Vulcanul Lewotobi Laki-Laki a erupt, aruncând în aer un nor de cenușă de 11 km

vulcanul-lewotobi-laki-laki-a-erupt,-aruncand-in-aer-un-nor-de-cenusa-de-11-km

Alertă maximă după erupția vulcanică din Indonezia Erupția a avut loc pe insula Flores din provincia Nusa Tenggara de Est. Autoritățile au emis un avertisment urgent de siguranță, restricționând activitatea într-o rază de 6 kilometri în jurul craterului. Centrul pentru Vulcanologie și Atenuarea Pericolelor Geologice din Indonezia (PVMBG) a confirmat erupția și a ridicat nivelul de alertă. „Publicul și turiștii sunt îndemnați să nu desfășoare activități într-o rază de 6 km de la centrul erupției. Rămâneți calmi și urmați instrucțiunile autorităților locale”, a transmis PVMBG într-un comunicat oficial, emis după erupția vulcanului. Norul de cenușă vulcanică a declanșat protocoale de urgență în întreaga regiune. Mulți locuitori s-au adăpostit și au purtat măști pentru a se proteja împotriva inhalării de particule fine. Riscul de inundații cu lavă sporește temerile în Indonezia Pe lângă pericolele imediate ale cenușii și resturilor căzătoare, oficialii au avertizat asupra unei alte amenințări serioase – inundațiile cu lavă. Dacă ploile abundente se combină cu materialul vulcanic, se pot forma lahare care pot curge în zonele joase. Comunitățile din apropierea bazinelor hidrografice din amonte de Lewotobi, inclusiv Dulipali, Nobo, Hokeng Jaya și Nurabelen, au fost sfătuite să rămână în alertă. Recomandări Secretul Israelului în războiul cu Iranul: micul stat este o mare putere tehnologică, cu companii de zeci de miliarde de dolari. Iar un român a pus bazele acestui ecosistem „În plus, comunitățile din jurul zonelor predispuse la dezastre ar trebui să fie conștiente de potențialul de inundații cu lavă în cazul unor ploi abundente”, a mai precizat PVMBG. Zborurile care trec pe deasupra Indoneziei sunt sub supraveghere Echipele de urgență din Indonezia rămân staționate în apropierea vulcanului în timp ce monitorizarea continuă. Erupția lui Lewotobi a declanșat și alerte de aviație, deși până acum nu au fost raportate perturbări majore ale zborurilor. Vulcanul cu vârf dublu a înregistrat ultima dată o activitate notabilă la sfârșitul anului trecut, ridicând îngrijorări cu privire la comportamentul său din ce în ce mai volatil. Rezidenții afectați de căderea de cenușă au fost sfătuiți să folosească măști de protecție și să evite expunerea prelungită în aer liber. Urmărește cel mai nou VIDEO

Călin Georgescu, amendat de AEP cu 50.000 de euro. Fostul candidat la președinție nu a vrut să dezvăluie motivul

calin-georgescu,-amendat-de-aep-cu-50000-de-euro.-fostul-candidat-la-presedintie-nu-a-vrut-sa-dezvaluie-motivul

Călin Georgescu a contestat amenda AEP Conform unui mesaj postat de fostul candidat pro-rus la alegerile prezidențiale din 2024, Călin Georgescu ar fi achitat amenda în termenul legal, astfel încât a fost nevoit să achite doar jumătate din suma datorată. De asemenea, Georgescu a mai menționat faptul că a contestat sancțiunea AEP în instanță. „Am plătit, în termenul legal, jumătate din valoarea minimă și am contestat amenda în instanță. Termenul de judecată este în septembrie 2025, iar până atunci vom reveni cu noutăți în funcție de evoluția dosarului”, a scris Georgescu într-o postare pe Facebook. Fostul candidat nu a dezvăluit motivele amenzii Deși Georgescu nu a specificat motivele pentru care a fost amendat, el a solicitat susținătorilor săi să nu întreprindă nicio acțiune până la soluționarea cazului. De asemenea, Georgescu a avertizat cu privire la posibile tentative de fraudă online comise în numele său. Potrivit postării sale, mai multe persoane au deschis conturi de Revolut pe care cer donații pentru fostul candidat. Recomandări Secretul Israelului în războiul cu Iranul: micul stat este o mare putere tehnologică, cu companii de zeci de miliarde de dolari. Iar un român a pus bazele acestui ecosistem „Nu am autorizat nicio astfel de inițiativă și nici nu voi autoriza vreodată. Vă rog să nu faceți plăți către astfel de conturi sau persoane”, a mai scris el în postarea pe Facebook. În plus, Călin Georgescu mai avertizează asupra faptului că există anunțuri de vânzare a unei cărți pe care apare numele său, care nu i-ar aparține. „NU cumpărați așa-zise cărți care se vând pe Amazon sau pe alte platforme online sub numele meu ca autor. Singura carte autentică este „Marea Renaștere – Ieșirea din Matrix”, publicată de Editura Prestige și disponibilă doar pe site-ul lor”, a mai scris Georgescu pe Facebook. Urmărește cel mai nou VIDEO

