Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Iași – Biroul Rutier au desfășurat o acțiune în vederea prevenirii producerii accidentelor rutiere. Au fost efectuate 18 testări alcoolscopice și au fost aplicate 15 sancțiuni contravenționale, dintre care 4 pentru neacordare de prioritate pietonilor, iar 11 pentru alte abateri, în valoare de 11.947 de lei.
Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Iași – Biroul Rutier au desfășurat o acțiune în vederea prevenirii producerii accidentelor rutiere, având drept cauză neacordarea priorității de trecere a pietonilor aflați regulamentar în traversarea drumului public, prin locuri special marcate și semnalizate. În cadrul acțiunii, au fost efectuate 18 testări alcoolscopice și au fost aplicate 15 sancțiuni contravenționale, dintre care 4 pentru neacordare de prioritate pietonilor, iar 11 pentru alte abateri, în valoare de 11.947 de lei. De asemenea, au fost reținute cinci permise de conducere și un certificat de înmatriculare.
„Un tânăr de 24 de ani, din județul Vaslui, a condus autoturismul în municipiul Iași, iar la trecerea pentru pietoni, marcată și semnalizată corespunzător, nu a oprit și nu a acordat prioritate de trecere unui pieton aflat regulamentar în traversarea străzii. Astfel, acesta a fost sancționat contravențional, conform O.U.G. nr. 195/2002, fiindu-i reținut permisul de conducere în vederea suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru 60 de zile”, a declarat Adina Ciobanu, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Iași.
Polițiștii au vânat șoferii care nu au oferit prioritate de trecere
Tot polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Iași – Biroul Rutier au acționat în vederea prevenirii și combaterii accidentelor rutiere, având drept cauză neacordarea priorității de trecere a vehiculelor. În cadrul acțiunii, au fost aplicate 2 sancțiuni contravenționale pentru neacordare de prioritate vehiculelor. De asemenea, au fost reținute două permise de conducere.
„Un bărbat de 58 de ani, din județul Iași, a condus autoturismul în municipiul Iași, iar într-o intersecție nu a acordat prioritate de trecere unui vehicul care circula pe drumul prioritar. Astfel, acesta a fost sancționat contravențional, conform O.U.G. nr. 195/2002, fiindu-i reținut permisul de conducere în vederea suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru 60 de zile”, a mai declarat Adina Ciobanu, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Iași.
Controalele vor continua
Siguranța rutieră și salvarea de vieți sunt, de asemenea, priorități ale poliției din Iași. Polițiștii rutieri au desfășurat activități pentru prevenirea accidentelor de circulație și creșterea gradului de siguranță rutieră. Astfel, au fost scoși din trafic, reprezentând un pericol pentru ceilalți participanți, 31 de conducători auto. Acestora le-a fost suspendată exercitarea dreptului de a conduce autovehicule pe o perioadă de timp, conform legii. De asemenea, au fost oprite din a circula 8 autovehicule care nu prezentau siguranță pe drumurile publice. Astfel, certificatele de înmatriculare ale celor 8 autovehicule au fost retrase până la remedierea problemelor constatate.
Polițiștii au vânat șoferii care nu au oferit prioritate de trecere, iar controalele vor continua.









