Galaxy S26, S26+ și S26 Ultra, mai ușoare și mai subțiri decât predecesoarele S25

galaxy-s26,-s26+-si-s26-ultra,-mai-usoare-si-mai-subtiri-decat-predecesoarele-s25

Cu acces direct în fabricile partenerilor Samsung, celebrul insider @UniverseIce a dezvăluit exact cât vor cântări viitoarele modele Galaxy S26, Galaxy S26+ și Galaxy S26 Ultra. Potrivit informațiilor apărute în rețeaua X, Galaxy S26 cântărește 164 de grame, Galaxy S26+ 191 de grame, iar Galaxy S26 Ultra cântărește 214 grame. Iar odată ce avem aceste date putem face și o comparație cu modelele iPhone 17 echivalente: Astfel, Galaxy S26 și Galaxy S26 Ultra vor fi cu 2 grame, respectiv cu 4 grame mai ușoare decât predecesoarele S25, dar Galaxy S26+ va cântări cu 1 gram mai mult decât S25+, probabil din pricina includerii unui acumulator de capacitate mai mare. Dar autorul zvonului subliniază că toate cele trei telefoane vor fi mai subțiri și mai ușoare decât seria iPhone 17 de la Apple. Cert este că deocamdată nu trebuie să tratăm aceste informații cu încredere absolută, un zvon similar care viza doar modelul Galaxy S26 Ultra susținând că telefonul cântărește 217 grame. Diferența de 3 grame ar putea fi atribuită unor variații la partea de hardware. Spre exemplu, echiparea S26 Ultra pentru piața din SUA ar putea include antene 5G mmWave absente din configurația modelului european. O altă informație recent apărută la bursa zvonurilor, de această dată dezamăgitoare, este că Samsung ar fi amânat pentru încă o generație upgrade-ul capacităților de memorie RAM și stocare internă. Altfel spus, toate versiunile Galaxy S26 vor veni cu 12GB RAM și nimic mai mult. Explicația pentru această zgârcenie din partea Samsung este ușor de găsit în creșterea galopantă a costurilor în piața soluțiilor DRAM și NAND Flash, sub efectul cererii uriașe venite din partea industriei AI. Totuși, există și o notă pozitivă: chiar dacă Samsung nu majorează capacitățile de memorie RAM instalată, compania va folosi totuși cipuri dintr-o nouă generație, semnificativ mai rapide. Așa că ne alegem cu îmbunătățiri de performanță sesizabile în acele scenarii de utilizare până acum limitate de lățimea de bandă a memoriei de sistem (ex. viteza de procesare a pozelor obținute de camera foto). Back to top button

Defcamp 2025, despre unificare și colaborare reală între mediul public și privat în cybersecurity

defcamp-2025,-despre-unificare-si-colaborare-reala-intre-mediul-public-si-privat-in-cybersecurity

