Stenograme DNA în dosarul Corupție la Spitalul Militar. Pensionări pe motive medicale, șpaga ajungea la șeful de la Neurochirugie

stenograme-dna-in-dosarul-coruptie-la-spitalul-militar.-pensionari-pe-motive-medicale,-spaga-ajungea-la-seful-de-la-neurochirugie

Procurorii Direcției Naționale Anticorupție (DNA) au cerut plasarea sub control judiciar – fără dreptul de a profesa – a șefului Secției de Neurochirurgie de la Spitalul Militar „Carol Davila” din București și a altor doi medici, după percheziițiile care au avut loc, joi, în instituție. Ancheta procurorilor anticorupție a scos la iveală un mecanism al mitei prin care militarii se pensionau pe motive medicale, iar șpaga ar fi ajuns chiar la Marian Mitrică, șeful Secției de Neurochirurgie. Ulterior DNA a transmis, prin intermediul unui comunicat de presă, că a dispus control judiciar timp de 60 de zile, fără dreptul de a profesa, pentru toți cei trei medici militari inculpați în dosar și acuzați de luare de mită: Colonel MARIAN MITRICĂ , șef secție neurochirurgie, medic primar neurochirurgie în cadrul Spitalului Universitar de Urgență Militar Central „Dr. Carol Davila” București, pentru săvârșirea infracțiunii de luare de mită, în formă continuată (9 acte materiale) și Colonel VASILE-ALIN CHIRTEȘ, medic primar neurochirurgie în cadrul Spitalului Universitar de Urgență Militar Central „Dr. Carol Davila” București, pentru săvârșirea infracțiunii de luare de mită, în formă continuată (3 acte materiale). Colonel EMIL POPA, medic primar neurochirurgie în cadrul Spitalului Universitar de Urgență Militar Central „Dr. Carol Davila” București, pentru săvârșirea infracțiunii de luare de mită. Procurorii DNA susțin că medicul Marian Mitrică primea plicuri cu bani de 200 lei sau 100 de euro. Plicurile îi erau lăsate pe masă, odată cu documentele medicale ale militarilor care veneau la consultație, iar apoi Mitrică lua plicurile sau banii și îi băga sub tastatură. Procurorii au devoalat mai multe de situații în cazul lui Marian Mitrică, șeful secției de Neurochirurgie. Discuție între șeful de la Neurochirugie și pacientul 1: Col. dr. MITRICĂ MARIAN: Buta, Buta, Buta. Douăzeci și opt de zile, până mâine inclusiv, concediu. B.I.G.: Da. Col. dr. MITRICĂ MARIAN: Ăsta-i concediu, ăsta nu ne interesează, adeverința, biletul e valabil, ăsta-i buletinul, ăsta-i cardul de sănătate. B.I.G.: Da. Col. dr. MITRICĂ MARIAN: Ia să vedem, ce ai tu pe aici. Buta Iosif Gabriel? B.I.G.: Da. Col. dr. MITRICĂ MARIAN: Găbiță. Deci aicea-s două problemuțe micuțe. Aicea stai binișor, normal.  …(neinteligibil) micuță și pe aici. Col. dr. MITRICĂ MARIAN: Ia zi, dragule, tu vrei să intri în comisie? B.I.G.: Da. Col. dr. MITRICĂ MARIAN: Tre să mai, mai căutăm, că nu-ți ajung astea ce ai aicea. Înțelegi tu? B.I.G.: Am înțeles! Col. dr. MITRICĂ MARIAN: Nu te încadrezi pentru asta. Bun! Îți mai dau paișpe zile de concediu și după aceea să mai facem o internare să vedem ce mai găsim. Da? Ca să știm o treabă cu tine. B.I.G.: Da, domn doctor! Col. dr. MITRICĂ MARIAN: Ai înțeles? De internare, când  e cazul. Da? N.L. medicul așază plicul din hârtie albă în stânga mesei de birou B.I.G.: Da. Col. dr. MITRICĂ MARIAN: Așa, buletin, card îți mai trebuie aicea N.L. medicul face mențiuni olografe pe un post-it de culoare galbenă. Bun, ok! B.I.G.: Doamna asistentă, am vorbit cu dânsa și a zis că, dacă se poate, să-i lăsăm hârtiile că le face dânsa. Col. dr. MITRICĂ MARIAN: Lasă acolo, că tre să lași și buletinul și cardul și buletinul. B.I.G.: Am lăsat copie după buletin, am lăsat adeverință după card. Col. dr. MITRICĂ MARIAN: Atunci lasă-le acolo, da? Gata, lasă-le așa, da? O să vadă. B.I.G.: Să trăiți! Col. dr. MITRICĂ MARIAN: Și vii să le iei când poți tu, mâine în cursul zilei, poimâine, da? B.I.G.: Da. Col. dr. MITRICĂ MARIAN: Pa! B.I.G.: Să trăiți! O zi bună! Col. dr. MITRICĂ MARIAN: Sănătate! Discuție între șeful de la Neurochirugie și pacientul 2: Col. dr. MITRICĂ MARIAN: Bun, deci Mari, o să te sunăm, da? Nu mâine, poimâine, așa. Poate chiar mâine. C.: Domn doctor, eu până pe data de trei. Col. dr. MITRICĂ MARIAN: Îhî. C.: Sunt, mi-a dat domnul doctor de la Brăila, neurolog, mi-a dat domnul Nistor, mi-a dat concediu medical până pe data de trei. Col. dr. MITRICĂ MARIAN: Îhî. C.: E posibil să, să fac, ca să fac continuitatea, dacă îmi spuneți, să pot să intru la comisie, să vin, să fac internări. Sau cum mă sfătuiți dumneavoastră, cum spuneți… Col. dr. MITRICĂ MARIAN: Nu e, comisia se face în momentul în care ai nouăzeci de zile de concediu medical și unitatea militară te trimite la, la comisia respectivă. C.: Am înțeles! Col. dr. MITRICĂ MARIAN: Noi până atunci trebuie să le facem… Așa cum ești aicea, tu ești bun de armată, n-ai nicio treabă, pentru scutire sau altceva. Trebuie să facem investigațiile astea să vedem care-i cauza care generează problemele astea, știi? C.: Am înțeles! „Inculpatul Mitrică Marian ar fi primit sume de bani cuprinse între 100 de lei și 1.000 de lei de la 9 pacienți” În ordonanța procurorilor militari se arată că, în cauză, există date și probe care conturează o situație alarmantă. „În data de 25 august 2024 și în perioada aprilie – mai 2025, inculpatul Mitrică Marian ar fi primit sume de bani cuprinse între 100 de lei și 1.000 de lei de la nouă (9) pacienți, în legătură cu acordarea de concedii medicale, dar și în legătură cu recomandarea privind efectuarea unor investigații paraclinice (RMN), consultații medicale de specialitate neurochirurgie și intervenții chirurgicale, pe care le-ar fi efectuat în calitate de șef secție neurochirurgie în cadrul Spitalului Universitar de Urgență Militar Central „Dr. Carol Davila” București. Unele dintre concediile medicale întocmite de inculpatul Mitrică Marian ar fi fost recomandate în mod nejustificat unor cadre militare active, în vederea prezentării la comisia de evaluare a capacității de muncă, având drept scop pensionarea pe criterii medicale a acestora. În perioada martie – iunie 2025, inculpatul Chirteș Vasile-Alin ar fi primit sume de bani cuprinse între 100 de lei și 1.300 de lei de la trei (3) pacienți, în legătură cu consultații medicale de specialitate neurochirurgie și intervenții chirurgicale pe care le-ar fi efectuat în calitate de medic primar neurochirurgie în cadrul Spitalului Universitar de Urgență Militar Central „Dr. Carol Davila” București. În data de 29 aprilie 2025, inculpatul Popa Emil, în calitate de medic primar

România participă la ECOFIN. Țara noastră, așteptată să ia măsuri de reducere a deficitului

romania-participa-la-ecofin.-tara-noastra,-asteptata-sa-ia-masuri-de-reducere-a-deficitului

