Snapdragon 8 Elite Gen 5, cip-ul de Android care învinge iPhone 17 Pro, costă cât un smartphone întreg din gama de buget

snapdragon-8-elite-gen-5,-cip-ul-de-android-care-invinge-iphone-17-pro,-costa-cat-un-smartphone-intreg-din-gama-de-buget

După ce a scumpit cu 25% predecesorul Snapdragon 8 Elite, Qualcomm scumpește cu încă 27% succesorul Snapdragon 8 Elite Gen 5, costul „biletului de intrare” pentru fabricarea unui telefon flagship cu Android fiind acum atât de mare încât nu poți să nu te întrebi… de unde buget pentru celelalte componente. În goana sa de a învinge Apple prin lansarea celui mai performant chipset de Android cu putință, Qualcomm a împins întreaga industrie smartphone într-o spirală a creșterilor de costuri. Dacă cel mai puternic chipset de Android pentru telefoane flagship costă X dolari, atunci soluția imediat inferioare pentru telefoane mid-range superioare poate costa Y dolari… și tot așa. Cert este că Qualcomm a cerut anul trecut un preț absurd pentru cipul Snapdragon 8 Elite, de 190 – 240 dolari per unitate (variază funcție de importanța clientului și clauzele negociate în contract), iar producătorii de dispozitive s-au „bătut” pe stocurile de cipuri rezervând până la saturație capacitatea de producție. Așa că de ce nu încă o rundă de scumpiri? Estimated cost to OEMs for flagship Snapdragon chipsets: • 8 Gen 1: $120–130• 8+ Gen 1: $120–130• 8 Gen 2: $160• 8 Gen 3: $170–200• 8 Elite: $220+• 8 Elite Gen 5: $240–280 Note: Industry estimates — actual pricing depends on OEM contracts and order volumes. pic.twitter.com/9g2ZfRjeNr — Abhishek Yadav (@yabhishekhd) October 10, 2025 Alegeri precum selectarea celui mai avansat și costisitor proces de fabricație TSMC, împreună cu ambițiile maximale de a include în designul Snapdragon 8 Elite cele mai avansate tehnologii cu putință, păreau că vor duce la erodarea competitivității. Doar că în realitate a câștigat argumentul cererii și ofertei. Între timp avem o nouă arhitectură de procesor și mai avansată. Sigur, Snapdragon 8 Elite Gen 5 este fabricat tot cu un proces TSMC pe 3nm (îmbunătățit), însă designul este conceput mai degrabă pentru 2 nanometri, dovadă fiind și exclusivitatea convenită cu Samsung Foundry pentru producerea unei ediții Snapdragon 8 Elite Gen 5 for Galaxy, pe 2nm. Din perspectiva producătorilor de telefoane și tablete cu Android, aceștia primesc tot ce și-au dorit în materie de performanță și inovație tehnologică. Dar se văd din nou puși în fața unor alegeri foarte dificile: să absoarbă încă o dată costurile marite prin diminuarea profitului realizat, sau să le transmită consumatorilor. Însă pericolul cel mai mare pentru Qualcomm este MediaTek, compania specializată cândva exclusiv pe dezvoltarea de chipseturi pentru telefoane de buget lansând Dimensity 9500, o soluție cu performanțe aproape echivalente celui mai puternic chipset Snapdragon al momentului. Abhishek Yadav, un insider cu reputație în domeniu, a distribuit în rețeaua X prețurile estimate pentru fiecare dintre chipset-urile emblematice pentru smartphone-uri Qualcomm, începând cu Snapdragon 8 Gen 1. Având în vedere că Snapdragon 8 Elite are un preț mediu de 220 de dolari, anticipăm o creștere de până la 27% pentru Snapdragon 8 Elite Gen 5, deoarece se estimează că va costa între 240 și 280 de dolari. Aruncând puțină lumină peste colaborarea surpriză cu Samsung, zvonuri recente semnalează că TSMC va majora tariful cerut pentru cipurile fabricate folosind nodul „N3P” de 3nm, de la 25000 dolari per waffer la 27000 dolari. În schimb, Samsung cere 30000 dolari pentru un waffer de 2nm. Dar după ce pui la socoteală miniaturizarea procesului de fabricație realizezi că poți obține mai multe cipuri per waffer de 2nm, decât pe 3nm. Sigur, în ecuație rămâne și necunoscuta numită „randament”, tehnologia pe 3nm fiind teoretic mai matură decât cea de 2nm nou introdusă de Samsung, rezultând mai multe cipuri funcționale pentru fiecare waffer ieșit pe linia de fabricație. Chiar dacă Samsung Foundry încă nu poate să bată TSMC prin argumentul cipuri funcționale vs defecte, Qualcomm cu siguranță va folosi noua colaborare în negocierile viitoare purtate cu TSMC.