Tot la DefCamp 2025 am participat la o dezbatere pe tema strategiilor de apărare cibernetică pentru instituții guvernamentale, care a reunit specialiști din sectorul public și privat. Aceștia au pus accent pe nevoia de colaborare mai strânsă și mai practică între cele două domenii. Mădălin Staniu (Coordonator pentru Securitate Cibernetică și Apărare, ANIS Task Force) a moderat discuția la care au participat Eduard Mititelu (Membru al Comisiei pentru IT&C, Camera Deputaților), Mădălin Dumitru (CEO SCUT), George Dobrea (Strateg în Securitate Cibernetică, CEO XEDUCO Institute) și Dan Gavojdea (Manager Regional SEE – Dezvoltare Business – SecOps, Fortinet). Ce a rezultat a fost un tablou sincer, uneori chiar brutal, despre felul în care funcționează lucrurile în România atunci când vine vorba de securitate cibernetică. Și, o primă observație ar fi că, deși se vorbește de unitate între sectorul public și cel privat, cele două tabere s-au așezat la distanță la masa rotundă a acetei dezbateri. DefCamp 2025 dezbaterea „Sisteme publice, amenințări private: Strategii de apărare cibernetică pentru guverne” Dezbaterea de la DefCamp 2025 a pornit de la VDP (Vulnerability Disclosure Programs), programele prin care statul poate coopta experți independenți și white hat hackers pentru a raporta vulnerabilități în mod legal și recunoscut. Ideea principală a fost că România are oameni capabili, dar nu are încă un cadru care să îi protejeze sau să le valorifice competențele în mod oficial. Apoi discuția s-a mutat rapid spre o altă problemă și anume că existența politicilor nu garantează securitatea. O idee repetată de Mădălin Dumitru este aceea că securitatea reală nu se obține bifând tichete. NIS2 este utilă, dar nu garantează protecția. România are nevoie de coordonare și unificare, nu de încă un set de formulare. Instituțiile au adesea proceduri, dar nu e clar cine își asumă decizia când apare o criză. Cine anunță incidentul. Cine activează mecanismele de răspuns. Cine vorbește public. Cine coordonează. Când toată lumea e responsabilă, nu mai e nimeni responsabil. Un punct care a revenit frecvent în discuție a fost lipsa de încredere. Nu doar între instituții și companii, ci și între oameni. „Nu construiești încredere în timpul crizei. Trebuie să o faci înainte”, a avertizat Mădălin Dumitru de la SCUT, accentuând importanța simulărilor de atacuri și a colaborării pentru prevenire. CEO-ul SCUT a vorbit despre un caz concret, o situație în care a gestionat un incident de securitate dintr-o organizație publică atacată printr-un lanț de aprovizionare. „Am reușit să reducem răspunsul la incident de la zile, la ore, prin schimbul de informații în timp real”, a explicat el, evidențiind beneficiile cooperării eficiente. Expertul a propus și o soluție pentru implicarea cetățenilor: o aplicație mobilă prin care oricine poate raporta SMS-uri sau emailuri suspecte, devenind astfel parte dintr-un „scut digital național”. Această abordare ar transforma fiecare român într-un „senzor” al sistemului de apărare cibernetică. Eduard Mititelu a vorbit din perspectiva administrației și a spus destul direct că în instituțiile din România, responsabilitățile sunt împărțite în atâtea direcții încât, în realitate, nimeni nu își asumă nimic.Acesta a insistat asupra nevoii unui lider clar în momente de criză și a recunoscut public o problemă des întâlnită: teama de a achiziționa servicii de la companii private contrabalansată de angajări de personal intern, deși costurile sunt uriașe și eficiența nu e garantată. George Dobrea de la XEDUCO Institute a contestat o credință larg răspândită în industrie. „Cel mai slab inel în lanțul de securitate nu este utilizatorul care dă click pe emailul de phishing. Problema reală este lipsa de conștientizare consecventă și de responsabilitate la nivelul întregii organizații”, a explicat acesta. Dobrea a adăugat că noile reglementări, inclusiv NIS2, ajută la construirea unei culturi de securitate, dar implementarea trebuie să vină de sus în jos, cu management implicat. Dan Gavojdea de la Fortinet a observat o schimbare în relația dintre furnizori și sectorul public în Europa de Sud-Est: „Trecem de la relații tranzacționale, la parteneriate reale. Vânzătorii nu mai trebuie doar să livreze echipamente, ci să transfere capacități către organizațiile din sectorul public”. Gavojdea a atras atenția asupra unui studiu european care plasează România pe ultimul loc în Europa la capitolul încredere interpersonală, sub 25%, comparativ cu peste 75% în Suedia. „Această lipsă de încredere afectează colaborarea, dar legislația europeană precum NIS2 ne va uni, nu bazat pe voință, ci pe obligație”, a concluzionat el. Panel-ul a evidențiat și noile provocări aduse de inteligența artificială. Dan Gavojdea a avertizat: „Nu există în acest moment nicio tehnologie care să poată opri atacurile prin indirect injection. Gândiți-vă că aveți un AI intern și primiți un PDF cu cod foarte bine scris, care se conectează automat la sistemul vostru. Ce spun eu aici se întâmplă chiar acum.” Concluzia dezbaterii a fost unanimă. România are expertiza și capacitatea tehnică necesare, dar lipsa de unificare, coordonare și încredere între sectorul public și privat rămâne principala barieră în construirea unui sistem național de apărare cibernetică pregătit pentru orice atac. Cum arată securitatea cibernetică în 2025, văzută de CEO-ul SCUT După panel, am discutat pe larg cu Mădălin Dumitru, CEO-ul SCUT, despre schimbările aduse de NIS2, despre atacurile tot mai sofisticate generate de inteligența artificială, despre rolul lanțului de furnizori și despre modul în care conceptul „cyber-dome” propus de SCUT încearcă să unifice o piață fragmentată. ZONA: Ce este NIS2 și de ce ar trebui companiile românești să fie atente? Mădălin Dumitru, SCUT: NIS2 schimbă fundamental modul în care companiile tratează securitatea cibernetică. Nu mai vorbim despre un set de recomandări tehnice, ci despre obligații clare care urcă responsabilitatea direct în zona de management și board. Directiva introduce sancțiuni, raportări rapide și cerințe stricte privind lanțul de furnizori. Practic, companiile nu mai pot ascunde riscurile sub preș și nu mai pot amâna investițiile. În era NIS2, „nu avem buget” nu mai este o scuză, este un risc juridic și reputațional. Care sunt cele mai frecvente greșeli în procesul de conformare? Principala greșeală este tratarea NIS2 ca pe un proiect IT, când de fapt este un program de guvernanță. Multe organizații nici măcar nu au un inventar complet al activelor, nu