Un pui de rechin-ciocan a căzut din cer peste mai mulți jucători de golf: N-am văzut niciodată unul în realitate

un-pui-de-rechin-ciocan-a-cazut-din-cer-peste-mai-multi-jucatori-de-golf:-n-am-vazut-niciodata-unul-in-realitate

Un rechin de un metru a căzut din cer în Carolina de Sud Incidentul bizar a avut loc pe 18 mai, pe un teren de disc golf din Myrtle Beach, Carolina de Sud, în Statele Unite. Jonathan Marlowe, un bărbat de 44 de ani aflat pe teren, a povestit că totul s-a petrecut în câteva secunde. „Am văzut un osprey, o pasăre de pradă, zburând deasupra noastră cu ceva în gheare. Două ciori l-au urmărit, iar când au ajuns în niște copaci, pasărea a scăpat prada”, a povestit bărbatul pentru ABC News. Inițial, grupul a crezut că pasărea a scăpat un pește obișnuit. Dar, când s-au apropiat, au văzut că e vorba de un pui de rechin-ciocan, lung de aproape 30 de centimetri. „N-am văzut niciodată un rechin-ciocan în realitate și, uite, era unul pe jos, căzut literalmente din cer”, a spus Marlowe. S-au gândit să-l salveze, dar era prea târziu Terenul de golf se află la doar 800 de metri de ocean, lângă Myrtle Beach State Park. Deși oamenii s-au gândit să-l ducă înapoi în apă, au renunțat rapid. „Era greu de spus dacă mai trăia. Până să ajungem la apă, era aproape sigur că n-ar fi supraviețuit”, a explicat bărbatul. În zonă, e obișnuit să vezi animale sălbatice, de la șerpi și ratoni până la aligatori și bufnițe. Dar nimeni nu se aștepta la un rechin căzut din cer. Și, deși pare ireal, astfel de întâmplări nu sunt chiar unice. Rechini-ciocan au fost observați des în apele din Carolina de Sud și Georgia, iar în 2013, cercetătorii au descoperit chiar o specie nouă, numită Carolina hammerhead (Sphyrna gilberti). Recomandări Pensionarii de lux ai României: reangajați la stat de partide și guvern. Ce venituri încasează lunar Specialiștii spun că păsările răpitoare, cum e osprey-ul, pescuiesc frecvent în apropierea coastelor și pot scăpa prada dacă sunt atacate de alte păsări sau dacă simt pericol. Așa se explică „căderea” surprinzătoare a rechinului pe terenul de golf. Urmărește cel mai nou VIDEO

S-a bătut palma la Cotroceni: Cum se vor împărți cele 16 ministere ale Guvernului Bolojan SURSE

s-a-batut-palma-la-cotroceni:-cum-se-vor-imparti-cele-16-ministere-ale-guvernului-bolojan-surse

