Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Iași – Biroul Rutier au acționat pentru combaterea accidentelor rutiere produse pe fondul nerespectării normelor rutiere referitoare la indisciplina pietonilor. În cadrul acțiunii, au fost aplicate 37 de sancțiuni contravenționale.
Oamenii legii au fost din nou la datorie. Pe data 23 iunie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Iași – Biroul Rutier au acționat pentru combaterea accidentelor rutiere produse pe fondul nerespectării normelor rutiere referitoare la indisciplina pietonilor. În cadrul acțiunii, au fost aplicate 37 de sancțiuni contravenționale, dintre care 19 pentru abateri săvârșite de către pietoni, iar 18 pentru alte abateri, în valoare de 10.732 de lei. Polițiștii ieșeni au transmis câteva recomandări pentru pietoni.
„Respectați regulile de circulație și puneți, înainte de toate, viața pe primul loc. Respectați semnificația semnalizării rutiere și deplasați-vă doar pe trotuar, iar dacă acesta lipsește, pe acostamentul din stânga drumului. Folosiți trecerile pentru pietoni, iar dacă lipsesc, traversați pe la colțul străzii, doar după o asigurare temeinică. Încercați să fiți vizibili, astfel încât să puteți fi ușor de observat de către conducătorii auto. Atenție la folosirea telefonului mobil atunci când vă angajați în traversarea străzii! Nu vă lăsați distrași de el”, a transmis Adina Ciobanu, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Iași.
Pietonii prinși de polițiștii din Iași traversând neregulamentar strada au fost sancționați
Siguranța rutieră și salvarea de vieți sunt, de asemenea, priorități ale poliției din Iași. Polițiștii rutieri au desfășurat activități pentru prevenirea accidentelor de circulație și creșterea gradului de siguranță rutieră. Astfel, au fost scoși din trafic, reprezentând un pericol pentru ceilalți participanți, 20 de conducători auto. Acestora le-a fost suspendată exercitarea dreptului de a conduce autovehicule pe o perioadă de timp, conform legii. De asemenea, au fost oprite din a circula 10 autovehicule care nu prezentau siguranță pe drumurile publice. Astfel, certificatele de înmatriculare ale celor 10 autovehicule au fost retrase, până la remedierea problemelor constatate.
Polițiștii acționează în trafic, verificând toți participanții
Zilele trecute, conducătorii de biciclete și trotinete din Iași au fost din nou controlați de către polițiști.
„În ziua de 22 iunie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Iași – Biroul Rutier, împreună cu polițiști de ordine publică, au acționat pentru combaterea abaterilor săvârșite de către conducătorii de biciclete și trotinete. În cadrul acțiunii, au fost aplicate 25 de sancțiuni contravenționale, dintre care 17 pentru abateri săvârșite de către conducătorii de biciclete, iar 8 pentru abateri săvârșite de către conducătorii de trotinete”, a declarat Adina Ciobanu, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Iași.
Pietonii prinși de polițiștii din Iași traversând neregulamentar strada au fost sancționați, iar controalele vor continua și în zilele următoare.









