Jucătoarea americană de tenis Serena Williams (44 de ani), considerată cea mai valoroasă din istorie, va reveni în circuitul WTA, în proba de simplu, la Wimbledon.
De 7 ori câștigătoare a turneului de la Wimbledon, ultima dată în 2016, Serena Williams va juca și la ediția din acest an în proba de simplu.
Organizatorii turneului de Mare Șlem de la Wimbledon au anunțat că i-au dat wildcard Serenei Williams
Misterul s-a elucidat după 5 zile! Pe 16 iunie, organizatorii de la Wimbledon făceau publică lista cu jucătorii și jucătoarele care au primit wildcard.
La feminin au fost completate doar 7 rubrici, numele din cea de-a opta urmând să fie dezvăluit cât de curând. Iar enigma a fost dezlegată: este vorba despre Serena Williams.
„Aceasta nu este o glumă. Serena Williams va concura la simplu feminin din 2026 la Wimbledon ca wild card”, au anunțat organizatorii.
Al treilea turneu de Mare Șlem al anului, organizat la All England Lawn Tennis and Croquet Club, are loc, în acest an, între 29 iulie și 12 iulie.
Despre Serena se știa că va juca pe iarba londoneză, deoarece a primit wilrdcard la dublu, alături de sora ei mai mare, Venus.
Primele 6 jucătoare care au primit wildcard sunt Maja Chwalinska (Polonia) Harriet Dart, Alicia Dudeney, Hannah Klugman, Mika Stojsavljevic, Katie Swan și Mimi Xu, toate din Marea Britanie.
Povestea polonezei confirmă absurdul situației de la Wimbledon. Organizatorii alcătuiesc lista jucătorilor și jucătoarelor prezente pe tabloul principal cu mult timp înaintea turneului.
Anul acesta, nominalizările au fost făcute pe baza clasamentului din 18 mai, când Chwalinska era pe locul 116 în lume. Pe cale de sconsecință, urma să joace în calificări.
Dar între timp s-a desfășurat turneul de la Roland Garros, unde poloneza a ajuns în finală, fiind învinsă de rusoaica Mirra Andreeva cu 3-6, 2-6. Acum, ea este pe 21 WTA.
Știre în curs de actualizare.