Trei săptămâni de negocieri După trei săptămâni de negocieri, partidele proeuropene reușesc să se pună de acord asupra numelui de prim-ministru. Potrivit surselor Libertatea, sunt șanse foarte mari ca miercuri sau joi, după consultări cu partidele, președintele Nicușor Dan să-l desemneze pe Ilie Bolojan ca premier. Însă situația e mult mai complexă. Nu e un mandat guvernamental până la finalul legislaturii, ci va fi, la fel ca anii trecuți, o rotativă guvernamentală. Adică după un an și jumătate sau doi de premier de la PNL, la cârmă va veni, pe ultima parte a legislaturii, un premier nominalizat de PSD. Potrivit surselor Libertatea, această condiție a fost impusă de PSD pentru a susține varianta Bolojan premier. Pe de altă parte, acum, la formarea noului guvern, Ilie Bolojan va putea să se opună numirii în executiv a unor miniștri care nu-i sunt pe plac. Este valabil nu doar pentru nominalizările trimise de PSD, ci și de cele ale USR. PSD domină guvernul La împărțirea ministerelor în noul guvern se ține cont de ponderea parlamentară. În total vor fi 16 ministere. Cum PSD e cel mai mare partid, acesta va avea șapte ministere, adică la fel cât PNL și USR la un loc. PNL va avea patru miniștri, în timp ce USR trei. UDMR va rămâne cu doi, ca până acum. Recomandări Pensionarii de lux ai României: reangajați la stat de partide și guvern. Ce venituri încasează lunar Potrivit informațiilor Libertatea, PSD va fi primul care va alege două ministere. Iar cel mai probabil acestea vor fi Transporturile, un minister cu vizibilitate, dar și unde Grindeanu vrea să-l trimită pe Ciprian Șerban, șeful Camerei Deputaților, pentru a nu fi înlăturat cu scandal din funcție. Iar Grindeanu să preia conducerea Camerei Deputaților. De asemenea, PSD ar vrea Justiția, unul din cele două ministere avizatoare, dar și un minister important în contextul numirii noilor procurori-șefi la parchete. În cazul PNL, liberalii lui Bolojan oscilează între Finanțe (al doilea minister avizator) și Dezvoltarea, un minister esențial pentru relația cu primarii. Voci din PNL vorbesc mai degrabă de preluarea Dezvoltării. La USR sunt șanse mari să ajungă în primă etapă Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene. În schimb, UDMR încearcă să păstreze măcar unul din cele două ministere de acum: Finanțele sau Dezvoltarea, iar una dintre rezerve ar fi Mediul. Potrivit discuțiilor din partide, votul pentru un nou guvern ar urma să fie dat în parlament la începutul săptămânii următoare, luni sau marți, înainte să plece Nicușor Dan la Summitul NATO, apoi la Consiliul European. Urmărește cel mai nou VIDEO

Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, anunță investiții de peste 230 milioane lei în energie verde

ministrul-energiei,-sebastian-burduja,-anunta-investitii-de-peste-230-milioane-lei-in-energie-verde

Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, anunță semnarea a două noi contracte de finanțare prin Fondul pentru Modernizare. Proiectele vor adăuga 85 MW capacitate de producție de energie verde și peste 25 MWh de stocare. Sebastian Burduja a semnat două noi contracte de finanțare prin Fondul pentru Modernizare, pentru proiecte în valoare de peste 230 de milioane de lei, care adaugă 85 MW de energie regenerabilă și peste 25 MWh capacitate de stocare. „Primul proiect vine din Oradea, un oraș care ne arată de ani de zile ce înseamnă administrație modernă, bine ancorată în realitățile economice și orientată spre viitor. Prin compania Termoficare Oradea, autoritățile locale investesc în realizarea unui parc fotovoltaic pe strada Matei Corvin, cu o capacitate de 10MW și o unitate de stocare cu o capacitate de 15 MWh. Este o investiție totală de 94 milioane lei, din care 17 milioane lei sunt fonduri nerambursabile din Fondul pentru Modernizare, iar restul – contribuție locală, adică asumare, seriozitate și cofinanțare din bugetul propriu. Oradea continuă să fie acel model de administrație, care a devenit standard de calitate pentru România. Al doilea proiect vine din mediul privat și are o anvergură remarcabilă. Compania Gura Solar Plant va construi un parc fotovoltaic de 74 MW, cu o componentă de stocare de 10,16 MWh. Investiția totală depășește 139 milioane lei, din care peste 12 milioane lei reprezintă fonduri nerambursabile, restul fiind acoperit de investitor. Este un exemplu clar de cum poate funcționa bine un parteneriat între stat și mediul de afaceri, acolo unde există seriozitate, know-how și încredere din partea investitorilor”, a explicat ministrul într-o postare pe Facebook. Burduja spune că Fondul pentru Modernizare este cel mai puternic instrument de finanțare pentru transformarea energetică a României. „Fiecare MW nou este șansa românilor de a avea facturi mai mici, odată cu finalizarea tuturor acestor investiții”, punctează ministrul. CITEȘTE ȘI: Ministrul Energiei, BILANȚ după doi ani de mandat. Sebastian Burduja: „Să folosim fiecare fereastră de oportunitate deschisă de crizele recente” Sebastian Burduja: Mintia, cea mai modernă centrală pe GAZ din Europa. Centrala va fi alimentată 100% cu resurse românești, inclusiv Neptun Deep Absolventă a Facultății de Jurnalism și Științele Comunicării, Oana Zvobodă a debutat în presă la televiziunea PrimaTV, în anul 2017. Între 2017 și 2020 a fost reporter la PrimaTV, unde … vezi toate articolele

