Acțiunile Wizz Air s-au prăbușit la bursă. Profitul este în scădere cu 41,5% față de anul precedent

actiunile-wizz-air-s-au-prabusit-la-bursa.-profitul-este-in-scadere-cu-41,5%-fata-de-anul-precedent

Scăderea profiturilor, deși prețurile la combustibil sunt la cele mai scăzute niveluri din ultimii ani, a făcut ca acțiunile Wizz Air să se prăbușească la bursă (-28%). Wizz Air a explicat rezultatele prin faptul că multe aeronave Airbus A320/A321neo au fost imobilizate la sol din cauza problemelor la motor. Datele pentru exercițiul financiar încheiat la 31 martie arată că profitul net a fost de 213,9 milioane de euro, în scădere cu 41,5% față de anul precedent (aprilie 2023-martie 2024) din cauza creșterii costurilor și a limitărilor operaționale rezultate din imobilizarea la sol a 42 de aeronave. Potrivit Wizz Air, cheltuielile pentru întreținere, materiale și reparații au crescut cu aproape 16%. Guvernul Ungariei împrumută Wizz Air Cifra profitului este mai mare decât așteptările pieței (163 de milioane, conform consensului general), dar explicația se află în paginile bilanțului. Această depășire s-a produs pur și simplu pentru că firma a beneficiat de un credit fiscal (194,2 milioane de euro) mai mare decât cel din 2024 (24,8 milioane de euro). Profitul înainte de impozitare pentru exercițiul financiar 2025 a fost de doar 19,7 milioane de euro, față de 341,1 milioane în anul precedent: prăbușirea fiind de 94,2%. Cazul motoarelor Wizz Air punctează că problemele cu motoarele Pratt & Whitney — instalate pe Airbus A320neo și A321neo — au obstrucționat planurile de creștere. După cum se știe, în 2023, producătorul Rtx a inițiat rechemarea pentru inspecția motoarelor sale din cauza îngrijorărilor legate de contaminanții prezenți în metalul pulverizat utilizat pentru producerea turboelicelor. Wizz Air a fost compania cea mai afectată din Europa — iar pentru perioada 2025-2026 situația nu ar trebui să se îmbunătățească cu mult, având în vedere cele 34 de aeronave imobilizate la sol până la 30 septembrie. CITEȘTE ȘI: Au fost ÎNTÂRZIERI record pe aeroporturi, vara trecută, iar specialiștii avertizează că anul acesta va fi și mai rău. Care sunt principalele motive Wizz Air ANUNȚĂ restricții. Suma maximă pe care o pot cheltui pasagerii la bord per zbor Absolventă a Facultății de Jurnalism și Științele Comunicării, Oana Zvobodă a debutat în presă la televiziunea PrimaTV, în anul 2017. Între 2017 și 2020 a fost reporter la PrimaTV, unde … vezi toate articolele

Ministrul Sănătății, întrebat dacă statul a pierdut lupta cu DROGURILE: Nu! Am început să ne facem bine

ministrul-sanatatii,-intrebat-daca-statul-a-pierdut-lupta-cu-drogurile:-nu!-am-inceput-sa-ne-facem-bine