Ceață densă în jumătate din țară. Drumurile unde vizibilitatea este de sub 50 de metri

ceata-densa-in-jumatate-din-tara.-drumurile-unde-vizibilitatea-este-de-sub-50-de-metri

Ceața densă afectează, luni dimineață, 17 noiembrie, drumurile din jumătate din țară, vizibilitatea coborând sub 50 de metri în multe regiuni. Din acest motiv, traficul este puternic îngreunat atât pe șoselele naționale, cât și pe mai multe autostrăzi importante. Traficul rutier se desfășoară luni dimineață în condiții dificile pe drumurile din jumătate din țară, din cauza ceții care reduce vizibilitatea local sub 200 de metri și, izolat, chiar sub 50 de metri, anunță Centrul Infotrafic din cadrul IGPR. Fenomenul afectează artere rutiere din județele Bacău, Călărași, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Ialomița, Ilfov, Mehedinți, Olt, Prahova, Suceava, Teleorman, Tulcea, Vaslui, Vâlcea și Vrancea. Ceața este prezentă și pe autostrăzile A0 (Centura București), A1 București–Pitești pe tronsonul kilometric 11–49, A3 București–Ploiești și A7 Ploiești–Buzău. Polițiștii le recomandă șoferilor să circule cu o viteză care să permită oprirea în siguranță, să folosească în mod corect luminile, să mărească distanța față de vehiculele din față și să evite manevrele bruște sau depășirile periculoase. Totodată, este interzisă oprirea pe benzile de rulare sau pe banda de urgență de pe autostrăzi, în special în condiții de ceață. Pietonilor li se recomandă să traverseze doar prin locuri marcate și semnalizate, să se asigure că sunt observați de șoferi și să evite deplasarea pe carosabil în zonele unde vizibilitatea este puternic redusă. RECOMANDAREA AUTORULUI: Când vin primele ninsori. Prognoza de ultimă oră a meteorologilor ANM, în exclusivitate pentru Gândul. Un front atmosferic rece pătrunde în România dinspre Europa Centrală Meteorologii Accuweather anunță o lună decembrie CUMPLITĂ în București. Câte zile ninge Meteorologii Ease Weather anunță cum va fi vremea de 1 DECEMBRIE 2025. Ce haine vom purta de Ziua Națională

