Claudia Nechita și-a decis viitorul: Mă voi dedica antrenoratului și copiilor”

Pugilista Claudia Nechita (32 de ani) reprezintă cel mai clar exemplu privind reușita în viață prin muncă, foarte multă muncă. Plecată de jos, de la o condiție materială aflată cu mult sub media societății românești, pugilista de top a României a „mușcat” cu sete din fiecare șansă pe care viața i-a dat-o. Azi a ajuns una dintre cele mai respectate și populare sportive din România. „Da, nu mi-e rușine să spun că am fost săracă. Dar, am muncit cât zece la un loc pentru fi cineva în viață. Cu credința în Dumnezeu am reușit”, declara Claudia Nechita la un moment dat. Dar, după ani și ani de performanță pentru Claudia Nechita, fata care s-a aflat la un meci distanță de medalia de bronz la Jocurile Olimpice de la Tokyo, se apropie și momentul retragerii din box. „Am dat boxului tot ce am crezut eu că se poate da mai frumos. Sportul m-a și răsplătit pentru asta. Anul viitor am decis să mă retrag. Singura dorință pe care o mai am acum e aceea de a-mi încheia cariera cu un titlu național luat pentru clubul meu de suflet, Steaua București”, a declarat Claudia Nechita. Speră să devină o bună antrenoare! Chiar dacă va pune mânușile în cui, asta nu înseamnă că Nechita va spune adio sportului. „Vreau să rămân în sport ca antrenoare și să performez în acest domeniu. Totodată, separat de box mi-ar plăcea foarte mult să pot lucra cu copiii. Să le povestesc din viața mea, să-i îndrum pentru a le arăta drumul pe care trebuie să meargă în viață”, a mai adăugat ea. Va fi în staff-ul Lăcrămioarei Perijoc Cea mai bună prietenă a Claudiei este Lăcrămioara Perijoc, cea mai valoroasă pugilistă a României care are toate șansele să obțină o medalie olimpică. „Până la Jocurile Olimpice din 2028 voi fi și în staff-ul Lăcrămioarei. O voi ajuta necondiționat cu tot ce ține de mine. Eu simt că ea are o șansă fantastică de a cuceri o medalie la Olimpiadă. Ar fi un vis împlinit”, a mai precizat Claudia Nechita.