Alexandru Rafila, ministrul Sănătății, a fost întrebat dacă statul român a pierdut lupta cu drogurile, dar acesta a negat și a spus, ferm, că „am început să ne facem bine”, iar cei care consumă droguri sunt „pacienți”. Alexandru Rafila consideră că persoanele care consumă substanţe interzise trebuie percepute ca pacienţi, nu ca infractori. „Sunt nişte oameni care au nevoie de ajutor medical. Nu trebuie să-i băgăm în zona de infracţionalitate”, a declarat ministrul Sănătăţii. Acesta a vorbit şi despre fenomenul consumului de droguri în rândul tinerilor. „Mulţi dintre adolescenţi experimentează consumul de droguri fiind la modă. Altfel sunt excluşi dintr-un anumit grup, nu sunt apreciaţi”, subliniază Alexandru Rafila, potrivit news.ro. „Condiţiile nu trebuie să fie coercitive, greoaie” Alexandru Rafila a mai declarat că  – atunci când s-a desfiinţat Agenţia Naţională Antidrog – „centrele antidrog pe care le aveau în judeţe au fuzionat cu centrele de sănătate mintală pe care le avem noi, care oferă servicii de consiliere şi servicii ambulatorii: investigaţii, anumite medicaţii şi aşa mai departe, care în general sunt în spitale”. „Avem o hartă a acestor centre, avem cel puţin unul pe judeţ. În afară de aceste centre, ne interesează cele care combat adicţia. Adică unde se duce omul, tânărul mai ales, că acolo este o sensibilitate mai mare, sunt mulţi părinţi îngrijoraţi, unde este tratat. Şi ce înseamnă un centru de combatere a adicţiei. Ai un tratament medicamentos, dacă este cazul, psihoterapie, ergoterapie, adică terapia prin muncă, activitate sportivă şi încă ceva care e foarte important: aceşti copii, dacă stau acolo o lună de zile, fac activitate şcolară la distanţă. Se poate face tele-şcoală, cum s-a făcut şi în pandemie. Condiţiile nu trebuie să fie coercitive, greoaie, să spun: «Domnule, eu nu mă duc la un spital de psihiatrie, că sunt nebun, nu mă duc la spital de nebuni». Cam asta am făcut noi în această perioadă”, a explicat Alexandru Rafila. Alexandru Rafila, despre fiul său: „E foarte pornit împotriva consumului de droguri, nici măcar nu tolerează ideea” Alexandru Rafila a mai fost întrebat și dacă are emoţii, ca părinte, în ipoteza că fiul său ar putea consuma droguri. „Nu stau cu emoţii, recunosc. El e foarte pornit împotriva consumului de droguri, nici măcar nu tolerează ideea. Dar sigur că depinde ce a vorbit cu mine, cu mama lui. Am stat de vorbă, am încercat să-l convingem, a văzut cazuri. Aici e o chestie legată şi de fiecare familie: să încerce să le explice nu numai consecinţele negative ale consumului de droguri, ci să încerce să le explice şi faptul că nu este la modă să te droghezi. Pentru că mulţi dintre adolescenţi experimentează consumul de droguri, fiind la modă. Altfel sunt excluşi dintr-un anumit grup, nu sunt apreciaţi şi aşa mai departe. Eu cred că e la modă să nu te droghezi. Să faci activitate fizică. Să nu te droghezi, să înveţi bine. Să fii demn, să fii curat. Lucrurile astea sunt mult mai importante decât să consumi droguri ca să fii ales într-un anumit grup. E mai bine să ignore grupurile astea. Nu sunt grupuri de perspectivă. Şi nu cred că evoluţia lor ca oameni maturi va fi una favorabilă dacă se droghează”, a punctat Alexandru Rafila, potrivit sursei citate. Citește și: Sorin Grindeanu, despre programul de GUVERNARE: „La începutul săptămânii viitoare se încearcă a se ajunge la un numitor comun” Cum motivează instanța condamnarea Sorinei Pintea la ÎNCHISOARE. „Motivele care au condus la săvârşirea faptei reflectă interesul financiar personal” Sorin Grindeanu: „Lucrările la drumul de legătură dintre A1 (Arad – Timișoara) și DN 69 se apropie de 70%” Laurențiu Duduianu, fratele lui Emi Pian, mai avea un pas până la eliberarea condiționată, înainte să fie găsit mort în Penitenciarul Jilava Încă o aroganță marca „Andrew Tate”. A fost prins rulând cu 196 km/h pe DN 7! S-a născut în București, pe data de 18 iulie 1968, și este absolvent al Facultăţii de Jurnalism, specializarea Comunicare. Activitatea jurnalistică – editorialist GÂNDUL.RO, scriind articole … vezi toate articolele

Sorin Grindeanu: Lucrările la drumul de legătură dintre A1 (Arad – Timișoara) și DN 69 se apropie de 70%

sorin-grindeanu:-lucrarile-la-drumul-de-legatura-dintre-a1-(arad-–-timisoara)-si-dn-69-se-apropie-de-70%