Miniștrii din cadrul Consiliul Afaceri Economice și Financiare al UE (ECOFIN) vor aviza vineri recomandarea din 4 iunie a Comisiei Europene care constată că România, stat aflat în procedură de deficit excesiv, nu şi-a respectat angajamentul din planul fiscal şi nu a luat măsuri eficiente pentru reducerea deficitului bugetar România rămâne cu timp tot mai puţin pentru a adopta prin lege sau ordonanţă măsurile de ajustare bugetară astfel încât să fie trimise către Comisia Europeană săptămâna următoare, înainte de termenul limită de 30 iunie. Măsurile trebuie să fie trimise în timp util la Bruxelles pentru a trece de comisiile tehnice astfel încât să ajungă pe masa EcoFin pe 8 iulie. „Miniştrii vor fi invitaţi să aprobe acţiuni suplimentare în cadrul procedurilor de deficit excesiv pentru două state membre – România şi Belgia. În special, se aşteaptă ca Consiliul EcoFin să adopte o decizie care să stabilească faptul că România nu a luat măsuri eficiente pentru a-şi reduce deficitul excesiv, deschizând calea pentru posibile măsuri suplimentare dacă această ţară nu ia măsuri rapide pentru a-şi reduce dezechilibrele fiscale. Aceasta vine în urma unei recomandări anterioare a Consiliului care recomanda ca România să pună capăt situaţiei sale de deficit excesiv până în 2030. Pentru Belgia, Comisia a propus o recomandare revizuită pentru a-şi pune capăt deficitului excesiv până în 2029. Se aşteaptă ca EcoFin să decidă cu privire la acţiunile suplimentare din cadrul procedurii de deficit excesiv, care decurg din recomandările Comisiei din Pachetul de primăvară 2025, în cadrul următoarei sale reuniuni din 8 iulie 2025”, arată acum Comisia Europeană, înainte de şedinţa EcoFin, notează Profit.ro. Şedinţa EcoFin de pe 8 iulie, pentru care România trebuie să trimită măsurile luate până la final de iunie (30 iunie), este foarte importantă pentru că este ultima înainte ca instituţiile UE să intre în pauza de vară. Ulterior, următoarea şedinţă EcoFin este programată abia pe 10 octombrie. CITIȚI ȘI: Reporter politic, acreditat la Guvern. În presă din 2004. Am lucrat la TVR, Rol.ro, Realitatea.net, Realitatea TV, Mediafax.ro, B1 TV, România Liberă. Doctorandă la SNSPA, sub coordonarea Prof. … vezi toate articolele

Cristian Pistol: „Circulația pe lotul 3 al A0 Sud (Joița-Bragadiru) se apropie de deschidere”

cristian-pistol:-„circulatia-pe-lotul-3-al-a0-sud-(joita-bragadiru)-se-apropie-de-deschidere”

„Circulația pe lotul 3 al A0 Sud (Joița-Bragadiru) se apropie de deschidere. Constructorul grec Aktor este în plin proces de finalizare a ultimelor lucrări necesare pentru a permite deschiderea circulației pe acest tronson esențial.”, anunță Cristian Pistol, director al Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR). Directorul CNAIR mai menționează că: „Lotul 3 al A0 Sud (18 km) este crucial pentru conectarea în regim de autostradă între A1 și A2, pe coridorul 4 Pan-european, în proximitatea Bucureștiului”. „Deși termenul de finalizare era sfârșitul anului 2023, iar mobilizarea constructorului a întârziat proiectul, lucrările sunt acum într-un stadiu avansat. Mă aștept ca această ultimă etapă să fie finalizată în scurt timp, permițând șoferilor să beneficieze de o autostradă modernă și sigură.”, mai spune Cristian Pistol. CNAIR mai anunță că mai sunt câteva lucruri de rezolvat, cum ar fi: – montarea a 3 km de parapete; – instalarea a 7 atenuatori de șoc; – fixarea plaselor de protecție pe 6 structuri; – montarea consolelor la 15 stâlpi; – trasarea a 3 km de marcaje rutiere; – instalarea a 7 km de gard de protecție; – montarea a 200 m de panouri fonoabsorbante; – instalarea a 10 portaluri de semnalizare pe A1; – finalizarea relocării rețelei de înaltă tensiune care intersectează traseul autostrăzii. CITIȚI ȘI:

CNAIR câștigă definitiv procesul privind întârzierile la Podul de la Brăila

cnair-castiga-definitiv-procesul-privind-intarzierile-la-podul-de-la-braila

Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) anunță că a obținut o decizie definitivă și executorie la Curtea de Apel București în procesul împotriva antreprenorului WeBuild, în legătură cu întârzierile majore în finalizarea Podului de la Brăila. „Instanța a confirmat obligativitatea achitării unor penalități în valoare de peste 80 de milioane de lei (aproximativ 16 milioane de euro), corespunzătoare celor peste 800 de zile de întârziere.”, arată compania. „Această hotărâre vine în urma unei prime decizii favorabile obținute de CNAIR în luna ianuarie 2024. Acum, verdictul este definitiv, consolidând angajamentul nostru pentru respectarea contractelor și protejarea fondurilor publice.”, mai completează compania. Între Brăila și Galați, pe malul Dunării, un pod suspendat este deschis la trafic din iulie 2023. Cu o lungime totală de 1.975 de metri, podul peste Dunăre în zona Brăila este cel mai lung pod suspendat din România și al doilea cel mai lung pod suspendat din Europa continentală. Podul leagă cele două maluri ale Dunării în zona Tulcea – Brăila, reducând timpul necesar pentru traversarea fluviului pentru cele aproximativ 7.000 de autovehicule pe zi, care, în trecut, aveau ca singură opțiune de a călători cu bacul. Cu ajutorul podului timpul de traversare poate fi redus de la cel puțin 45 de minute la doar două minute.  CITIȚI ȘI: Reporter politic, acreditat la Guvern. În presă din 2004. Am lucrat la TVR, Rol.ro, Realitatea.net, Realitatea TV, Mediafax.ro, B1 TV, România Liberă. Doctorandă la SNSPA, sub coordonarea Prof. … vezi toate articolele

Directorul CFR Călători: „Am venituri de 11.000 de euro pe lună / Am 5500 de euro de la CFR Călători şi primesc chirie de 3500 de euro din Dubai”

directorul-cfr-calatori:-„am-venituri-de-11.000-de-euro-pe-luna-/-am-5500-de-euro-de-la-cfr-calatori-si-primesc-chirie-de-3500-de-euro-din-dubai”

„În concepţia unora probabil angajaţii statului trebuie să fie săraci lipiţi pământului. Nu sunt sărac. Nu am 5.000 de euro pe lună, am 4.000 de euro numai pe chiria din Dubai. Am peste 11.000 de euro pe lună.”, a răspuns Traian Preoteasa întrebat, joi, într-o conferinţă de presă, despre declaraţia sa de avere şi cum îşi permite ca din venituri de 5.000 de euro lunar să achite o rată lunară pentru un apartament în Dubai. Șeful CFR a detaliat de unde a avut banii pentru apartamentele din Dubai. „Dacă luaţi veniturile, am peste 11.000 de euro pe lună şi nu plătesc nicio rată. Este un contract de vânzare-cumpărare, care este suma totală a apartamentului. Plăteşti o taxă de rezervare, după care într-un cont escrow plăteşti rate la an, nu la lună, nu există rată lunară şi se trag bani în funcţie de realizările constructorului. Primul apartament este terminat, s-a plătit în decurs de cinci ani şi mai are o componentă contractul din Dubai, plăteşti jumătate şi jumătate după ce iei cheia, care se plăteşte singur din chirie. Nu plătesc niciun leu rată în Dubai”, a explicat Traian Preoteasa, potrivit News.ro.  Directorul CFR Călători a fost întrebat dacă poate defalca venitul său de 11.000 de euro pe lună. ”Am 5500 de euro de la CFR Călători, sunt membru CA, nu primesc indemnizaţia CA, 3500 de lei indemnizaţie de la Metrorex, în Consiliul de Administraţie, deci vreo 600 de euro. 3500 chiria din Dubai şi mai am o chirie în România, tot cu 600 de euro. Deci 10.800, 11.000 de euro”, a declarat Traian Preoteasa. Întrebat dacă este mai greu să conduci CFR Călători decât România având în vedere că veniturile sale de la CFR Călători în 2025 sunt egale cu salariul preşedintelui României, Preoteasa a spus că: ”Asta e deja o glumă. Eu nu am nicio vină că preşedintele are un salariu care ar trebui să fie de zece ori mai mare. Am înţeles că salariul ministrului este de 13.000 de lei pe lună. Nu poţi să conduci nişte ministere şi sunt 15-20 de oameni în România, să le dai 13.000 de lei. Nu este vina noastră că preşedintele nu are 100.000 de euro.” foto: Andreea Alexandru/Mediafax CITIȚI ȘI: Lucrează de 12 ani în presa centrală și este autorul unor investigații jurnalistice centrate pe domeniul Justiției, dar și pe conexiunile dintre mediul politic și cel de afaceri. S-a alăturat … vezi toate articolele