iPhone 18 Pro ar putea readuce o dotare Galaxy apreciată de fani, dar abandonată de Samsung acum șapte ani

iphone-18-pro-ar-putea-readuce-o-dotare-galaxy-apreciata-de-fani,-dar-abandonata-de-samsung-acum-sapte-ani

iPhone 18 Pro ar putea face cerc-complet cu venerabilul Galaxy S9, readucând o dotare pe care Samsung a abandonat-o din considerente de reducere a costurilor, obținând astfel un serios avantaj competitiv în fața rivalului Galaxy S26 Ultra. În timp ce zvonurile despre Galaxy S26 Ultra nu contenesc cu afirmații din categoria componenta X rămâne la fel, piesa Y ar putea primi un ușor downgrade, Apple pare că va merge în sfârșit în direcția dorită de fani, livrând multiple îmbunătățiri hardware pentru a compensa neajunsurile părțile software, respectiv lipsa capabilităților avansate bazate pe inteligență artificială. Revenind la iPhone 18 Pro/Pro Max și îmbunătățirea surpriză rezervată camerei foto principale, Apple ar fi decis deja introducerea unui mecanism tip diafragmă variabilă, capabil să mărească aportul de lumină atunci când fotografiezi în situații cu lumina ambiantă insuficiente. Alternativ, dacă lumina este din belșug, micșorarea aperturii permite obținerea unor poze mai clare. În plus, reglajul pentru apertură variabilă poate fi deosebit de util fotografilor creativi, care se pot juca cu efectele de profunzime aplicate imaginii, ridicând sau crescând intensitatea acestora fără a apela la artificii software. Potrivit surselor din industrie, LG Innotek și Foxconn vor fabrica noul modul pentru cameră principală, în timp ce actuatorul, o componentă cheie a diafragmei variabile, va fi produs de Luxshare ICT și Sunny Optical. Totuși, în afară de o mică creștere a costului de fabricație ar putea exista și un dezavantaj resimțit de utilizatori în mod direct, mecanismul pentru apertură variabilă adăugând câteva fracțiuni de milimetru la înălțimea modulului de cameră foto, care astfel ar avea nevoie de o insulă foto puțin mai înaltă decât la actualul model iPhone 17 Pro. Sau poate că Apple a găsit o soluție împotriva acestui compromis. Camera foto cu apertură variabilă este considerată dotare esențială pentru pasionații de fotografie și una dintre dotările care fac cu adevărat diferența atunci când alegi să folosești un aparat foto dedicat. Recunoscând acest aspect, Xiaomi chiar a inclus o cameră foto cu apertură variabilă în echiparea vârfului de gamă Xiaomi 14 Ultra. Doar pentru a o elimina un an mai târziu pentru succesorul Xiaomi 15 Ultra.

