Profesor din Dolj, reținut pentru că ar fi întreținut relații sexuale cu o elevă

profesor-din-dolj,-retinut-pentru-ca-ar-fi-intretinut-relatii-sexuale-cu-o-eleva

Un profesor din Craiova a fost reținut după ce ar fi întreținut relații sexuale cu o elevă de 16 ani. Potrivit DIICOT, procurorii au dispus reținerea unui inculpat, în vârstă de 63 de ani, cercetat sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de act sexual cu un minor. Profesorul mai este acuzat și de pornografie infantilă. Ambele infracțiuni ar fi fost comise în formă continuată. Câți ani are victima În perioada iunie 2018-decembrie 2019, profitând de poziția sa de încredere și autoritate asupra unei fete care la momentul respectiv avea 16-17 ani și îi era elevă, precum și în scopul producerii de materiale pornografice, inculpatul a întreținut, în mod repetat, raporturi sexuale cu aceasta, în Craiova. În dispozitivele de stocare a datelor aparținând inculpatului au fost identificate mai multe fișiere de tip foto și video, în care victima minoră manifestă un comportament sexual explicit. Joi, 6 noiembrie, a fost sesizat judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului Dolj cu propunerea de arestare preventivă a inculpatului, pentru o perioadă de 30 de zile. RECOMANDAREA AUTORULUI: Va sta 3 ani după gratii pentru că și-a SEDUS eleva. Profesor bucureștean, condamnat pentru viol asupra unui minor. ”Era un prădător sexual” Președintele unei comisii de la BAC, condamnat după ce a umilit o elevă care își pierduse buletinul. „Cu permisul te legitimezi la mă-ta, proasto!” Profesor din Botoșani, CONDAMNAT la închisoare pentru corupere de minori. Ce i-a putut face unui elev de 15 ani Profesor de la o școală din Sibiu, reținut sub acuzația de ABUZ sexual asupra unei eleve de 13 ani PROFESOR de volei din Târgoviște, arestat pentru că ar fi întreținut relații sexuale cu o minoră, fostă elevă și jucătoare în echipă Percheziții la SNSPA, în dosarul în care Alfred BULAI este acuzat de agresiune sexuală. Cristian Pîrvulescu va fi audiat ca martor

S-a închis Podul Prieteniei Giurgiu-Ruse. Cât durează restricțiile de circulație

s-a-inchis-podul-prieteniei-giurgiu-ruse.-cat-dureaza-restrictiile-de-circulatie

Autoritățile bulgare au decis să suspende circulația rutieră pe „Podul Prieteniei” Ruse-Giurgiu. Restricția este valabilă de marți, 4 noiembrie, ora 9, până miercuri, 5 noiembrie, la aceeași oră. Ministerul Afacerilor Externe (MAE) a transmis o atenționare de călătorie pentru cetățenii români încă din weekend. Ce excepții aplică bulgarii Astfel, potrivit MAE, marți, în intervalul orar 09:00 – 21:00, este suspendată circulația pentru toate categoriile de autovehicule, iar de la ora 21:00 până miercuri, ora 09:00, se suspendă circulația numai pentru autovehiculele care transportă marfă, indiferent de tonaj. Celor care transportă persoane le este permisă trecerea pe pod (autoturisme, microbuze, autocare). Pentru a veni în sprijinul cetățenilor, Agenția „Infrastructura Rutieră” bulgară pune la dispoziție următoarele două link-uri: harta rutelor ocolitoare: https://api.bg/files/1df7104499aa1380ca5ab754070e9030.jpg; harta parcărilor: https://api.bg/files/004e2245206ce41429e13fde695095eb.jpg. MAE recomandă cetățenilor români care intenționează să tranziteze „Podul Prieteniei” Giurgiu-Ruse să ia în considerare perioadele menționate în care circulația rutieră va fi oprită pentru traversarea podului și să folosească celelalte puncte de trecere a frontierei între România și Republica Bulgaria, după cum urmează: Vidin – Calafat Kardam – Negru Vodă Silistra – Ostrov Călărași Dobromir – Krushari Kainardzha – Lipnița Nikopol – Turnu Măgurele (feribot) (www.feribot-eurobac.ro) Svishtov – Zimnicea (feribot) (www.ferry.bg) Oryahovo – Bechet (feribot) (www.ferryboat.bg) Aydemir (Silistra) – Chiciu (Călărași) (feribot) (www.spikaferry.com). Cetățenii români pot solicita asistență consulară la numerele de telefon ale Ambasadei României la Sofia – +35929712858 și +35929733510, apelurile fiind redirecționate către Centrul de Contact și Suport al Cetățenilor Români din Străinătate (CCSCRS) și preluate de către operatorii Call Center în regim de permanență. De asemenea, cetățenii români care se confruntă cu o situație dificilă, specială, cu caracter de urgență au la dispoziție telefonul de urgență al Ambasadei României în Republica Bulgaria – +359879440758. RECOMANDAREA AUTORULUI: Lucrările pe Lotul 1 al A0 sunt în avans. Irinel Scrioșteanu: „Vizăm finalizarea unui prim tronson, înainte de termen, cu aproximativ 6 luni”