Papa Leon al XIV-lea, înrudit cu Madonna și Bieber arborele genealogic care a uimit internetul

papa-leon-al-xiv-lea,-inrudit-cu-madonna-si-bieber-arborele-genealogic-care-a-uimit-internetul

Origini diverse Cercetătorii au descoperit că Robert Francis Prevost, primul american care conduce Biserica Catolică, are rădăcini diverse și fascinante. Studiul genealogic a fost realizat de o echipă condusă de academicianul Henry Louis Gates Jr., în colaborare cu centrul de cercetare American Ancestors și Clubul de Genealogie Cubanez din Miami. Papa Leon al XIV-lea s-a născut și a crescut în Chicago, Illinois. Strămoșii săi au origini franceze, italiene, spaniole și creole. Unul dintre strămoșii îndepărtați ai Papei s-a mutat din Franța în Quebec, Canada, la mijlocul anilor 1650. Prin intermediul acestei ramuri canadiene, Papa este înrudit cu mai multe personalități. Printre acestea se numără fostul prim-ministru canadian Justin Trudeau, actrița Angelina Jolie, politiciana Hillary Clinton, cântărețul Justin Bieber și scriitorul Jack Kerouac. Legături surprinzătoare Cea mai neașteptată rudă a Papei este probabil Madonna. Cântăreața, ai cărei părinți erau romano-catolici, și-a exprimat entuziasmul pe rețelele sociale după aflarea veștii. Într-o postare pe Instagram, Madonna a scris: „Silvio! Suntem rude cu Papa! Pozați!” Dar arborele genealogic al Papei Leon al XIV-lea ascunde și alte surprize. Cercetătorii au descoperit că Papa are și origini nobile, prin intermediul unei ramuri îndepărtate din Spania secolului al XVI-lea. Recomandări Cazul bărbatului răpit pe stradă în Timișoara pentru a fi forțat să cerșească la Cluj-Napoca. Fugise de abuzatori din Franța în România Rădăcini afro-americane Cel puțin 17 dintre strămoșii Papei au fost identificați ca fiind parțial de culoare. Mulți dintre aceștia au fost cândva sclavi. Bunicii materni ai Papei, care au trăit în New Orleans, Louisiana, erau descriși în registrele publice ca „mulatri” și „negri”. O străbunică a Papei, Marie Jeanne, era o sclavă „mulată”, un termen învechit pentru a descrie o persoană cu strămoși negri și albi. Ea a ajuns să dețină proprietăți și sclavi după moartea stăpânului său. Familia Papei Frații Papei Leon al XIV-lea au împărtășit amintiri din copilărie după alegerea sa în funcția supremă. John, fratele Papei în vârstă de 71 de ani, a povestit cum Robert Francis Prevost se juca de-a preotul când era mic: „Totul era luat foarte în serios, nu era o glumă”, a spus John. Louis Prevost, fratele cel mai mare al Papei, a declarat pentru Good Morning America: „De la vârsta de cinci sau șase ani, știa că acesta era destinul său – nu că va fi Papă, ci că va fi preot. Știa asta de la o vârstă foarte fragedă și nu s-a abătut niciodată de la ac” Aceste dezvăluiri despre originile și familia Papei Leon al XIV-lea oferă o perspectivă unică asupra vieții sale înainte de a deveni liderul Bisericii Catolice. Diversitatea rădăcinilor sale reflectă într-un fel universalitatea pe care o reprezintă acum în calitate de Papă. Recomandări Generalul de top al lui Vladimir Putin anunță că „Al Treilea Război Mondial a început”: „Nimeni să nu se joace cu noi cum au făcut-o cu Iranul” Cercetarea genealogică realizată de echipa lui Henry Louis Gates Jr. a scos la iveală aspecte fascinante ale istoriei familiale a Papei. Aceste descoperiri subliniază complexitatea și diversitatea moștenirii sale. Conexiunile neașteptate cu celebritățile moderne și originile sale modeste creează un contrast interesant. Ele arată că destinul unei persoane nu este determinat de statutul social al strămoșilor săi. Povestea Papei Leon al XIV-lea demonstrează că măreția poate proveni din orice mediu. Drumul său de la un copil care se juca de-a preotul până la conducătorul Bisericii Catolice este remarcabil. Deși are legături de rudenie cu personalități faimoase, Papa rămâne profund conectat cu rădăcinile sale familiale. Amintirile împărtășite de frații săi oferă o imagine caldă și umană a omului din spatele funcției papale. Urmărește cel mai nou VIDEO