Moto X70 Air apare pe site-ul oficial Motorola, priceless

moto-x70-air-apare-pe-site-ul-oficial-motorola,-priceless

Motorola a listat, înainte de lansarea globală din 5 noiembrie 2025, Moto X70 Air, un smartphone care intră direct în competiția telefoanelor ultrasubțiri, fără însă să-i dezvăluie prețul. Compania nu a organizat un eveniment special pentru lansare. Această strategie sugerează fie o lansare grăbită, fie o tactică de marketing pentru a genera buzz înainte de anunțul oficial. Sau nu s-a hotărât în privința prețului. Moto X70 Air, specificații tehnice Ecranul plat de 6,7 inch, al lui Moto X70 Air, este un OLED cu rată de refresh de 120Hz, rezoluție 1220p+ și o luminozitate maximă de 4.500 nits. Panoul este certificat SGS pentru emisii scăzute de lumină albastră, dar și validat de Pantone pentru acuratețea culorilor. Cititorul de amprente se află sub display. Cu o grosime de doar 6 mm și o greutate de 159 grame, telefonul pare să fie răspunsul companiei la trend-ul inițiat de Samsung și Apple cu modelele lor premium. Dar, în timp ce Samsung S25 Edge vine cu o baterie de doar 3.900 mAh, iar iPhone 17 Air se mulțumește cu 3.149 mAh, Motorola a reușit să încorporeze o baterie de 4.800 mAh. La asta se adaugă, încărcarea rapidă de 68W pe fir și 15W wireless, mult peste competiție. Motorola spune că telefonul e în conformitate cu standardele de rezistență IP68 și IP69, capabil să reziste la praf, scufundări și jeturi de apă fierbinte. Deși Moto X70 Air pare fragil la prima vedere, testele interne indică protecție la cădere din 26 de unghiuri. Sub capotă, Moto X70 Air vine cu Snapdragon 7 Gen 4, un procesor pe arhitectură de 4 nm cu sistem de răcire pe vapori 3D. Configurația include 12 GB RAM LPDDR5X și 256 sau 512 GB stocare UFS 3.1. Pe partea foto, Motorola mizează pe o cameră trimplă de 50 MP, cu senzori optici de la Samsung. Și camera de selfie are tot un senzor de 50MP. Deși este puțin mai gros decât rivalii direcți, Samsung Galaxy S25 Edge și iPhone 17 Air, telefonul compensează printr-o baterie mai mare, încărcare mai rapidă și un sistem foto mai complex. Chipsetul Snapdragon 7 Gen 4 îl plasează în zona midrange, iar asta deschide calea unui preț mai accesibil. Nu știm încă valoarea pentru piața europeană, dar e foarte probabil ca în China Moto X70 Air să fie poziționat agresiv, la un cost mult mai competitiv decât al rivalilor din Coreea și SUA. Dacă Lenovo va menține același raport între preț, design și autonomie și în afara Asiei, „this could be a hit”. În România, Motorola a anunțat o campanie exclusivă de precomenzi la eMAG, între 15 octombrie și 5 noiembrie, cu beneficii de lansare în valoare de 2500 lei. Cel mai probabil Moto X70 Air vine la noi sub numele Moto Edge 70 Air.

Testat pe canalul YouTube JerryRigEverything, Pixel 10 Pro Fold eșuează spectaculos încercările menite să-i demonstreze durabilitatea

testat-pe-canalul-youtube-jerryrigeverything,-pixel-10-pro-fold-esueaza-spectaculos-incercarile-menite-sa-i-demonstreze-durabilitatea

