mai rapidă a dispozitivelor le urăsc pur și simplu. Dacă standardizarea USB-C poate fi considerată un succes, Google a transformat sideloading-ul de aplicații aproape într-un coșmar pentru utilizatorii de Android. Iar pe lista semi-eșecurilor intră și cea mai perisabilă componentă din echiparea oricărui telefon. Trecând aproape neobservată, cerința care obligă folosirea acumulatorilor detașabili în echiparea noilor modele de telefoane, până în februarie 2027, ar trebui să dea mari emoții producătorilor de dispozitive care se întrec cu producătorii de telefoane din China, cei din urmă oferind dispozitive cu acumulatori de capacitate mai mare și aspect exterior mai extravagant decât majoritatea produselor livrate de brandurile occidentale arhicunoscute. Doar că nu se întâmplă așa, iar asta dintr-un motiv foarte simplu: cerințele trasate în lege s-au dovedit până la urmă suficient de ambigue încât producătorii vizați să poată găsi modalități de ocolire. Ce anume prevăd noile reglementări UE Începând cu 18 februarie 2027, orice telefon vândut în UE va avea nevoie de o baterie pe care utilizatorii o pot schimba folosind „unelte disponibile în comerț”. Vechile capace pe care le poți extrage cu unghia nu vor reveni, dar producătorii de telefoane sunt de acum obligați nu incomodeze în mod nejustificat accesul la componentele interne. Altfel spus, capacul trebuie să poată fi îndepărtat fără a fi nevoie de forță excesivă, eventual riscând spargerea acestuia sau deteriorarea intenționată a altor componente din carcasa telefonului. În plus telefoanele nu pot ascunde bateria în spatele unor șuruburi speciale și nu o pot „îngropa” sub atât de mulți conectori și subansamble, încât doar un profesionist să o poată accesa. Regulile descrise mai sus se aplică pentru orice dispozitiv prevăzut cu acumulatori: tablete, consolele de jocuri, ochelarii inteligenți, bicicletele electrice. Chiar și jucăriile sunt vizate, singurele excepții acceptate fiind dispozitivele medicale și echipamentele subacvatice a căror funcționalitate ar fi compromisă prin facilitatea unui acumulator detașabil. Acum și portița din legislație exploatată de Apple: telefoanele ale căror baterii își mențin 80% din capacitate după 1.000 de cicluri complete de încărcare sunt exceptate complet de la cerința pentru implementarea unui acumulator detașabil. Iar Apple a atins acest prag încă de la generația iPhone 15 , barem respectat inclusiv cu actualul vârf de gamă iPhone 17 Pro Max. Telefoanele Samsung Galaxy S26 sunt certificate pentru 1200 de cicluri de încărcare. Eventual, sunt lăsate în așteptarea unor certificări pentru punerea în vânzare doar dispozitivele producătorilor chinezi, echipate cu acumulatori siliciu carbon. Nu că această tehnologie de acumulator nu ar fi bună, dar hârțogăraia ar putea ține departe competitorii incomozi.
Utilizatorii Galaxy S25 și S24 reclamă scăderea subită a autonomiei bateriei după cea mai recentă actualizare de securitate Android

Telefoanele Galaxy S25 și S24 au probleme cu descărcarea excesivă a bateriei și supraîncălzire, iar la sursa neplăcerilor pare să fie actualizarea de securitate pentru luna aprilie 2026. Mai exact, suspect principal este componenta de securitate Knox Matrix, dezvoltată chiar de Samsung. Cea mai recentă actualizare de securitate Samsung, datată aprilie 2026, a început să fie distribuită pentru utilizatorii Galaxy S25 pe 6 aprilie. Fără să observe problemele semnalate de tot mai mulți utilizatori S25, Samsung a dat undă verde acestei actualizări și pentru echiparea dispozitivelor Galaxy S24. De atunci, raportările despre telefoane care se încălzesc în mod inexplicabil și pierd din procentele bateriei se tot înmulțesc. Și dacă ne luăm după raportările apărute pe forumul comunității Samsung, s-ar părea că problema este destul de gravă, unii utilizatori susținând că telefonul lor se descarcă după doar câteva ore de utilizare. Un proprietar de Galaxy S24 spune că bateria sa durează mai puțin de trei ore, iar odată descărcată e nevoie de cinci ore pentru a se încărca la 100%. Între timp, un proprietar de Galaxy S25 susține că telefonul său ajunge la zero după doar două ore. Potrivit multiplelor capturi de ecran furnizate, componenta Knox Matrix este principalul responsabil pentru descărcarea bateriei dispozitivului. Pe dispozitivele afectate aplicația rulează constant în fundal, generând un nivel ridicat de încărcare al procesorului. Căldura astfel generată incomodează inclusiv procesul de încărcare a bateriei, mult încetinite pentru a preveni deteriorarea acumulatorului. Knox Matrix face parte din infrastructura de securitate a Samsung și are un rol central mecanismul de detectare și blocare a amenințărilor de securitate, izolarea dispozitivelor compromise și protejarea credențialelor de login salvate pe dispozitive Samsung cu Android. Altfel spus, Knox Matrix este în strânsă legătură cu partea de hardware. Aplicația se bucură de acces privilegiat la nivelul sistemului de operare și nu poate fi dezinstalat sau dezactivată de utilizatori. Până ce Samsung va anunța un remediu oficial pentru această problemă, singurul răspuns este cel oferit de moderatorii forumului pentru suport tehnic, care le cer utilizatorilor să apeleze la un tehnician de service pentru a aduna mai multe informații. Back to top button