Scenariu de ultimă oră despre rocada premierilor în viitorul guvern, pus pe masă de Kelemen Hunor

scenariu-de-ultima-ora-despre-rocada-premierilor-in-viitorul-guvern,-pus-pe-masa-de-kelemen-hunor

„Scriem, nu scriem pe hârtie, eu cred că, în acest moment, dacă ne uităm la cifre din buget, la datoria publică, la ceea ce urmează să facem, va fi greu ca un premier să fie 3 ani și jumătate în fruntea guvernului, fiindcă oamenii așteaptă un stat mai eficient, servicii mai bune și trebuie să punem statul la o cură de slăbire. Dacă aceste chestiuni se văd de la prima zi, atunci poate că noul guvern va avea o viață mai lungă. Dacă nu, atunci vine rotativa naturală, fără să ai scris pe hârtie”, a spus Kelemen Hunor. El a vorbit și despre posibila desemnare a lui Ilie Bolojan drept premier în Guvernul care se va forma zilele viitoare. „Toată lumea are o așteptare foarte mare, că vine Ilie Bolojan. Dar PSD-ul, care este pe primul loc după alegerile de acum jumătate de an, spune că are nevoie de o perspectivă, că totuși e primul partid și de aici lucrurile s-au încurcat un pic: cine începe, ce perspectivă (are, n.r.). Dar dacă nu dai un deziderat, nu ai curaj, atunci o să spună oamenii «de ce i-am ales pe ăștia dacă nu vor, dacă nu au curaj» și oricum va fi rotativă”, a adăugat Kelemen Hunor. Totuși, liberalul Vasile Blaga nu a acceptat această variantă. „Trebui să fie fraier ca a doua oară să faci rocada”, a afirmat el, cu referire la rotativa guvernamentală stabilită de PSD și PNL în 2021, în urma căreia premieri au fost pe rând Nicolae Ciucă (PNL) și apoi Marcel Ciolacu (PSD). Trebuie însă spus că Vasile Blaga nu participă la negocierile dintre PSD, PNL, USR și UDMR pentru formarea viitorului Executiv. Recomandări Cazul bărbatului răpit pe stradă în Timișoara pentru a fi forțat să cerșească la Cluj-Napoca. Fugise de abuzatori din Franța în România Președintele Nicușor Dan va avea noi discuții la Palatul Cotroceni cu șefii partidelor proeuropene și este foarte posibil ca în următoarele zile să anunțe numele noului premier, adică Ilie Bolojan, au declarat surse politice pentru Libertatea. Președinții celor patru partide proeuropene care urmează să participe la noile negocieri de la Cotroceni sunt: Sorin Grindeanu (PSD), Ilie Bolojan (PNL), Kelemen Hunor (UDMR) și Dominic Fritz (USR). Discuțiile vor fi despre măsurile fiscale, dar și despre formarea guvernului. De aproape 3 săptămâni, specialiştii şi reprezentanţii PSD, PNL, USR și UDMR discută măsurile pentru reducerea deficitului bugetar, dar nu reușesc să cadă la o înțelegere și se mai și ceartă, potrivit confirmărilor obținute de Libertatea de la participanți la negocieri. În acest moment, Guvernul este condus de premierul interimar Cătălin Predoiu, iar după 20 iunie este așteptată componența noului Executiv, după ce Marcel Ciolacu și-a dat demisia din funcția de prim-ministru pe 5 mai, adică de mai bine de o lună. Urmărește cel mai nou VIDEO