Potrivit Google, Pixel 10 Pro Fold este rezistent la contactul cu praf și lichide, iar mecanismul de pliere a ecranului poate rezista până la 10 ani în condiții de utilizare normală. Totuși, youtuber-ul Zack Nelson remarcă faptul că, spre deosebire de Samsung, Google nu oferă nici măcar o estimare aproximativă a numărului de plieri/deplieri pentru care a fost proiectat respectivul ecran. Iar de aici lucrurile merg din rău, în mai rău. Problema cu Pixel 10 Pro Fold este că „noul” telefon pliabil Google folosește în principiu același design de carcasă introdus în urmă cu doi ani de prima generație Pixel Fold, gigantul american mulțumindu-se să aducă doar mici rafinamente pentru fiabilitatea ecranului pliabil și aspectul estetic. Primul „red-flag” este ridicat de autorul testului este linia de antenă prea aproape de balamaua ecranului și insuficient ranforsată, acesta fiind punctul de unde ultimele două generații Pixel Fold au cedat catastrofal în ”bend test”. Aparent, fără ca inginerii Google să fi învățat nimic din demonstrațiile cât se poate de publice ale acestui viciu de proiectare. Iar așteptările nu au fost înșelate, carcasa lui Pixel 10 Pro cedând exact așa cum a fost anticipat, prin ruperea imediată și fără prea mult efort a carcasei din aluminiu, fix în zona decupajului pentru antenă. Alți producători au învățat să evite această problemă mutând decupajul antenei spre marginile carcasei mai puțin expuse forțelor laterale aplicate excesiv, respectiv prin introducerea unor elemente de ranforsare suplimentare în structura internă a telefonului. Dar nu și Google, oficialii companiei apreciind probabil că scenariul extrem precum cel redat pe canalul JerryRigEverything nu sunt reprezentative pentru folosirea normală a telefonului. Și probabil că au dreptate. Pe de altă parte, dacă alți producători smartphone pot să proiecteze dispozitive care nu se rup și nu izbucnesc în flăcări atunci când sunt abuzate în acest mod, atunci de ce nu și Google? Și dacă tot am vorbit de scenarii nerealiste, haideți să luăm în considerare și un scenariu cât se poate de plauzibil. Cel în care iei telefonul cu tine la plajă și îl scapi în nisip. Potrivit listei cu specificații Pixel 10 Pro Fold, dispozitivul este protejat împotriva contactului cu particulele de praf și imersia în apă, acordarea certificării pentru standardul IP68 presupunând imersia completă în apă până la o adâncime de 1,5 m timp de 30 de minute fără ca dispozitivul testat să sufere daune permanente. În timp ce testele realizate pe canalul JerryRigEverything nu au inclus și scufundarea în apă, rezistența la contactul cu praf, respectiv particule de praf și nisip cu diferite granulații a fost verificată în mod convingător iar rezultatele nu lasă loc de interpretări: plierea-deplierea ecranului Pixel 10 Pro Fold continuă să funcționeze, dar zgomotele produse de mecanismul balamalei este indicativ pentru compromiterea fiabilității pe termen lung. În timpul testului de pliere, Nelson a îndoit dispozitivul spre spate. Telefonul s-a rupt de-a lungul cablurilor antenei din partea stângă, nu balama. Când autorul testului a îndoit și mai mult dispozitivul după ce s-a rupt, bateria s-a perforat, rezultând temutul efect „thermal-runaway” unde toată energia bateriei este convertită instantaneu în căldură. Pixel 10 Pro Fold, primul smartphone care ia foc în „bend test” Din fericire în cazul de față nu am văzut și flăcări, însă telefonul strivit într-un scenariu necontrolat, cum ar fi în timpul unui accident auto, ar putea cauza rănirea gravă a proprietarului sau decesul acestuia prin pornirea unui incendiu. În orice caz, fumul degajat la momentul combustiei acumulatorului este un motiv suficient de îngrijorare, inhalarea gazelor emanate într-un spațiu fără ventilație suficientă putând duce la axfisiere. Merită amintit că Pixel 10 Pro Fold este un telefon premium cu preț oficial de 1.799 USD și nu vrei o chinezărie semnata de un brand no-name.

Peste 40% din populația planetei suferă de boli neurologice. OMS vrea reuniune de urgență

peste-40%-din-populatia-planetei-sufera-de-boli-neurologice.-oms-vrea-reuniune-de-urgenta