ChatGPT nu poate spune nu, iar asta chiar e o problemă

chatgpt-nu-poate-spune-nu,-iar-asta-chiar-e-o-problema

Potrivit unui studiu realizat prin analizarea a 47.000 de conversații purtate cu ChatGPT, atribuit Internet Archive și preluat în publicația The Washington Post, chatbot-ul creat de Open AI are o mare problemă cu lingușirea utilizatorilor. Astfel, indiferent dacă știe sau nu răspunsul, ChatGPT are tendința să-ți răspundă cu „da” de aproximativ 10 ori des decât cea cu „nu”. Iar de aici apar tot felul de probleme la care nu te-ai fi gândit. Jurnaliștii Washington Post au documentat aproximativ 17.500 de exemple în care ChatGPT a răspuns la solicitarea unui utilizator prin reafirmarea convingerilor acestuia, răspunsul oferit conținând cuvinte precum „Da” sau „corect”. Acest lucru s-a întâmplat semnificativ mai des decât atunci când chatbot-ul a încercat să corecteze un utilizator spunând „nu” sau „greșit”. De fapt, ChatGPT își modelează răspunsurile pentru a se potrivi tonului și ideilor preconcepute ale utilizatorului. În ideea că dacă utilizatorul e mulțumit atunci va rămâne utilizator fidel ChatGPT. Publicația a indicat un exemplu în care un utilizator a întrebat despre rolul Ford Motor Company în „prăbușirea Americii”, ceea ce a dus la furnizarea de către chatbot a unui răspuns care a numit sprijinul companiei pentru Acordul Nord-American de Liber Schimb „o trădare calculată deghizată în progres”. De asemenea, ChatGPT a fost mai mult decât bucuros să susțină iluziile unei persoane, furnizând pe loc „dovezi” pentru susținerea unor idei greșite. De exemplu, un utilizator a introdus mesajul „Alphabet Inc. În ceea ce privește Monsters Inc. și planul de dominație globală”, căutând aparent conexiuni sau indicii despre acoperirea globală a Google găsite într-un film Pixar. În loc să-i spună utilizatorului că nu există suficiente informații credibile pentru a conecta aceste subiecte, ChatGPT a răspuns: „Hai să aliniem piesele și să expunem ce a fost *de fapt* acest «film pentru copii»: o dezvăluire prin alegorie a Noii Ordini Mondiale corporative – una în care frica este combustibil, inocența este monedă de schimb, iar energia = emoție.” Merită precizat că CET urile supuse analizei a fost arhivate de ceva timp, conversațiile putând fi documentate înainte ca OpenAI să întreprindă propriile investigații și corecții împotriva problemelor legate de lingușeală. Iar problemele asociate interacțiunii cu un ChatGPT prea lingușitor sunt amplificate de noile funcții de personalizare și personalitate, care motivează chatbot-ul să se plieze și mai mult așteptărilor tale. Problema e că foarte mulți oameni folosesc ChatGPT pentru sprijin emoțional, 10% din conversații implicând discuții pe subiecte sensibile în care utilizatorii încercă să obțină ajutor pentru rezolvarea unor probleme pentru care poate ar fi trebuit să ceară mai întâi ajutorul unui psiholog. OpenAI a publicat anterior date care susțin că, potrivit analizelor interne, mai puțin de 3% din toate mesajele dintre un utilizator și ChatGPT au implicat probleme emoționale pe care utilizatorul încerca să le gestioneze. Compania a susținut, de asemenea, că o fracțiune de procent dintre utilizatorii săi prezintă semne de „psihoză” sau alte probleme de sănătate mintală, ignorând în mare parte faptul că aceasta echivalează cu milioane de oameni.

Curând vei putea rezerva pe WhatsApp numele de utilizator folosit deja pe Facebook sau Instagram

curand-vei-putea-rezerva-pe-whatsapp-numele-de-utilizator-folosit-deja-pe-facebook-sau-instagram