Cum au făcut foamea soldații ucraineni

cum-au-facut-foamea-soldatii-ucraineni

DBR a dezvăluit o schemă de corupție la scară largă în aprovizionarea cu alimente pentru militari. O organizație criminală a delapidat milioane de grivne din fondurile bugetare destinate achiziționării de alimente pentru Forțele Armate ale Ucrainei. Schema a fost organizată în ianuarie 2024 de un individ din Odesa. Acesta a înființat două companii, înregistrate pe numele unor manageri controlați de el. Companiile au angajat oficial personal și au închiriat depozite, frigidere și transport. Organizatorul a asigurat conformitatea formală a companiilor cu cerințele pentru participarea la licitațiile Ministerului Apărării, oferind cele mai avantajoase propuneri de preț. După câștigarea licitațiilor, acesta a stabilit legături cu oficiali militari care depuneau cereri exagerate sau inutile pentru produse alimentare. Companiile emiteau facturi cu cantități supraestimate de produse, iar documentele reale erau distruse. Pe baza documentelor false, firmele primeau plăți din bugetul de stat. În multe cazuri, unităților militare nu se furniza hrana, se trimitea cu întârziere și se livrau „produse de calitate inferioară, inclusiv falsuri și produse expirate”. O parte din bani era folosită pentru continuarea activității infracționale, iar restul era împărțit între participanți. Recomandări Secretul Israelului în războiul cu Iranul: micul stat este o mare putere tehnologică, cu companii de zeci de miliarde de dolari. Iar un român a pus bazele acestui ecosistem Prejudiciul cauzat statului se ridică la aproape 6 milioane de grivne, circa 130.000 de euro. DBR a reținut toți membrii organizației criminale. Organizatorul și alți 8 participanți la schemă au fost înștiințați cu privire la suspiciunile de creare și conducere a unei organizații criminale, precum și de delapidare în proporții deosebit de mari. Suspecților le-ar putea fi aplicate pedepse de până la 12 ani de închisoare. Urmărește cel mai nou VIDEO