Organizația Mondială a Sănătății a dat publicității un raport îngrijorător, conform căruia peste trei miliarde de oameni la nivel global suferă de afecțiuni neurologice.  Potrivit OMS, afecțiunile neurologice afectează peste 40% din populația globală, iar tulburările neurologice cauzează peste 11 milioane de decese în fiecare an. Potrivit statisticilor din 2021, printre cele mai frecvente 10 afecțiuni neurologice care contribuie la deces și dizabilitate se numără accidentul vascular cerebral, migrena, boala Alzheimer și alte forme de demență, meningita și epilepsia idiopatică. Nivelul de trai și educația sunt acelea care împiedică eficiența combaterii acestor afecțiuni și doar 63 de țări au o politică națională privind tulburările neurologice, în timp ce doar 34 raportează că dispun de fonduri dedicate. „OMS solicită o acțiune globală urgentă, bazată pe dovezi și coordonată, pentru a acorda prioritate sănătății creierului și a extinde îngrijirea neurologică. Având în vedere că mai mult de una din trei persoane din lume trăiește cu afecțiuni care le afectează creierul, trebuie să facem tot ce putem pentru a îmbunătăți îngrijirea medicală de care au nevoie”, a declarat Jeremy Farrar, director general adjunct al OMS. Potrivit agenției, țările cu venituri mici au de peste 80 de ori mai puțini neurologi decât țările cu venituri mari și împiedică elaborarea de politici eficiente în domeniul tulburărilor neurologice. „Această penurie înseamnă că, pentru mulți pacienți, diagnosticul, tratamentul și îngrijirea continuă la timp sunt pur și simplu inaccesibile”, mai reiese din raport. Doar 46 de țări oferă servicii de îngrijire și doar 44 au protecție legală pentru îngrijitori, ceea ce face ca îngrijitorii informali să nu beneficieze de recunoaștere sau mijloace de sprijin, mai scrie OMS. RECOMANDAREA AUTORULUI: OMS le cere talibanilor să ridice interdicția pentru femei de a lucra în organizații umanitare după cutremurele care au devastat Afganistanul OMS avertizează asupra unei posibile epidemii globale din cauza unui virus transmis de țânțari. Se răspândește inclusiv în Europa

Vestea anunțată de ministerul Finanțelor. Sunt 4 miliarde de euro

vestea-anuntata-de-ministerul-finantelor.-sunt-4-miliarde-de-euro

Ministerul Finanțelor anunță că a atras, pe 2 octombrie 2025, de pe piețele externe, aproximativ 4 miliarde de euro, fiind una dintre cele mai de succes emisiuni de euro-obligațiuni pe piețele internaționale și a patra tranzacție realizată în 2025. Emisiunea s-a realizat în trei tranșe: o tranșă de 2 miliarde EUR cu scadența de 7 ani lung (2033), o tranșă de 1 miliard EUR pe 12 ani (2037) și 1 miliard EUR pe o nouă tranșă de 20 ani (2045), fiind anunțat că aceasta este ultima tranzacție publică de euro-obligațiuni a României în anul 2025. „Succesul României pe piețele internaționale de capital, în prima zi dupã adoptarea rectificării bugetare, confirmă încrederea investitorilor în direcția economică a țării și în măsurile adoptate. Semnalul transmis sprijină continuarea reformelor pentru stabilitate macroeconomică și sustenabilitate fiscală. Vom acționa ferm pentru corectarea dezechilibrelor și pentru un mediu investițional predictibil și atractiv”, a declarat Ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare. Ministerul mai anunță că România a continuat procesul de administrare activă a portofoliului de datorie prin utilizarea unei operațiuni de răscumpărare anticipată a euro-obligațiunilor scadente în anul 2026, în scopul limitării riscului de refinanțare și extinderii maturității medii reziduale a portofoliului. Astfel, România a anunțat și oferte de răscumpărare la preț fix (“Tender offer”) pe parcursul a 5 zile lucrătoare pentru fiecare dintre cele trei obligațiuni suverane în EUR cu scadența în 2026, cu o valoare cumulată de 4,25 miliarde EUR. Prin urmare, pe 10 octombrie, România a încheiat operațiunea de răscumpărare anticipată parțială a euro-obligațiunilor cu scadența în 2026, în valoare totală de aproximativ 1 miliard EUR, după cum urmează: – 550 milioane EUR din obligațiunile cu scadența la 26 februarie 2026 (aprox. 42,3% din emisiune); – 240,3 milioane EUR din obligațiunile cu scadența la 26 septembrie 2026 (aprox. 13,4% din emisiune); – 209,6 milioane EUR din obligațiunile cu scadența la 8 decembrie 2026 (aprox. 18,2% din emisiune). „Această tranzacție face parte din strategia României de a se finanța extern în 2025, asigurând atât acoperirea necesarului de finanțare, cât și consolidarea rezervei de valută a statului”, mai arată ministerul Finanțelor.