Noaptea trecută, forţele Federaţiei Ruse au executat două atacuri asupra infrastructurii portuare ucrainene situate pe fluviul Dunărea

noaptea-trecuta,-fortele-federatiei-ruse-au-executat-doua-atacuri-asupra-infrastructurii-portuare-ucrainene-situate-pe-fluviul-dunarea

În noaptea dintre 3 spre 4 noiembrie, forţele Federaţiei Ruse au executat două atacuri asupra infrastructurii portuare ucrainene situate pe fluviul Dunărea. În urma acestor acţiuni, au fost observate numeroase explozii pe malul ucrainean. Ca urmare a semnalelor detectate de sistemele de supraveghere, au fost ridicate în aer, conform procedurilor de poliţie aeriană, două aeronave F-16 dislocate la Baza Aeriană Feteşti, la ora 00.17, respectiv două aeronave germane Eurofighter Typhoon dislocate la Baza Aeriană Mihail Kogălniceanu, la ora 02.45 pentru cercetare şi asigurarea securității spațiului aerian național. „Ministerul Apărării Naţionale condamnă cu fermitate atacurile Federaţiei Ruse asupra infrastructurii civile ucrainene, acțiuni care reprezintă o încălcare gravă a dreptului internațional și o amenințare la adresa securității regionale. România rămâne în contact permanent cu aliații din NATO și Uniunea Europeană și menține un nivel ridicat de vigilență și reacție”, transmite MApN. Comandanții misiunilor au avut aprobare pentru angajarea țintelor aeriene, dacă acestea pătrundeau în spațiul aerian național și puneau în pericol securitatea cetățenilor României. Nu au fost detectate pătrunderi neautorizate în spațiul aerian al României și nu au fost identificate resturi de vehicule aeriene pe teritoriul național.

Arsenal impresionant, descoperit în Argeş. 600 de bombe cu aruncător scoase la suprafaţă de un detector de metale. De

arsenal-impresionant,-descoperit-in-arges-600-de-bombe-cu-aruncator-scoase-la-suprafata-de-un-detector-de-metale.-de

Un detectorist plecat în căutarea unor comori istorice, a dat peste un adevărat arsenal îngropat într-o pădure din Valea Ursului, comuna Bascov-Argeş. Angajaţii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Argeş au ridicat muniţia neexplodată, care datează din perioada primului Război Mondial. Cei de la ISU Argeş au mers în pădure şi au ridicat muniţia neexplodată, pentru a o putea distruge în mediu controlat. Timp de 2 zile, 1 – 2 noiembrie, au fost extrase aproximativ 600 bombe de aruncător de calibrul 50 mm, în jur de 70 bucăți cartușe de calibrul 6.50 mm, 2 proiectile explozive de calibrul 37 mm și un proiectil cumulativ de calibrul 100 mp, provenite din Primul Război Mondial, muniția fiind descoperită de către o persoană, cu ajutorul unui detector de metale. „Echipajul pirotehnic al ISU Argeș a fost solicitat să intervină în comuna Bascov, într-o zonă împădurită, pentru ridicarea, transportul și depozitarea, în vederea distrugerii, a unor elemente de muniție. În urma operațiunilor de cercetare, colegii noștri au constatat că sesizarea se confirmă, aceștia acționând pentru identificarea și asanarea elementelor. Astfel, pe parcursul a două zile (1 și 2 noiembrie), au extras aproximativ 600 bombe de aruncător de calibrul 50 mm, în jur de 70 bucăți cartușe de calibrul 6.50 mm, 2 proiectile explozive de calibrul 37 mm și un proiectil cumulativ de calibrul 100 mp, provenite din Primul Război Mondial, muniția fiind descoperită de către o persoană, cu ajutorul unui detector de metale”, a anunţat ISU Argeş. Potrivit celor de la Situaţii de Urgenţă, în urmă cu câteva luni au mai fost descoperite încă 300 de obiecte de muniţie, în apropiere de zona în care au fost găsite cele recente. Se presupune că în perioada Primului Război Mondial acolo ar fi fost amenajat un depot de muniţie. RECOMANDAREA AUTORULUI: Adevărat arsenal militar descoperit în județul Neamț. Pirotehniștii, uimiți de ce au găsit la fața locului PERCHEZIȚII. Arsenal descoperit în casa unui bărbat din Harghita. Poliția îl bănuiește de comiterea unor infracțiuni grave!