Deținutul sinucigaș pus să-l îngrijească pe Nati Meir primea tratament pentru afecțiuni psihice

detinutul-sinucigas-pus-sa-l-ingrijeasca-pe-nati-meir-primea-tratament-pentru-afectiuni-psihice

Deținutul desemnat să aibă grijă de Nati Meir, care s-a spânzurat în Penitenciarul Jilava cu două zile înainte de moartea lui Ciprian Pian, se afla sub tratament pentru o afecțiune psihică foarte gravă. Potrivit Legii de executare a pedepselor, condamnații care suferă de boli mintale nu pot fi selecționați la muncă și cu atât mai puțin să fie desemnați însoțitori pentru alți deținuți.   Cu numai două zile înainte de moartea liderului interlop Ciprian Pian, care a decedat în condiții suspecte la numai 36 de ani, un alt deținut, Florian B., s-a spânzurat în toaleta celulei. Bărbatul, care avea șanse mari ca instanța să-l pună liber în numai câteva luni, era desemnat să aibă grijă de Nati Meir, în vârstă de 70 de ani, care are mari probleme de sănătate, iar cei doi împărțeau singuri camera de detenție. Soția lui Florian a declarat, pentru Gândul, că, din punctul ei de vedere, bărbatul nu și-ar fi luat niciodată viața. Totuși, femeia a spus că el se afla sub tratament medicamentos și primea Levomepromazin, însă „nu lua pastilele”. Conform prospectului, acest medicament este folosit pentru tratarea psihopatiilor și schizofreniei. Or, conform Legii privind executarea pedepselor și a măsurilor privative de libertate, deținuții cu afecțiuni psihice nu pot fi folosiți la nicio muncă. Sprijinul medical acordat altui condamnat în calitate de deținut însoțitor este considerat tot muncă, în condițiile în care Florian B. trebuia să aibă grijă ca Nati Meir să își ia la timp medicația stabilită de doctor, să îl însoțească la sectorul vizită și la cumpărături, să îi care bagajele și să îl ajute cu igiena zilnică. Ce primesc, în schimb, deținuții însoțitori Potrivit unor surse din Administrația Națională a Penitenciarelor (ANP), selecția deținutului însoțitor ar trebui să fie foarte riguroasă, deoarece îi este încredințată viața unei persoane. Pentru această activitate, el primește, în condițiile legii, recompense și credite, care îl ajută să își mai scadă din pedeapsă. Sursele din ANP au spus, în exclusivitate pentru Gândul, că la data de 5 iunie, cu puțin înainte de ora 07:00, îngrijitorul personal al fostului politician a fost găsit mort, spânzurat în baie. Victima, Florian B., era condamnat pentru furt calificat și înșelăciune. Medicii Institutului Național de Medicină Legală care au analizat cadavrul au fost de părere că deținutul a decedat cu aproximativ patru ore înainte să fie descoperit. CITEȘTE ȘI: Ce spune ANP că s-a întâmplat în ultima oră de viață a lui Ciprian Pian. Prima consultație a durat 6 minute Cum și-a înscenat moartea urmăritul INTERNAȚIONAL devenit vedetă în România. Iordanianul este în topul celor mai căutați infractori Cavalerul de onoare al Elenei Băsescu, „bonă” pentru Omar HAYSSAM, la închisoare. Pafa a vegheat zi și noapte la căpătâiul teroristului sirian Ce PENSIE primește, la pușcărie, Gheorghe DINCĂ. Monstrul din Caracal are de achitat despăgubiri de peste 600.000 de euro Cum a vrut să scape de închisoare odiosul CRIMINAL care își ”trata” victimele cu cocktail cu țuică, somnifere și antigel, apoi le arunca în fântâni Andrei Dumitrescu este un jurnalist specializat în realizarea de articole legate, în special, de activitatea Ministerului Afacerilor Interne și toate armele subordonate acestuia, în special Poliția … vezi toate articolele