Ministerul Muncii propune majorarea de 5 la 12 salarii a plafonului din fondul de garantare pentru companiile în insolvență

ministerul-muncii-propune-majorarea-de-5-la-12-salarii-a-plafonului-din-fondul-de-garantare-pentru-companiile-in-insolventa

Ministerul Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale (MMFTSS) a pus în dezbatere publică proiectul care prevede extinderea protecției salariaților în caz de insolvență. „Într-o perioadă plină de provocări economice, trebuie să protejăm cât mai bine sectoarele strategice ale economiei, pentru că ele sunt vitale pentru stabilitatea țării și pentru securitatea națională. Am ascultat propunerea venită din partea sindicatelor și am considerat-o corectă: extindem protecția oferită prin Fondul de garantare a creanțelor salariale. Astfel, majorăm plafonul, de la 5 la maximum 12 salarii medii brute pe economie, pentru companiile aflate în insolvență, din domeniile strategice. Prin Hotărâre de Guvern, putem interveni acolo unde vulnerabilizarea unei companii ar putea afecta întreaga economie. E important să nu pierdem forța de muncă calificată și să o protejăm de eventuale dificultăți ale întreprinderilor cu rol strategic”, a declarat ministrul Muncii, Petre-Florin Manole. Principalele modificări propuse sunt: majorarea plafonului creanțelor salariale suportate din Fondul de garantare, de la 5 la maximum 12 salarii medii brute pe economie, extinderea perioadei acoperite de Fond, de la 5 luni la 12 luni din ultimele 24 de luni anterioare deschiderii procedurii de insolvență și introducerea unei norme tranzitorii pentru cererile depuse anterior intrării în vigoare a prezentei ordonanțe de urgență, care vor fi soluționate conform legislației în vigoare la momentul depunerii. Fondul de garantare are ca scop asigurarea plății creanțelor salariale pentru angajații ale căror companii intră în procedura insolvenței. În forma actuală, legea prevede acoperirea salariilor pentru maximum 5 luni calendaristice, în limita a 5 salarii medii brute pe economie pentru fiecare salariat, fără a ține cont de importanța strategică a angajatorului.

Premieră pe un șantier din România. Autostrada Transilvaniei va transmite live activitatea din teren, cu camere video activate de panouri solare

premiera-pe-un-santier-din-romania.-autostrada-transilvaniei-va-transmite-live-activitatea-din-teren,-cu-camere-video-activate-de-panouri-solare