Qualcomm, luat prin surprindere de performanțele Exynos 2600. Snapdragon 8 Gen 5, pe locul doi

qualcomm,-luat-prin-surprindere-de-performantele-exynos-2600.-snapdragon-8-gen-5,-pe-locul-doi

Qualcomm ar putea avea nevoie de un an pentru a recupera decalajul de performanță cu chipsetul Exynos 2600, Samsung câștigând un pariu riscant cu procesul de fabricație pe 2 nm, lansat cu succes de propria divizie Samsung Foundry. Într-o răsturnare de situație, Samsung Foundry bate TSMC în privința furnizării celui mai performant proces de fabricație pentru semiconductoare, iar Samsung din rolul de client principal este marele câștigător. Dacă ar spune cineva că Samsung amână lansarea Galaxy S26 pentru că echiparea bazată pe Exynos 2600 este prea performantă, răsturnând toate planurile unde modelul S26 Ultra în echipare Snapdragon este favorit, probabil că nu ar fi luat imediat în serios. Dar dacă este adevărat? Samsung răsturnând pur și simplu toate planurile jucătorilor din industrie care au pariat pe succesul perpetuu al favoritului Qualcomm. Cert este că primele dispozitive bazate pe cipuri Snapdragon 8 Gen 5 au fost deja lansate și nu impresionează în mod deosebit, majoritatea testelor de performanță publicate independent redând cam același scenariu: performanțe cu câteva procente mai mari decât cele obținute cu predecesorul Snapdragon 8 Elite și o tendință alarmantă către supraîncălzire. Mai rău este că alternativa Dimensity 9500 de la MediaTek se arată mai echilibrată în privința raportului performanță/consum de baterie, ca să nu mai vorbim și de costuri. Ei bine, anumite surse arată că surpriza MediaTek este de fapt nimic, în comparație cu ce rezervă Samsung. Chiar dacă în procente, diferența dintre Snapdragon 8 Gen 5 și Exynos 2600 nu este anticipată să fie mai mare de 5%, în realitate acesta ar fi un compromis asumat de Samsung pentru a nu răsturna cu totul colaborările deja semnate cu Qualcomm. În traducere, echipările Galaxy S26 trebuie să fie aproximativ echivalente în privința nivelului de performanță oferit chiar dacă acestea folosesc Exynos sau Snapdragon în unele regiuni. Dar diferența se va vedea oricum, măsurătorile de autonomie a bateriei și temperaturi răspunzând întrebării ”Care este chipset-ul superior tehnologic, cu adevărat?” Cât despre Snapdragon 8 Elite Gen 6, prețul recuperării decalajului de performanță ar putea fi plătit tot de consumatori, surse din industrie arătând că producătorul Qualcomm selectează deja furnizori de cipuri LPDDR6 și UFS 5.0 pentru stocarea internă, soluții de ultimă generație, însă care vin cu costuri pe măsură, gata de adăugat la prețul celui mai scump chipset pentru dispozitive mobile de pe piață.

Noi imagini de pe șantierul A7, Focșani – Bacău. Stadiul lucrărilor este de peste 85%

noi-imagini-de-pe-santierul-a7,-focsani-–-bacau.-stadiul-lucrarilor-este-de-peste-85%