Stadiul lucrărilor la drumul de legătură dintre Autostrada A1 (Arad – Timișoara) și DN 69 se apropie de 70%, a declarat, sâmbătă, ministrul Transporturilor și Infrastructurii, Sorin Grindeanu, într-o postare pe Facebook. Potrivit ministrului Transporturilor, pe cei aproape 10 km ai acestui nou sector de drum național construit la profil de patru benzi (două pe sens) constructorul român este mobilizat cu aproape 200 de utilaje și peste 300 de oameni. „Autostrada A1 (Arad -Timișoara) și DN 69 se apropie de 70%! Pe cei aproape 10 km ai acestui nou sector de drum național construit la profil de 4 benzi (2 pe sens) constructorul român este mobilizat cu aproape 200 de utilaje și peste 300 de oameni. Construcția drumului de legătură A1-DN69 are o valoare de 235,88 milioane lei (fără TVA), este finanțată prin Programul Transport 2021-2027 și trebuie finalizată cel mai târziu în toamna acestui an. După deschiderea acestui drum se va asigura a treia conexiune modernă între Municipiul Timișoara (zona localității Sânandrei) și A1”, a precizat Sorin Grindeanu pe pagina sa de Facebook. Sorin Grindeanu: „Nu există niciun risc să fie oprite lucrările la autostrada A1, între Margina şi Holdea” Ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, a menţionat că se lucrează în ritm bun pe bugata de autostradă A1, între Margina (judeţul Timiş) şi Holdea (judeţul Hunedoara) şi că sunt pe şantier 200 de utilaje şi 400-500 de muncitori. Sorin Grindeanu a afirmat că nu există niciun risc să se poardă finanţarea din PNRR pentru acest tronson. „Pe autostrada am trecut, venind spre Timişoara, sunt 200 de utilaje, cu 400-500 de muncitori, ceea ce ne face optimişti să credem că termenul de finalizare, vara anului viitor, va fi respectat. Nu există niciun risc să se piardă finanţarea. Nu sunt riscurile în acest moment, se lucrează. Vorbim de aproape10 km. PNRR-ul în acest moment are ca termen undeva luna august 2026. Nu pun în discuţie că la nivel de Parlament European s-a dat o aprobare pentru prelungire cu încă 18 luni. Nu. Constructorul trebuie să respecte termenul care este acum, a prevăzut în PNRR şi anume august anul viitor”, a declarat, sâmbătă, Sorin Grindeanu. „UMB-ul cred că este compania cu cei mai mulţi kilometri de autostradă în lucru din Europa” Sorin Grindeanu a mai declarat şi că UMB, constructorul de pe tronsonul Margina – Holdea, firma omului de afaceri Dorinel Umbrărescu, e compania cu cei mai mulţi kilometri de autostrada în lucru din Europa. „UMB-ul cred că este compania cu cei mai mulţi kilometri de autostradă în lucru din Europa. Eu nu ştiu să fie cineva cu mai mulţi kilometri în lucru. Undeva spre 400 de kilometri de autostradă, în acest moment, contractaţi în lucru, în execuţie. Exclusiv pe teritoriul naţional al României”, a mai spus Sorin Grindeanu. Citește și: Laurențiu Duduianu, fratele lui Emi Pian, mai avea un pas până la eliberarea condiționată, înainte să fie găsit mort în Penitenciarul Jilava Încă o aroganță marca „Andrew Tate”. A fost prins rulând cu 196 km/h pe DN 7! Putin crede că Rusia CÂȘTIGĂ războiul din Ucraina. Tabloul general de pe câmpul de luptă spune o altă poveste: „Nimeni nu poate lupta mulți ani” De ce provoacă schimbările climatice o ÎNCĂLZIRE mai mare pe uscat, comparativ cu mările și oceanele? Rușii riscă ÎNCHISOAREA dacă dau un examen internațional de limba engleză gestionat de British Council. „Organizație indezirabilă” S-a născut în București, pe data de 18 iulie 1968, și este absolvent al Facultăţii de Jurnalism, specializarea Comunicare. Activitatea jurnalistică – editorialist GÂNDUL.RO, scriind articole … vezi toate articolele