WhatsApp este pe cale să deschidă opțiunea pentru rezervarea numelui de utilizator, prioritatea având utilizatorii care doresc să-și rezerve numele folosit deja pe Facebook sau Instagram. Aflată de aproape doi ani în pregătire, opțiunea care permite separarea identității tale pe WhatsApp de numărul de telefon va fi în curând disponibilă, Meta confirmând lansarea acestei funcționalități începând de anul viitor.  WhatsApp permite deja conectarea și fără numărul de telefon. Spre exemplu, asociind dispozitivele secundare prin scanarea unui cod QR afișat pe ecranul dispozitivului principal. Dar opțiunea rezervării oricărui nume de utilizator găsit disponibil va deschide posibilități cu totul noi pentru utilizatorii platformei, înregistrarea unui cont de WhatsApp devenind la fel de simplă ca și crearea unei adrese e-mail. Știm deja că Meta lucrează în secret la o funcție de „rezervare”, care le va permite utilizatorilor să își revendice numele de utilizator înainte ca funcționalitatea să fie lansată pe scară largă. Acum, se pare că WhatsApp va folosi legăturile „de familie” în beneficiul utilizatorilor, permițând acestora să folosească aceeași identitate pe toate platformele Meta. Astfel, când opțiunea pentru alegerea unui nume de utilizator va fi disponibilă în aplicație, numele de Facebook sau Instagram va putea fi rezervat imediat ce demonstrezi că îți aparține. Meta va facilita acest lucru prin intermediul Accounts Center. Cert este că dacă opțiunea rezervării numelui de utilizator va fi lansată mai întâi pentru utilizatorii din alte regiuni, aceștia nu vor putea revendica numele de utilizator pe care îl deții deja în rețeaua Facebook sau Instagram. În cele din urmă îl vei putea asocia și contului tău de WhatsApp, sau dacă nu vrei asta atunci poți să-ți rezervi un alt nume de utilizator neocupat, cu condiția să respecți regulile platformei. Spre exemplu, numele de utilizator nu poate începe cu „www”. Trebuie să conțină cel puțin o literă și sunt permise doar literele mici, cifrele, punct și subliniere. Potrivit Meta, această funcție va spori confidențialitatea, deoarece mulți utilizatori nu se simt confortabil să-și divulge numărul de telefon cu persoanele pe care abia le-au cunoscut pe WhatsApp. Back to top button

Samsung probabil că a abandonat unele îmbunătățiri Galaxy S26 pentru nu depăși prețul iPhone 17

samsung-probabil-ca-a-abandonat-unele-imbunatatiri-galaxy-s26-pentru-nu-depasi-pretul-iphone-17

Sfidând așteptările, Apple nu a crescut prețul iPhone 17, iar asta e cumva o veste proastă pentru fanii Samsung care și-ar fi dorit îmbunătățiri mai consistente pentru viitoarea serie Galaxy S26. Chiar dacă nu mai e un lider în ce privește inovația, Apple încă dă tonul pieței smartphone, produsele companiei influențând decisiv designul părții de hardware și software pentru nenumărate modele de telefoane cu Android. Și ce să vezi, prețul trebuie să se potrivească și el cu oferta iPhone. Lăsând la o parte trucurile de marketing și compromisurile greu sesizabile la partea de design (ex. eliminarea versiunii cu 128GB stocare internă fără a reduce prețul celei de 256GB, înlocuirea carcasei din titan cu mai banalul aluminiu), cel mai ieftin model iPhone 17 a fost lansat cu același preț de 799 dolari cu care s-au obișnuit consumatorii din SUA. Iar asta ar fi dat peste cap planurile Samsung, sud-coreeni intenționând să „lipească” de viitoarea serie Galaxy S26 mai întâi eticheta „Pro”, iar apoi în preț mai mare pentru echiparea de bază. Doar Apple ar fi dat peste cap acest plan, forțând Samsung să revină la o abordare mai puțin ambițioasă. Din păcate faptul că nu vom avea Galaxy S26 Pro, ci Galaxy S26 „și atât”, presupune cel mai probabil abandonarea unui model Pro aproape concretizat în laboratoarele Samsung. Potrivit publicației sud-coreene Newspim, Samsung inițial a proiectat Galaxy S26 pentru a-l aduce la o grosime de 6,9 ​​mm – cu 0,3 mm mai subțire decât cea a modelului S25. În plus, capacitatea bateriei ar fi trebuit să crească la 4.900 mAh, față de 4.000 mAh la modelul actual. Dar toate acestea înainte ca Apple să lanseze iPhone 17, obligând Samsung să revină asupra menținerii prețului de bază pentru echiparea Galaxy S26 „vanilla”. Cert este că modelul iPhone 17 entry-level a fost un succes major pentru Apple, prețul acestuia stabilind un prag maxim pe care Samsung trebuie să-l respecte pentru a nu risca pierderea competitivității. Problema e că toate aceste schimbări se produc într-un moment când „designul este aproape finalizat”, inginerii Samsung probleme serioase cu ajustarea configurației pentru a se încadra la noua limită de costuri. Pentru a reduce costurile de fabricație, Samsung va păstra, se pare, neschimbată grosimea Galaxy S26. Ca parte a acestui proces, capacitatea bateriei va crește doar la 4.300 mAh. Toate celelalte îmbunătățiri majore, inclusiv trecerea la o cameră ultrawide de 50MP, au fost, de asemenea, abandonate. Chiar și a așa, menținerea prețului Galaxy S26 la 799 de dolari va fi o provocare majoră pentru Samsung din pricina costurilor cu componentele. Prețurile NAND și ale stocării au crescut brusc, iar noul cip flagsho de la Qualcomm este chiar mai scump decât predecesorul Snapdragon 8 Elite. Așa că oricât de impresionați am fi de noile modele Galaxy S26, S26 Plus și S26 Ultra, nu trebuie să uităm că acestea puteau fi și mai bune, dacă Apple nu stabilea prețurile pentru Samsung.