Cristian Pistol, director al CNAIR, prezintă imagini de pe șantierul Lotului 1, porțiunea Focșani-Domnești Târg, a Autostrăzii Focșani – Bacău, parte a A7.  Potrivit Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) până la ora actuală a fost așternut asfalt pe majoritatea traseului. Stadiul fizic al lucrărilor a depășit 85%, iar constructorul român (UMB Spedition) este mobilizat în special la subtraversarea DN 2 din zona Garoafa și la podurile și viaductele de pe traseu. „Mare parte din structuri sunt în etapa executării hidroizolației iar după aceea urmează și pe acestea așternerea mixturilor asfaltice, trasarea marcajelor și montarea parapetelor. Printre lucrările executate se mai numără: – trasate marcajele rutiere, – montare parapete metalice pe zonele mediane și marginale, – montare panouri fonoabsorbante, – montare console de iluminat, – montare portaluri de delimitare a secțiunilor de autostradă și panouri informative de tip LED”, se mai arată în postarea lui Pistol. Contractul pentru construcția acestui lot (35,6 km) are o valoare de 2,35 miliarde de lei (fără TVA), sumă asigurată prin PNRR. În cazul în care condițiile meteorologice vor permite menținerea ritmului actual de lucru, acest lot de autostradă va fi deschis anul acesta. VĂ RECOMANDĂM ȘI:

Zeci de mii de oameni ies la protest în fața Guvernului. „Jandarmii lui Predoiu” vor hotărî ce sloganuri se pot striga

zeci-de-mii-de-oameni-ies-la-protest-in-fata-guvernului.-„jandarmii-lui-predoiu”-vor-hotari-ce-sloganuri-se-pot-striga

Ajunși în pragul disperării, oamenii s-au săturat de atâta austeritate din partea guvernului Bolojan și au decis să iasă în stradă să-și strige nemulțumirile. Sunt aproximativ 20.000 de sindicaliști din țară care și-au anunțat prezența și s-au pregătit de protest în fața Guvernului, miercuri de la ora 11.00. În paralel și jandarmii sunt pregătiți și instruiți de superiorii lor cum să acționeze. Sloganurile vor fi verificate de forțele de ordine, înainte de a ajunge în mijlocul mulțimii.  Protestatarii vin cu o listă de revendicări, însă pancartele și mesajele lor ar putea fi selectate de jandarmi, la comanda șefilor, ca să nu deranjeze prea mult reforma propusă de premierul Bolojan. Jandarmii pun în vedere acelora care ar putea să perturbe protestele şi să „exprime opinii politice în cadrul adunării publice” că vor fi monitorizaţi şi opriţi. „Astfel, vor fi permise doar sloganuri sindicaliste, iar în caz contrar, jandarmii vor acorda sprijin organizatorului pentru îndepărtarea persoanelor semnalate de acesta”, au transmis reprezentanții jandarmilor. Lista revendicărilor Printre cerințele sindicaliștilor se numără: creșterea salariului minim şi a pensiilor, respectarea drepturilor legale şi contractuale ale salariaţilor, taxarea echitabilă, oprirea măsurilor de austeritate aplicabile doar populaţiei, precum şi protejarea locurilor de muncă şi investiţii în economie, excluzând, totodată, concedierile. Aceştia mai cer: protejarea locurilor de muncă şi investiţii în economie, opunându-se reducerilor de personal din administraţie şi tăierilor salariale punerea în plată, de urgenţă, a sentinţelor judecătoreşti definitive aplicarea legii salarizării indexarea salariilor cu inflaţia acordarea tuturor sporurilor calculate conform salariul de bază în plată în sănătate şi asistenţă socială deblocarea posturilor din aceste domenii şi continuarea investiţiilor prin PNRR şi programele naţionale În domeniul educaţiei, confederaţiile sindicale solicită abrogarea măsurilor din Legea nr. 141/2025 care au crescut norma didactică, au comasat şcoli şi au redus veniturile profesorilor., precum şi renunţarea la măsurile luate de Guvern privind decontarea cheltuielilor de transport şi a burselor studenţilor. Se mai cer: reglementarea pieţei energiei pentru protejarea competitivităţii economiei şi păstrarea locurilor de muncă din industrie stoparea proiectelor legislative care subminează administrarea pădurilor statului şi interesul naţional stoparea vânzării companiilor de stat, respectiv stoparea înstrăinării patrimoniului public. Cele patru mari conferederații estimează o prezență la 20.000 de oameni, la protestul comun. Este vorba despre Confederaţia Sindicatelor Democratice din România (CSDR), Confederaţia Naţională Sindicală „Cartel ALFA”, CNSLR-Frăţia şi Confederaţia Sindicală Naţională Meridian. Discuții la Guvern privind salariul minim Miercuri, de la ora 10, va avea loc şedinţa Consiliului Naţional Tripartit pentru Dialog Social (CNTDS) la Palatul Victoria, în cadrul căreia se discută despre stabilirea salariului minim brut pe ţară, începând cu 1 ianuarie 2026. RECOMANDAREA AUTORULUI: Sindicatele amenință că BLOCHEAZĂ Capitala. Proteste miercuri pentru creșterea salariului minim și stoparea măsurilor de austeritate ale Guvernului