Bugetul Apelor Române, aprobat. Mircea FECHET: „Este cu cu 55% mai mare decât cel de anul trecut”

bugetul-apelor-romane,-aprobat.-mircea-fechet:-„este-cu-cu-55%-mai-mare-decat-cel-de-anul-trecut”

Mircea Fechet, ministrul Mediului, a făcut declarațiile joi, în cadrul unei conferințe de presă. „A fost aprobat bugetul Administrației Naționale Apele Române. Este un buget în valoare de 4,25 miliarde de lei, cu o creștere de 55% față de anul trecut. Vorbim despre investiții in consolidarea infrastructurii hidrotehnice, de combatere a schimbărilor climatice și de modernizare a sistemului național de gestionare a apelor”, a explicat ministrul Mediului. Mircea Fechet a oferit câteva exemple de investiții care vor fi realizate cu noul buget. „Am alocat 441 de milioane pentru lucrări hidrotehnice, avem 24 de milioane de lei pentru continuarea lucrărilor de intervenție în regim de urgență în județele Galați și Vaslui afectate de viituri în luna septembrie a anului trecut” În buget mai sunt incluse 976 de milioane de lei din fonduri europene nerambursabile și 1,17 miliarde de lei din PNRR. UPDATE, ORA 16.10 Guvernul României a aprobat un buget istoric pentru Administrația Națională „Apele Române” (ANAR), în valoare de 4,25 miliarde de lei, în creștere cu aproape 55% față de anul anterior. Acest buget reflectă o decizie strategică de consolidare a infrastructurii hidrotehnice, de combatere a efectelor schimbărilor climatice și de modernizare a sistemului național de gospodărire a apelor. „Siguranța populației, protecția mediului și buna administrare a apelor României sunt priorități strategice. Bugetul alocat în acest an Administrației Naționale «Apele Române» reflectă angajamentul ferm al Guvernului pentru un viitor sigur și durabil al resurselor noastre de apă“, a declarat Mircea Fechet, ministrul mediului, apelor și pădurilor. Veniturile totale ale instituției sunt estimate la 3,84 miliarde lei, în creștere cu 37,8% față de execuția din 2024. Această evoluție reflectă atât majorarea alocărilor de la bugetul de stat, cât și performanțele în atragerea de fonduri proprii. În 2024, veniturile proprii realizate au depășit estimările, atingând 1,61 miliarde lei (105% față de bugetul aprobat), tendință similară cu cea din 2023. Proiectele cu finanțare din fonduri externe nerambursabile post-aderare vor beneficia de 14,4 milioane lei la credite de angajament și 7,1 milioane lei credite bugetare pentru cofinanțarea mai multor proiecte, inclusiv a proiectului „DALIA” și Danube Sediment Q care vor contribui la refacerea habitatelor și la creșterea rezilienței climatice, în parteneriat cu alte state din regiunea Dunării. În bugetul de venituri și cheltuieli sunt cuprinse fonduri în valoare de 3,1 milioane de lei pentru contractarea în regim de urgență a serviciilor de proiectare pentru atenuarea în amonte a viiturilor pe Pârâul Corund, având în vedere situația de la Praid.  De asemenea, pentru lucrările de apărare împotriva inundațiilor sunt prevăzute 548,6 milioane de lei credite de angajament și 379,6 milioane lei credite bugetare, sume majorate comparativ cu execuția anului precedent. Fondurile vor permite investiții esențiale în întreținerea și modernizarea barajelor, a digurilor și a echipamentelor de evacuare a apei. În 2025, România alocă 441 de milioane de lei pentru lucrări hidrotehnice, 24 de milioane de lei pentru intervenții de urgență în județele Galați și Vaslui, ce au fost afectate de viituri. La acestea se adaugă 1,17 miliarde de lei din Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) pentru digitalizarea echipamentelor de control al apelor. În bugetul ANAR sunt incluse și sume pentru realizarea măsurilor prevăzute în proiecte privind măsuri de combatere a secetei pedologice. Administrația Națională „Apele Române” va asigura, în anul 2025, siguranța barajelor, prevenirea inundațiilor și protecția cursurilor de apă, printr-un program național extins, susținut de fonduri publice și externe. Bugetul reflectă o politică publică responsabilă, axată pe prevenție, modernizare și adaptare la noile realități climatice.