Compania Națională de Investiții Rutiere(CNIR) anunță o premieră pe șantierul Autostrăzii Transilvania-A3. Activitățile în teren vor fi monitorizate permanent cu camere video care vor transmite live imaginile.  Secretarul de stat în Ministerul Transporturilor și Infrastructurii, Horațiu Cosma și directorul general al CNIR, Gabriel Budescu au verificat, vineri, șantierul subsecțiunii 3C2 Chiribiș-Biharia a Autostrăzii A3-Transilvania. Conform Ordinului emis la sfârșitul lunii septembrie, Asocierea Precon Transilvania-Citadina 98 lucrează pe întreaga lungime a lotului de autostradă din județul Bihor. Sunt disponibile imagini live de pe șantier, pe site-ul Companiei, pe prima pagină și în secțiunea dedicată proiectului :  https://www.cnir.ro/proiecte/subsectiunea-3c2-chiribis-biharia/.  Acestea funcționează cu energie produsă de panouri solare; prin urmare funcționează și pe timpul zilei. ,,Este o inițiativă în premieră pentru un șantier de autostradă din România, și, totodată, o dovadă de transparență și respect pentru românii care vor să vadă, nemijlocit, evoluția marilor proiecte de infrastructură rutieră. Mai mult de atât, venim cu promisiunea că premiera de astăzi va deveni o regulă pe toate șantierele pe care le derulăm, monitorizarea live, accesibilă publicului, fiind o condiție stabilită în toate licitațiile noastre”, a declarat directorul general al CNIR, Gabriel Budescu. Se lucrează cu peste 260 de persoane și 330 de utilaje și echipamente, iar stadiul fizic de execuție a ajuns la 18 %. Au început lucrările de relocare a DN 19E pentru a permite descărcarea circulației și sunt lucrări avansate la 6 din cele 18 pasaje. Lucrările au fost demarate înainte de termenul inițial, îi fac optimiști pe cei de la CNIR că se va reuși deschiderea acestui lot până la sfârșitul anului viitor, înainte de termenul stabilit prin contract (mai 2027). Contractul cu Asocierea Precon Transilvania-Citadina 98 are o valoare de 785 milioane lei, finanțarea fiind asigurată din Programul Transport PT 2021-2027 și din fonduri de la Bugetul de Stat. RECOMANDAREA AUTORULUI: Imagini SPECTACULOASE de pe Autostrada Transilvaniei. Cristian Pistol: „Lucrările au ajuns la un progres fizic de 12,75%” GRINDEANU: Sunt 20 de ani de la Bechtel și după 20 de ani iată că se lucrează pe toate loturile de pe Autostrada Transilvaniei

La infractori stăm bine. Penitenciarele din România dau pe-afară de deținuți. ANP dezvăluie un grad de ocupare de 125,39%

la-infractori-stam-bine-penitenciarele-din-romania-dau-pe-afara-de-detinuti.-anp-dezvaluie-un-grad-de-ocupare-de-125,39%

„Centrul de Detenție Craiova nu se desființează, ci se transformă în secție exterioară a Penitenciarului Craiova” informează, printr-un comunicat emis joi, Administrația Națională a Penitenciarelor. Din același document reiese că sistemul de detenție din România are o rată de ocupabilitate de 125,39%.  În urma simulărilor procesului de comasare, s-a decis ca penitenciarul din Craiova să fie transformat în „secție exterioară a Penitenciarului Craiova și va funcționa în continuare în această formă de organizare, dar la capacitatea sa maximă de cazare.” „În contextul supraaglomerării sistemului penitenciar, care în prezent înregistrează un grad de ocupare de 125,39 %, ANP a evaluat structura unor unități subordonate, pentru a identifica soluții de gestionare eficientă a acestui fenomen, de optimizare a resurselor umane și de reducere a cheltuielilor. Astfel, au fost elaborate proiecte de simulare a procesului de comasare a unor unități penitenciare, selectate în funcție de numărul deținuților custodiați (raportat la capacitatea de cazare) și de dispunerea lor geografică. Aceste proiecte au fost transmise partenerilor de dialog social (sindicatelor) pentru consultare”, după cum reiese din comunicatul ANP. Penitenciarul din Craiova urmează să fiecomasat cu o unitate de detenție vecină, întrucât custodia doar 146 de persoane din 339 cât este limita maximă admisă. „La data analizei (20 august a.c.), Centrul de Detenție Craiova custodia 146 de persoane private de libertate, cu o capacitate legală de 339 de locuri, rezultând un grad de ocupare de doar 44,65%. Prin urmare, s-a decis comasarea acestuia cu o unitate penitenciară din proximitate, măsură care va elimina aparatul administrativ al Centrului. Subliniem că angajații Centrului de Detenție Craiova nu vor fi relocați în alte unități, ci vor fi redistribuiți pe alte funcții pentru a acoperi deficitul de personal din structurile care necesită resurse suplimentare. Administrația Națională a Penitenciarelor reafirmă angajamentul său pentru un dialog transparent cu partenerii sociali și pentru implementarea unor măsuri care să asigure eficiența și sustenabilitatea sistemului penitenciar, în beneficiul personalului și al societății”, se mai arată în informarea ANP.  RECOMANDAREA AUTORULUI: Deținuții de la Mioveni au pus mână de la mână și-au cumpărat mașină ca să meargă la procese. I-a costat 100.000 de euro Față în față cu ministrul Justiției. Pleacă Guvernul dacă legea pensionării magistraților pică la CCR? / Despre actualizarea taxelor de timbre / Inteligența artificială intră în penitenciare