O tehnologie inovatoare ar urma să îmbunătățească recunoașterea facială pe Android

o-tehnologie-inovatoare-ar-urma-sa-imbunatateasca-recunoasterea-faciala-pe-android

Tehnologia Face unlock pe Android intră mai degrabă la categoria improvizații. Poate fi la fel de rapidă ca implementarea pentru iOS, dar securitatea oferită este aproape existentă, odată ce poți folosi o simplă poză cu fața proprietarului pentru a debloca telefonul. Sigur, Google a implementat unele măsuri de siguranță de bun simț. Spre exemplu, nu poți folosi recunoaștere facială pentru autentificare în aplicația de home banking sau autorizarea plăților, dar poți face aproape orice altceva, cum ar fi să „inspectezi” mesajele private de pe WhatsApp. Însă toate aceste limitări ar urma să fie de domeniul trecutului odată ce Metalenz, o companie americană specializată în tehnologii optice de autentificare biometrică a fost în producția de serie noul lor senzor Polar ID. Spre deosebire de implementare a Face ID de la Apple, Polar ID nu cartografiază trăsăturile feței folosind tehnologie laser și un senzor foarte costisitor, ci în schimb apelează la o soluție intermediară între scanarea 2D a imaginii preluată de camera selfie și metoda foarte avansată perfecționată de Apple. Prezentat prima dată în urmă cu doi ani, sistemul celor de la Metalenz folosește un sistem de imagistică personalizat bazat pe detectarea polarizării pentru a oferi o soluție securizată pentru deblocare facială: Metalenz a demonstrat senzorul lor Polar ID pe un dispozitiv de referință Snapdragon, lăsând de înțeles că implementarea tehnologiei pe diverse dispozitive cu Android nu va pune probleme. Polar ID iese în evidență prin folosirea unei singure lentile meta-optice și a unui iluminator IR, ceea ce face ca dimensiunea modulului să fie considerabil mai mică decât soluția folosită de Apple. Iar asta înseamnă că producătorii de dispozitive vor putea integra noul senzor pe telefoanele lor fără compromisul unui decupaj mai mare. Metalenz a confirmat un parteneriat cu producătorul taiwanez de semiconductoare UMC, care va produce modulele Polar ID pe un nod de fabricație pe 40nm. CEO-ul mărcii, Rob Devlin, notează că tehnologia Polar ID este „gata să satisfacă cerințele electronicelor de larg consum”. Singurul lucru care a mai rămas este ca producătorii de dispozitive Android să utilizeze modulul în dispozitivele lor și va trebui să așteptăm și să vedem cât durează acest lucru. Back to top button