Sorin Grindeanu: „Am vorbit cum traversăm Carpații de la Sibiu la Pitești cu autostrada, dar la finalul anului 2021 noi n-aveam semnate contracte”

sorin-grindeanu:-„am-vorbit-cum-traversam-carpatii-de-la-sibiu-la-pitesti-cu-autostrada,-dar-la-finalul-anului-2021-noi-n-aveam-semnate-contracte”

Întrebat care sunt cele mai multe provocări pe autostrada Sibiu-Pitești, ministrul interimar al Transporturilor a vorbit despre porțiunea  Ticveni – Curtea Argeș. Îi felicit și pe cei care lucrează pe acel tronson. Domnul primar știe foarte bine, lucrează foarte bine și ei sunt undeva la 74% ne așteptăm cu toate testele pe tunele, care sunt lucruri nu simple. „Undeva anul viitor pe vremea asta să avem să avem cel puțin finalizate lucrările pe acest tronson 4. Vedem celelalte teste și lucrurile care țin de lucrurile obligatorii pe tunele. Pe celelalte două tronsoane, cele mai dificile, 2 și 3 s-a început. Acuma am o satisfacție că aceste tronsoane dificile, 2, 3 și 4 au fost semnate începând cu finalul anului 2021 și în 2022, că noi știți ce? Noi vorbim de 30 și ceva de ani.”, a spus Grindeanu. Ministrul interimar a mai reamintit că: „Am vorbit cum traversăm Carpații de la Sibiu la Pitești cu autostrada, dar la finalul anului 2021 noi n-aveam semnate contracte să facem aceste autostrăzi, dar vorbeam frumos cât cum o să construim aceste autostrăzi.” „E bine că s-au semnat și e bine că se lucrează și cel puțin această companie care a făcut aici acest tronson, de la Pitești la Curtea de Argeș în acest moment se mută cu toate forțele pe tronsonul 3. Un tronson dificil, 2 și 3 sunt cele mai dificile tronsoane din această autostradă mult așteptată. Sibiu-Pitești, dar deja nu mai e Sibiu-Pitești, e Boița Curtea de Argeș.”, a spus Grindeanu. CITIȚI ȘI: GRINDEANU, despre NEGOCIERILE privind măsurile fiscale:”N-ar fi fair să discut ce avem acolo în interior. Nu ar trebui să încurajăm tranzacțiile CASH” Reporter politic, acreditat la Guvern. În presă din 2004. Am lucrat la TVR, Rol.ro, Realitatea.net, Realitatea TV, Mediafax.ro, B1 TV, România Liberă. Doctorandă la SNSPA, sub coordonarea Prof. … vezi toate articolele

Stelian Bujduveanu, despre Masterplanul Velo: O infrastructură gândită ca parte integrată din dezvoltarea urbană

stelian-bujduveanu,-despre-masterplanul-velo:-o-infrastructura-gandita-ca-parte-integrata-din-dezvoltarea-urbana