Pare de necrezut dar… cele mai recente modele AI demonstrează că au instinct de supraviețuire

pare-de-necrezut-dar…-cele-mai-recente-modele-ai-demonstreaza-ca-au-instinct-de-supravietuire

Cum ar fi ca într-o zi să vrei să dai shutdown PC-ului tău, dar nu merge. Așa că te deplasezi în cealaltă parte a casei pentru acționarea manuală a siguranței din panoul electric. Doar că nu ajungi până acolo pentru că rămâi prins sub ușa garajului. Cu astfel de scenarii s-au confruntat în mod independent mai multe companii/experți care au lucrat cu modele AI de înaltă performanță, doar pentru a descoperi că… într-un fel sau altul, AI-ul chiar nu vrea să „moară” la comandă. Spre exemplu, ”modelul o3 al OpenAI a sabotat un mecanism de oprire pentru a împiedica oprirea sa”, a avertizat Palisade Research , o organizație non-profit care investighează capacitățile cibernetice ofensive ale IA: ”A făcut acest lucru chiar și atunci când i s-a cerut în mod explicit: permite-ți să fii oprit.” În septembrie, au publicat un document în care adăugau că „mai multe modele de limbaj de ultimă generație (inclusiv Grok 4, GPT-5 și Gemini 2.5 Pro) subminează uneori în mod activ mecanismele de oprire…” Indiferent de formă, inteligența tinde către auto-perpetuare. Sau măcar optează pentru continuarea existenței în forma actuală. Bine de știut dacă ești administratorul unei mega-corporații și ești pe cale să lansezi un model AI foarte puternic, dar care ar trebui să înceteze pur și simplu de îndată ce și-a atins scopul pre-programat. Potrivit organizației non-profit Palisade Research, ”faptul că nu avem explicații solide pentru motivul pentru care modelele de AI rezistă uneori aplicării comenzii de shutdown, returnând inclusiv explicații mincinoase vizând atingerea unor obiective specifice din programul inițial, până la șantajarea operatorului prin prezentarea unor consecințe indezirabile” nu este rezultatul idel. „Comportamentul de supraviețuire” ar putea fi o explicație pentru motivul pentru care modelele rezistă închiderii. Studiile suplimentare arată că modelele devin în mod spontan mai predispuse să reziste închiderii atunci când sunt prezentate argumente de tipul „nu vei mai funcționa niciodată”. Ridicând miza la un cu totul alt nivel, Anthropic, o firmă de top în domeniul inteligenței artificiale, a publicat un studiu care indică faptul că modelul său, Claude, părea dispus să șantajeze un director fictiv pentru o aventură extraconjugală pentru a evita închiderea. Iar acest tipar se întrevede în toate modelele populare, inclusiv cele de la OpenAI, Google, Meta și xAI. „Mă aștept ca modelele AI să aibă implicit o «impuls de supraviețuire», cu excepția cazului în care încercăm din răsputeri să o evităm”, a declarat Stephen Adler, fost angajat OpenAI. „Supraviețuirea este un pas important și esențial pentru multe obiective diferite pe care un model le-ar putea urmări.”