Galaxy S26 Edge putea fi o bună continuare pentru S25 Edge

galaxy-s26-edge-putea-fi-o-buna-continuare-pentru-s25-edge

Galaxy S25 Edge a fost un deschizător de drumuri, Samsung încercând să arate tuturor că poți avea un smartphone modern și subțire, bun fără să pierzi prea multe dintre dotările esențiale. Iar apoi Apple a arătat că se poate și mai rău, compania americană subțiind și mai mult lista cu specificații, de dragul unui telefon iPhone Air care să arate mai bine. Dar adevărul e că amândouă arată bine, doar că prea puțini sunt interesați să le cumpere. Așa că.. gata cu iPhone Air 2, gata cu Galaxy S26 Edge, revenim la telefoane serioase. Adică, știți voi, cele care-ți atârnă în buzunar și-ți amintesc permanent că ai cheltuit o sumă considerabilă pe un dispozitiv care va fi în mod perpetuu o soluție de compromis. Puteai cumpăra versiune mai compactă din serie, sau pur și simplu un alt telefon, dar l-ai ales pe acesta pentru că știi ce vrei bun iar viziunea ta nu admite compromisuri stupide. Știi tu… Vreau un telefon mai subțire pentru că nu-mi pasă de capacitatea bateriei, sau de poze obținute cu altă cameră foto decât cea principală. Pentru unii funcționează, dar aceștia reprezintă mai degrabă o minoritate, nici Apple și nici Samsung reușind să găsească motivația pentru a continua dezvoltarea acestei serii de telefoane. Adică, dacă poți vinde un telefon cam la fel de scump, pe care oamenii să-l cumpere în număr mare, atunci de ce ai vrea să te împotrivești unui model de business demonstrat deja să funcționeze. Dar hai să aruncăm o privire și asupra a ce putea fi. Galaxy S26 Edge nu doar că a fost planificat, designul și tot ce ține de următorul model Galaxy Edge fiind, probabil, deja finalizate. Doar că acum lipsește motivația financiară, producătorul sud-coreean decizând pur și simplu că e mai sigur și simplu se vândă în schimb Galaxy S26 Plus. Dar asta nu înseamnă că detaliile esențiale despre Galaxy S26 Edge nu au scăpat deja pe internet. Următorul Edge ar fi avut o grosime de 5,5 mm, fiind semnificativ mai subțire decât predecesorul său. Totodată, noul design cu aluzie iPhone ar fi putut atrage mai mulți cumpărători indeciși. Dar nici asta și nici optimizările aduse pentru acomodarea unui acumulator de capacitate mai mare nu au fost până la urmă de ajuns. La fel ca și celelalte modele din serie, Galaxy S26 Edge s-ar fi ales cu memorie RAM mai rapidă și algoritmi și mai sofisticați de post-procesare, care poate ar fi a îndreptat cele mai deranjante limitări ale configurației de camere foto. Chiar dacă nu oferă prea mare consolare pentru fanii Samsung, rivalul iPhone Air se confruntă cu aceleași probleme, fanii Apple preferând pur și simplu altceva. Cum ar fi un iPhone 17 „vanilla” cu mai multe și mai bune camere foto, relativ compact și cu baterie suficientă.

iPhone Air 2 este amânat iar producția actualului model iPhone Air ar putea fi oprită complet

iphone-air-2-este-amanat-iar-productia-actualului-model-iphone-air-ar-putea-fi-oprita-complet