Palatele deputaților ucraineni

palatele-deputatilor-ucraineni

Deputații din Ucraina locuiesc în case impresionante, potrivit unei analize a declarațiilor de avere realizate de Obozrevatel („Observatorul”). Cea mai mare locuință aparține lui Vadim Stolar (OZPJ), care a declarat o casă de 2.062,8 metri pătrați. Parlamentarul închiriază această proprietate de la fosta sa soție, Inna Maistruk. Casa este situată în Kozin, lângă Kiev, una dintre cele mai scumpe și exclusiviste suburbii ale capitalei Ucrainei. Vadim Stolar. Foto: 112.ua Cel de-al doilea cel mai mare imobil, de 2.032,5 metri pătrați, aparține lui Vasil Petiovka, membru al grupului parlamentar „Încredere”. Conform declarației sale de avere, casa este înregistrată pe numele soției sale, Marina. Pe locul al treilea se află Ruslan Gorbenko, partidul „Slujitorul Poporului”, cu o proprietate de 1.834 metri pătrați în Lisniki, regiunea Kiev. În total, 12 deputați au declarat reședințe cu o suprafață de peste 1.000 de metri pătrați. Recomandări Secretul Israelului în războiul cu Iranul: micul stat este o mare putere tehnologică, cu companii de zeci de miliarde de dolari. Iar un român a pus bazele acestui ecosistem Pentru comparație, suprafața medie a unui apartament nou construit este de sub 60 de metri pătrați. Cele mai multe dintre aceste proprietăți luxoase sunt situate în Kozin, unde locuiesc 12 dintre cei mai bogați deputați. Suprafața medie a unei case deținute de un deputat este de puțin peste 300 de metri pătrați. Urmărește cel mai nou VIDEO

Un român judecat pentru trafic de persoane vrea să renunțe la brățara electronică pentru un meci de MMA

un-roman-judecat-pentru-trafic-de-persoane-vrea-sa-renunte-la-bratara-electronica-pentru-un-meci-de-mma

Un sportiv român cere îndepărtarea brătării electronice Petru Samuel Balogh, în vârstă de 27 de ani, a solicitat la Tribunalul din Belfast eliminarea brățării electronice pentru a participa la un meci de MMA la categoria cruiser. Balogh, împreună cu partenera sa Florentina Ciurar (37 ani) și Ioan Mihai (31 ani), toți cetățeni români, sunt acuzați de trafic de persoane în scopul exploatării sexuale a șase femei românce. Cei trei inculpați au pledat nevinovat la acuzațiile de: Trafic de persoane pentru exploatare sexuală Ținerea unui bordel Controlul prostituției în scopul obținerii de câștiguri Achiziționarea, deținerea și transferul de bunuri provenite din infracțiuni Balogh și Ciurar au negat și acuzația de incitare a uneia dintre reclamante să devină prostituată pentru câștig financiar. Separat, Mihai a negat acuzația de „obținere de servicii sexuale de la o altă persoană în schimbul plății”. A cincea încercare a românului de a elimina brățara, respinsă Procurorul Natalie Pinkerton a declarat că poliția se opune modificării condițiilor de eliberare pe cauțiune. Ea a subliniat că aceasta este a cincea încercare a lui Balogh de a elimina brățara electronică, toate cererile anterioare fiind respinse. Recomandări Secretul Israelului în războiul cu Iranul: micul stat este o mare putere tehnologică, cu companii de zeci de miliarde de dolari. Iar un român a pus bazele acestui ecosistem „Obiecția este că continuă să existe un risc de fugă și această condiție de eliberare pe cauțiune este proporțională”, a spus Pinkerton, conform Belfast Telegraph. Procurorul a adăugat că partenera lui Balogh, care nu poartă brățară electronică, a făcut mai multe cereri de călătorie în România, care au fost respinse, ceea ce ridică îngrijorări semnificative pentru poliție. Avocatul apărării, Joel Lindsay, a argumentat că Balogh este un „kickboxer talentat în MMA” și că brățara electronică îl împiedică să concureze în acest sport. „În MMA, nu poartă nimic de genul acesta și intră în ring desculț, ceea ce nu ar putea face dacă are brățara, așa că a fost oprit din MMA”, a explicat Lindsay. Avocatul a subliniat că Balogh locuiește în Irlanda de Nord din 2017, iar familia sa, inclusiv părinții și un frate, locuiesc aici. „De fapt, acum nu mai are legături cu România, deoarece toată familia sa este aici în Irlanda de Nord”, a adăugat Lindsay. Decizia judecătorului în legătură cu pedeapsa românului După ascultarea argumentelor, judecătorul Mark Reel a decis: „Voi elimina brățara electronică în favoarea raportării zilnice (la poliție). Restricția de circulație rămâne în vigoare”. Urmărește cel mai nou VIDEO