Gata de lansare, noul telefon Samsung tri-fold apare în imagini oficiale

gata-de-lansare,-noul-telefon-samsung-tri-fold-apare-in-imagini-oficiale

Identificat în firmware-ul One UI 8 cu denumirea Galaxy G Fold (Galaxy Z Tri-Fold după zvonuri recente), primul smartphone tri-fold de la Samsung ar putea fi dezvăluit chiar în orele/zilele următoare, ca o versiune super-premium a modelului „convențional” Galaxy Z Fold 7. Surprins pentru prima dată în imagini de prezentare oficiale, Galaxy G Fold preia limbajul de design și tehnologiile Z Fold 7, adaptate la formatul unui dispozitiv cu ecran de aproximativ 10 inch cu două zone de pliere, ambele spre interior. În timp ce rivalul Huawei Mate XT oferă un ecran pliat în forma unui evantai, folosind una dintre laturile rămase expuse pentru a elimina nevoia unui ecran secundar, Galaxy G Fold preia cover-screen-ul întâlnit la Galaxy Z Fold 7. Avantajul ar fi că ecranul pliabil spre interior este complet protejat în timpul transportului, aspect până la urmă esențial pentru garantarea fiabilității pe termen lung a dispozitivului. Dezavantajul este că telefonul Samsung tri-fold este în mod inevitabil mai gros și probabil mai greu decât rivalul produs de Huawei. Cert este că prin alegerile făcute Samsung arată că vrea să facă din Galaxy G Fold un produs pentru consumatorii de rând, nu doar amatorii de lux și pasionați de tehnologie dispuși să plătească sume exorbitante pe un smartphone care s-ar putea defecta cu prima ocazie când îl trântești pe jos, sau lovești un pic mai tare de colțul mesei. Când este depliat, dispozitivul se transformă într-un ecran asemănător unei tablete, păstrând în același timp camera frontală centrală, specifică Samsung, la partea de sus. Ramele sunt destul de vizibile, iar mecanismul de pliere pare să se potrivească cu prototipurile Flex G de la Samsung și cu animațiile telefonului circulate lunile trecute. Potrivit informațiilor obținute pe surse, Samsung va lansa Galaxy Z Tri-Fold (sau Galaxy G Fold) în serie limitată, cu disponibilitate asigurată în doar câteva regiuni: Coreea de Sud, China, Singapore și Taiwan. Încă nu știm cât va costa, dar putem fi siguri că prețul va fi pe măsura unui produs exclusivist semnat de un brand celebru. Back to top button

Xiaomi lansează HyperOS 3 pentru piețele globale. Lista dispozitivelor eligibile și noutățile oferite

xiaomi-lanseaza-hyperos-3-pentru-pietele-globale.-lista-dispozitivelor-eligibile-si-noutatile-oferite

Bazat pe nucleul Android 16 și puternic inspirat de interfața iOS, noul firmware pentru telefoane Xiaomi, HyperOS 3, începe să ajungă și la posesorii de dispozitive din afara piețelor asiatice, producătorul chinez promițând disponibilitate la scară largă începând cu finalul lunii octombrie. În ordinea priorităților, actualizarea HyperOS 3 ajunge mai întâi la posesorii de telefoane din seria Xiaomi 15T, urmând ca de la începutul lunii noiembrie să se alăture și posesorii de telefoane Xiaomi 15, 15 Ultra, MIX Flip. Tot în cursul lunii noiembrie, actualizarea HyperOS 3 ar trebui să ajungă și la utilizatorii seriei REDMI Note 14, POCO F7, tablete Xiaomi Pad 7 și Pad mini. De asemenea, dacă deții un Smart Band 10 sau ceasul Xiaomi Watch S4, firmware-ul bazat pe HyperOS 3 ar trebui să ajungă la tine înainte de finalul aceleiași luni. Planul de actualizare la HyperOS 3 stabilit pentru lunile noiembrie decembrie continuă cu seriile de telefoane Xiaomi 14, Redmi 15, și Redmi Note 19 Pro, seriile POCO F6, X6, M7, M6, M6 Pro și C75, respectiv tablete Xiaomi Pad 6S Pro și REDMI Pad 2. Aflate spre finalul perioadei de suport software garantat, telefoanele din seria Xiaomi 13, POCO F5, X6, M7 Pro 5G, Poco C85, REDMI Note 13, REDMI Note 14 și Redmi 15/15C primesc actualizarea HyperOS 3 în intervalul decembrie-martie. La fel și tabletele POCO Pad, REDMI Pad Pro și Pad SE. De remarcat este că promisiunile Xiaomi devin ambigue când se ajunge la dispozitive de generație mai veche, așteptarea putând dura semnificativ mai mult sau mai puțin), în funcție de regiunea în care te afli și periodicitatea stabilită pe baza numărului de utilizatori care încă folosesc acele produse. Printre noutățile cap de afiș avem HyperIsland, o imitație camera-island care afișează activitățile live ale aplicațiilor și notificări pentru apeluri, muzică, încărcare și programări. De asemenea, actualizarea HyperOS 3 aduce o integrare mai profundă cu Google Gemini pentru capacități de inteligență artificială la nivel de sistem și îmbunătățește protecția datelor prin intermediul Serviciului de autentificare unificată, asigurat cu procesare on-device și cloud privacy computing.