Ministerul Dezvoltării: Aproape ȘAPTE milioane de hectare, cadastrate gratuit pentru cetăţeni

ministerul-dezvoltarii:-aproape-sapte-milioane-de-hectare,-cadastrate-gratuit-pentru-cetateni

Aproape şapte milioane de hectare au fost cadastrate gratuit pentru cetăţeni, prin proiecte finanţate în general din fonduri europene. De asemenea, ANCPI are în derulare lucrări în peste 2.700 de unităţi-administrativ teritoriale. „Agenţia Naţională de Cadastru şi Publicitate Imobiliară (ANCPI) derulează lucrări de înregistrare a proprietăţilor în sistemul integrat de cadastru şi carte funciară în 2.774 de UAT-uri, cu o suprafaţă de peste 5,6 milioane de hectare. Finanţarea este asigurată din veniturile proprii ale ANCPI, prin Programul Naţional de Cadastru şi Carte Funciară (PNCCF), din fonduri europene nerambursabile şi din bugetele primăriilor. Cărţile funciare sunt eliberate gratuit pentru cetăţeni”, anunţă, vineri, Ministerul Dezvoltării. Potrivit documentului citat, ANCPI, instituţie publică aflată în subordinea Ministerului Dezvoltării, Lucrărilor Publice şi Administraţiei, a finalizat lucrările de înregistrare sistematică a imobilelor la nivelul întregii localităţi, în 327 UAT-uri şi în 32.478 de sectoare cadastrale, cu o suprafaţă de aproape şapte milioane de hectare. ”Dintre acestea, 199 de comune au beneficiat de finanţare europeană, prin Programul Operaţional Regional 2014-2020 (POR) şi prin Programul Creştere Inteligentă, Digitalizare şi Instrumente Financiare 2021-2027 (PoCIDIF). Astfel, la această dată, numărul cărţilor funciare deschise cu fonduri europene este de 2,3 milioane. În total, prin programele derulate, ANCPI a deschis, gratuit pentru cetăţeni, peste 8,6 milioane de noi cărţi funciare”, a mai transmis sursa citată. Potrivit ministerului, din totalul de 9,54 de milioane de hectare de terenuri agricole care fac obiectul subvenţiilor Agenţiei de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură (APIA), au fost înregistrate în sistemul integrat de cadastru şi carte funciară 8,37 milioane de hectare (88%). În prezent, se desfăşoară lucrări de înregistrare sistematică a proprietăţilor în 2.774 de comune. În 478, activităţile de derulează la nivelul întregului UAT, 444 dintre acestea beneficiind de fonduri europene. CITIȚI ȘI: Reporter politic, acreditat la Guvern. În presă din 2004. Am lucrat la TVR, Rol.ro, Realitatea.net, Realitatea TV, Mediafax.ro, B1 TV, România Liberă. Doctorandă la SNSPA, sub coordonarea Prof. … vezi toate articolele

Ultimul mesaj al tatălui acuzat că și-a ucis cele 3 fiice. Fosta soție: Ceva s-a rupt în el

ultimul-mesaj-al-tatalui-acuzat-ca-si-a-ucis-cele-3-fiice.-fosta-sotie:-ceva-s-a-rupt-in-el

