CTP Iași va avea mai puține mijloace de transport în comun pe perioada verii, din cauza cererii scăzute de transport. Anual, după ce elevii iau vacanță, compania de transport decide să retragă un număr de tramvaie și autobuze. De asemenea, în această perioadă, mulți dintre angajați își iau concediile de odihnă, conform contractului.
Măsurile ar trebui să intre în vigoare de la începutul lunii iulie 2026, odată ce elevii și studenții termină ultimele examene.
Mai puține mijloace de transport în comun pe perioada verii
Deocamdată, reprezentanții companiei de transport au transmis că numărul tramvaielor și autobuzelor va rămâne la fel, până ce elevii și studenții vor termina examenele. Ulterior, va fi analizată cererea și fluxul de călători pentru a ajusta numărul mijloacelor de transport în comun. Pe traseele mai aglomerate, numărul tramvaielor va fi mai mare decât pe traseele secundare. În ceea ce privește autobuzele, acestea vor fi în medie 3-4 per traseu, însă depinde de zonă.
„Deocamdată, nu va fi redus numărul mijloacelor de transport în comun de la stradă, având în vedere că ne aflăm în perioada examenelor, când solicitarea pentru transportul public rămâne ridicată. După încheierea acestei perioade, vom analiza evoluția cererii de transport și vom decide eventualele ajustări ale programului de circulație. Orice modificare va fi comunicată din timp publicului”, a transmis Carmen Ghercă, purtătorul de cuvânt al CTP Iași.
Totodată, pe timpul verii, multe din vehicule intră în reparații, având în vedere că astfel de proceduri durează. În momentul de față, sunt peste 40 de autobuze defecte, cu diferite probleme, iar unele au deja câteva luni de când așteaptă să fie reparate. În ceea ce privește tramvaiele, situația este similară. Încă sunt modele Pesa și Bozankaya care au fost retrase și așteaptă diverse piese. Faptul că, doar după trei ani de folosință, tramvaiele au defecțiuni majore reprezintă o mare problemă pentru companie, dar și pentru călători. Compania mai are în plan și achiziționarea de mai multe autobuze până la finalul anului.
Încep lucrările la liniile de tramvai
Primăria Iași urmează să deschidă șantierul la linia de tramvai de pe Copou, după ce a semnat un contract cu firma Conest SA. Noul termen stabilit pentru deschiderea șantierului este după data de 15 iulie 2026. De la Fundație și până la Rondul Triumf vor fi înlocuiți 1.416 metri de linie de tramvai dublă și rețea de fir contact și vor fi efectuate modificări la rond. Vor fi, de asemenea, reabilitați 6.000 de metri pătrați de trotuar și construite 2 stații de tramvai noi. În ceea ce privește transportul public, circulația tramvaielor va fi suspendată pe timpul lucrărilor. CTP Iași urmează să achiziționeze 10 autobuze articulate second-hand care să asigure transportul pentru traseul 9. De asemenea, de la finalul lunii august, vor începe lucrările și în zona Palatului Culturii și pe strada Sfântul Lazăr. Termenul pentru cele două șantiere este de 18 luni, însă ar putea fi extins în funcție de cum evoluează lucrările.
Pe perioada verii, numărul mijloacelor de transport în comun va fi redus, deoarece cererea din partea călătorilor va scădea.









