Un bărbat care a vrut să ajungă la Primăria Țigănași, la volanul unui BMW, a fost, zilele trecute, condamnat la închisoare. Individul nu deținea permis de conducere, dar, chiar și așa, și-a încercat norocul. Polițiștii au fost, însă, vigilenți și l-au prins încălcând legea.
Ionel Petrea, un bărbat din județul Iași, s-a ales cu mari probleme cu legea, după ce a ales să conducă un BMW. În dimineața zilei de 22.11.2024, în jurul orei 09:00, inculpatul și concubina sa, mama acesteia și fetița minoră în vârstă de 4 ani au plecat de la domiciliu către Primăria Comunei Țigănași, cu autoturismul marca BMW, de culoare neagră. Inițial, autoturismul a fost condus de concubina sa. La ieșirea de pe DJ 282C, inculpatul Petrea Ionel i-a spus concubinei sale să îl lase pe el să conducă autoturismul până la Primăria Țigănași, context în care acesta a urcat la volanul autoturismului și l-a condus pe DJ 282C, iar în apropierea Primăriei Țigănași a fost oprit de organele de poliție. La solicitarea organelor de poliție de a prezenta documentele, inculpatul a afirmat că nu are asupra sa permisul de conducere, menționând că deține permis de conducere emis de statul francez. În urma verificărilor efectuate în bazele de date ale Poliției, precum și prin intermediul autorităților competente, a rezultat că inculpatul nu este posesor de permis de conducere pentru nicio categorie de autovehicule.
Când vrei să mergi cu BMW-ul la Primăria Țigănași și nu ai permis de conducere, dai de naiba
Petrea a recunoscut fapta pe care a comis-o.
„Audiat în cursul urmăririi penale, inculpatul a recunoscut și regretat fapta, declarând că, la data de 22.11.2024, în jurul orei 08:30-09:00, a condus autoturismul marca BMW până în localitatea Țigănași, în apropierea Primăriei, unde a fost oprit de organele de poliție. Inculpatul a arătat că a declarat inițial organelor de poliție că nu are asupra sa permisul de conducere, iar în urma verificărilor s-a constatat că nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule”, se arată în rechizitoriu.
A fost condamnat la închisoare
Zilele trecute, individul a fost condamnat la închisoare.
„Condamnă pe inculpatul PETREA IONEL la pedeapsa de 1 an și 2 luni de închisoare pentru săvârșirea infracțiunii de conducere a unui vehicul fără permis de conducere, prevăzută de art. 335 alin. (1) Cod penal. În baza art. 91 Cod penal, dispune suspendarea executării pedepsei sub supraveghere și stabilește un termen de supraveghere de 2 ani. Pe parcursul termenului de supraveghere, inculpatul va presta o muncă neremunerată în folosul comunității, în cadrul unei instituții din subordinea Primăriei Comunei Țigănași sau din subordinea Consiliului Local al comunei Țigănași, pe o perioadă de 80 de zile. Obligă pe inculpat la plata sumei de 2.000 de lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat”, au stabilit judecătorii de la Judecătoria Iași.
Când vrei să mergi cu BMW-ul la Primăria Țigănași și nu ai permis de conducere, iată că te poți trezi cu o condamnare.