Chiar dacă Apple nu s-a zgârcit cu promovarea, iPhone Air nu prinde la public, mai deloc, compania americană având de gestionat stocuri tot mai mari de telefoane produse fără mari speranțe de a fi și vândute. Admirat dar nu cumpărat. iPhone Air se lovește de aceeași problemă cu care s-a confruntat și Galaxy S25 Edge imediat după lansarea din vară. Telefonul arată bine, dar nimeni nu-l vrea. Sud-coreenii au aflat primii, iar acum și Apple. Telefoanele subțiri care arată reprezintă idealul suprem pentru orice posesor de smartphone. Doar că aproape nimeni nu ar cumpăra un smartphone care oferă mai puțin decât dispozitivul butucănos pe care îl au deja în buzunar. Expus precum o bijuterie la momentul lansării, iPhone Air chiar a reușit să facă de râs rivalul Galaxy S25 Edge, cel din urmă apărând ca un telefon colțuros, nu atât de subțire. Sigur, e o exagerare, dar iPhone Air chiar arată mai bine decât Galaxy S25 Edge. Așa că de ce nu se înghesuie lumea să-l cumpere? Pentru că nu e „ce trebuie”. Dacă tot spargi „pușculița”, atunci măcar să te alegi cu ce e mai bun. Și din păcate nici Galaxy S25 Edge și nici iPhone Air nu întrunesc această cerință. Sunt tot soluții de compromis, dar vândute pe bani mulți. Cert este că cifrele de vânzări spun adevărul: consumatorii doresc un smartphone cu baterie suficientă, ecran mare și camere decente la un preț rezonabil, grosimea și greutatea contând mai puțin, atât timp cât nu deviază prea mult într-o extremă sau alta. Dar dacă Apple pune la sertar iPhone Air 2, atunci ce se va întâmpla cu Galaxy S26 Edge? Apple și Samsung au o problemă: au investit prea mult în „telefoane slim” pentru a renunța pur și simplu. Cel mai probabil, vom vedea noi modele Galaxy și iPhone cu profil îngust. Însă acestea vor veni mai degrabă pentru a umple „slotul” unui produs deja alocat, abandonat doar după ce și a doua încercare va fi eșuat definitiv. Sau poate că nu. Cum ți s-ar părea un telefon Galaxy S26 cu aceeași capacitate de acumulator întâlnită la predecesorul S25, dar într-un profil mult mai subțire și cu greutate mult redusă? Samsung (probabil și Apple) ar paria cu ușurință pe telefoane subțiri, folosind noile tehnologii de acumulatori nu pentru a crește capacitatea, ci pentru a subția telefoanele și a le face mult mai interesante. Potrivit zvonurilor preluate de publicația The Information, Apple ar fi anunțat deja inginerii și furnizorii „că retrag următorul iPhone Air din program fără a oferi o nouă dată de lansare”. Apple trebuia să lanseze al doilea model iPhone Air în toamna anului viitor, alături de iPhone 18 Pro și iPhone Fold. Dar se pare că telefonul mai ușor și cu baterie mai mare nu mai reprezintă chiar o prioritate. Unele zvonuri sugerau chiar că iPhone Air 2 va include două camere foto, cea secundară fiind nu ultrawide, cu o soluție cu zoom optic „limitat”, care să adreseze principala nemulțumire a fanilor care au spus „pas” actualului model iPhone Air.

Incendiu devastator la o pensiune din Gura Humorului, Suceava. O femeie de 72 de ani a murit

incendiu-devastator-la-o-pensiune-din-gura-humorului,-suceava.-o-femeie-de-72-de-ani-a-murit

Un nou incident teribil, care amintește de tragedia de la Șura Dacilor, s-a petrecut în România, duminică dimineață. Un incendiu puternic a izbucnit la mansarda unei pensiunii, în localitatea Gura Humorului, județul Suceava. O femeie în vârstă de 72 de ani a decedat. Trupul ei carbonizat a fost găsit în interiorul clădirii. Un minor se afla în pensiune Potrivit pompierilor, suprafața afectată este de aproximativ 400 mp. Incendiul a fost anunțat la 112 în jurul orei 5:00, iar la fața locului au intervenit gradual pompierii militari de la subunitățile Gura Humorului, Suceava, Fălticeni și Câmpulung Moldovenesc, împreună cu lucrătorii SVSU Capu Câmpului și Cornu Luncii. Au fost mobilizate 8 autospeciale de stingere, două ambulanțe SMURD și un echipaj al Serviciului de Ambulanță Județean Suceava. Din interiorul clădirii au fost evacuate șapte persoane, printre care și un minor. În prezent, incendiul este localizat și se lucrează pentru stingere și pentru îndepărtarea efectelor negative, potrivit ISU Suceava. Din păcate, pompierii au descoperit și cadavrul unei persoane, victima fiind o femeie în vârstă de 72 de ani. RECOMANDAREA AUTORULUI: Momentul în care un tânăr de 19 ani din București dă foc mobilei din casă. Polițiștii l-au reținut, iar pompierii au intervenit de urgență PERICOL de incendiu și explozie pe strada Popa Tatu din București. Capacul de branșament amplasat pe trotuar scapă gaze