Stelian Bujduveanu – primarul general interimar al Capitalei – notează în mediul online că Bucureștiul trebuie să se transforme într-un oraș care să fie „al oamenilor, nu al mașinilor”. Bujduveanu prezintă locuitorilor Capitalei Masterplanul Velo, un proiect ambițios care este finalizat și va fi transmis spre aprobare către Consiliul General al Municipiului București. „Cred că Bucureștiul trebuie să devină un oraș al oamenilor, nu al mașinilor. Un oraș în care să te poți mișca ușor, sigur și liber – inclusiv pe bicicletă”, a scris Syelian Bujsuveanu pe pagina sa de Facebook. „De aceea, pentru mine, finalizarea Masterplanului Velo este un moment important. După luni de muncă, consultări și dezbateri, documentul este gata și îl voi transmite în curând Consiliului General al Municipiului București pentru aprobare. Masterplanul Velo propune o rețea coerentă de piste pentru biciclete care va lega locuințele de locurile de muncă, școli, instituții, zone comerciale. E o infrastructură gândită ca parte integrată din dezvoltarea urbană. Până în 2035, ne-am propus: 150 km de trasee principale; 415 km de trasee secundare; + facilități esențiale: rastele, parcări, reglementări clare, trasee sigure și bine structurate”, explică Stelian Bujduveanu în postarea din mediul online. Sursa – Stelian Bujduveanu/Facebook „Siguranța este prioritatea absolută” Primăria Capitalei și primăriile celor 6 sectoare din București vor colabora pentru realizarea Masterplanului Velo, mai scrie Stelian Bujduveanu. „Realizarea rețelei se va face prin colaborare – Primăria Capitalei împreună cu cele 6 primării de sector. Urmează aprobarea în Consiliul General, apoi începem elaborarea studiilor de fezabilitate. Siguranța este prioritatea absolută – atât pentru bicicliști, cât și pentru pietoni și șoferi. Știu că mulți oameni își doresc să meargă cu bicicleta, dar n-o fac pentru că nu se simt în siguranță. Acest plan își propune să schimbe exact asta. Știu că nu se schimbă totul peste noapte, dar Masterplanul Velo este un început serios și asumat. Un pas real spre un oraș în care bicicleta devine parte din viața de zi cu zi”, încheie Stelian Bujduveanu, primarul general interimar al Capitalei. Citește și: Operațiunea „Pânza de păianjen”. Imaginile din satelit și drone confirmă 15/23 avioane rusești distruse, majoritatea bombardiere STRATEGICE Adevărul din spatele clipului viral în care un livrator GLOVO face knockout un bătrân, după o ciocnire mașină-trotinetă / Precizări DGPMB Și-a încetat ACTIVITATEA Asociația „Pământul Strămoșesc”, fondată de Călin Georgescu. „Această lucrare nu se sfârșește, să nu ne pierdem sufletul de neam” Gigi Becali, cu crucea pe umăr, a mers să „sfințească” Piața Victoriei: „Contramanifestație față de marșul LGBT Bucharest Pride” Papa Leon al XIV-lea critică politicile naționaliste: „Nu există loc pentru prejudecăți, pentru zone de «securitate» care ne separă de vecinii noștri” S-a născut în București, pe data de 18 iulie 1968, și este absolvent al Facultăţii de Jurnalism, specializarea Comunicare. Activitatea jurnalistică – editorialist GÂNDUL.RO, scriind articole … vezi toate articolele

Ucraina va primi mai puțin armament din Statele Unite. Va fi o reducere a bugetului

ucraina-va-primi-mai-putin-armament-din-statele-unite.-va-fi-o-reducere-a-bugetului

„Va fi o reducere a bugetului”, a afirmat Pete Hegseth, răspunzând întrebărilor congresmenilor referitoare la livrările viitoare de armament către Ucraina. Șeful Pentagonului a adăugat că actuala administrație are o abordare diferită față de războiul din Ucraina. „Considerăm că o soluție negociată de pace reprezintă cea mai bună opțiune atât pentru părțile implicate, cât și pentru interesele naționale ale SUA, mai ales în contextul tensiunilor globale tot mai accentuate”, a precizat oficialul american. În schimb, președintele Volodimir Zelenski este convins că Ucraina este foarte aproape de punctul de a forța Kremlinul să încheie războiul, dar pentru aceasta, Statele Unite trebuie să impună sancțiuni dure împotriva Rusiei. Asta chiar în condițiile în care, potrivit informațiilor militare, la Moscova președintele rus Vladimir Putin plănuiește ofensiva finală pe 3 fronturi în Ucraina. De la începutul invaziei ruse în februarie 2022, Statele Unite au oferit Ucrainei ajutor militar în valoare de peste 66 de miliarde de dolari. Urmărește cel mai nou VIDEO