Ucigașul lui Emi Pian a căzut la înțelegere cu șefii pușcăriei

ucigasul-lui-emi-pian-a-cazut-la-intelegere-cu-sefii-puscariei

Bărbatul care l-a ucis pe liderul interlop Emi Pian cu cinci ani în urmă ar fi făcut o înțelegere cu echipa de conducere a penitenciarului în care este încarcerat. Criminalul este deja cu un picior în libertate.  În dimineața zilei de 4 august 2020, Florin Mototolea, zis Emi Pian, a fost adus de urgență la Spitalul Universitar din București chiar de către fiul său. Liderul interlop fusese înjunghiat în picior în curtea unui imobil din Giulești, unde avusese loc o întâlnire clandestină între jucătorii de barbut. Emi Pian frecventa locurile în care se organizau jocuri de noroc ilegale, unde îi împrumuta cu dobândă pe jucătorii rămași fără bani. În noaptea respectivă, era la masa de joc și Emanuel Richard Gheorghe, un membru al clanului Rinu. Fără să fie provocat, tânărul l-a luat peste picior pe Emi Pian și l-a jignit în fața tuturor, mai ales că în cameră se afla și Nat Mincă, un lider interlop din Chitila aflat în conflict cu membrii clanului Pian. Rănit în orgoliu, Mototolea i-a chemat în ajutor pe cei doi frați ai săi, iar, în scurt timp, în curtea casei din Giulești a avut loc o altercație, în timpul căreia Emanuel Richard Gheorghe a scos un briceag și l-a înțepat pe Emi Pian în picior. Bărbatul rănit a fost dus la spital de către fiul său, însă, din cauza hemoragiei, inima lui a cedat, iar medicii nu au reușit să-l reanimeze. Criminalul a dat penitenciarul în judecată Ucigașul a fost condamnat la 10 ani de detenție și trimis să-și execute pedeapsa tocmai la Severin, pentru a fi cât mai departe de zona de influență a clanului Pian. Conform portalului instanțelor de judecată, după numai cinci ani de detenție, condamnatul a cerut să fie trecut la regim deschis, ultimul pas înaintea liberării condiționate. Pentru că judecătorul delegat la Penitenciarul Drobeta Turnu Severin nu a fost de acord, deținutul a atacat în instanță decizia magistratului. Surse din cadrul Administrației Naționale a Penitenciarelor (ANP) au declarat, în exclusivitate pentru Gândul, că, după ce a intentat procesul, Gheorghe s-ar fi înțeles cu echipa managerială a închisorii să abandoneze demersul făcut în justiție, în condițiile în care oricum urmează să fie trecut la regim deschis. Regimul deschis permite deținuților să se deplaseze neînsoțiți în interiorul locului de deținere și să desfășoare activități educative, culturale, sportive și profesionale în afara închisorii, uneori fără supraveghere. Sursele citate au menționat că  deținutul încarcerat pentru omor muncește și nu ar fi creat probleme deosebite. Totodată, ucigașul lui Emi Pian ar avea șanse mari să fie eliberat condiționat peste doar 1 an și 8 luni, după 6 ani și 8 luni petrecuți detenție. AUTORUL RECOMANDĂ: Cum a fost OMORÂT în fața casei primul născut al familiei PIAN. Emi și Ciprian Duduianu au avut un frate despre care nu se vorbea niciodată Laurențiu Duduianu, fratele lui Emi Pian, mai avea un pas până la eliberarea condiționată, înainte să fie găsit mort în Penitenciarul Jilava