Ultimul mesaj al suspectului Whitney, fosta soție a lui Decker, a raportat dispariția fetelor pe 30 mai, după ce acesta nu le-a adus înapoi la ora stabilită și nu răspundea la telefon. „El a spus: «Hei, ne vedem la ora 8» și a plecat, și nu s-a mai întors niciodată”, a declarat Arianna Cozat, avocata lui Whitney. „Când acel bărbat și-a luat fetele, bebelușii lui, nu avea un plan să le ucidă; nimic nu indica asta”, a mai adăugat avocata. Detalii șocante ale crimei Conform The Sun, fetițele au fost găsite cu pungi de plastic pe cap și încheieturile legate cu coliere de plastic. Polițiștii au descoperit pungi și coliere împrăștiate în zona de camping. Autoritățile cred că cele trei fetițe au murit prin asfixiere. Căutarea suspectului continuă Poliția a făcut publice mai multe fotografii recente și o înregistrare video cu Decker, în speranța că publicul îl va putea identifica. Oficialii au avertizat că suspectul ar putea călători pe Pacific Crest Trail. Locuitorii din zonele îndepărtate ale mai multor comitate din Washington au fost sfătuiți să-și încuie ușile și ferestrele și să lase luminile aprinse noaptea. Mai multe trasee de drumeție și parcuri au fost închise până la noi ordine. Recomandări Liceul sătesc care „atacă” Bac-ul exclusiv cu „veterani”. Din toamnă, dispare și varianta seralului: „Rămânem doar cu profesionala” Trecutul militar al suspectului Potrivit The Sun, Whitney crede că PTSD-ul lui Decker, dobândit în timpul serviciului militar în Armata SUA și Garda Națională din Washington, l-a făcut să cedeze psihic. Cozart a declarat că trauma din serviciul militar a fost ceva ce Decker „a purtat mereu cu el” în timpul căsniciei lor, înainte de divorțul din 2022. „Travis continua să devină din ce în ce mai instabil”, a scris Whitney într-o cerere de modificare a planului parental în septembrie 2024. Instabilitatea lui Decker Avocata lui Whitney a explicat că Decker a început să „se prăbușească” după ce a ieșit din rezervele active în 2023. A devenit fără adăpost și a început să se confrunte cu dificultăți financiare. În ultima săptămână înainte de crime, Decker i-ar fi spus fostei sale soții că nu mai avea „nimic în afară de tine și fetele”, potrivit lui Cozart. Whitney a insistat prin intermediul avocatei sale că Decker a fost un tată activ care și-a iubit fiicele și că nu fusese niciodată violent înainte de crime. „A fost un bărbat iubitor, dar ceva s-a rupt și orice monstru a ieșit din el, e ceva pentru care a fost antrenat în armată”, a spus Cozart. Autoritățile au cerut oricui are informații despre Decker sau locul unde se află să sune imediat la 911. Recomandări Putin plănuiește ofensiva finală pe 3 fronturi în Ucraina. Cum vrea să își asigure o victorie rapidă O campanie GoFundMe pentru Whitney a strâns peste 1 milion de dolari până vineri dimineață, conform The Sun. Urmărește cel mai nou VIDEO

Proiectul noului stadion din Timișoara continuă, Alfred Simonis neagă zvonurile apărute în presă: Am primit garanții

proiectul-noului-stadion-din-timisoara-continua,-alfred-simonis-neaga-zvonurile-aparute-in-presa:-am-primit-garantii

„Zvonurile legate de o eventuală tăiere a finanţării construcţiei Stadionului Dan Păltinişanu au agitat spiritele în Timişoara. Temerea legată de pierderea acestei investiţii este justificată pentru că bănăţenii aşteaptă de mult timp un nou stadion. Cum am spus şi ieri, nu voi accepta niciodată ca această finanţare să fie tăiată astfel că am luat imediat legătura cu cei mai importanţi oameni politici din România şi le-am exprimat punctul meu de vedere. Am înţeles nevoia reducerii cheltuielilor, dar nu trebuie făcută prin oprirea unor proiecte importante, iar acest lucru l-am transmis decidenţilor de la nivel naţional. Am primit garanţii că proiectul Dan Păltinişanu nu va fi dat la o parte şi voi face totul pentru ca această promisiune să fie respectată! Iar un criteriu de care trebuie să se ţină cont este cel al contribuţiei la bugetul de stat. Aici, dintre toate judeţele cu astfel de proiecte aflate în derulare, Timişul este lider detaşat!”, a transmis Alfred Simonis într-o postare pe Facebook. Recomandări Liceul sătesc care „atacă” Bac-ul exclusiv cu „veterani”. Din toamnă, dispare și varianta seralului: „Rămânem doar cu profesionala” Declarațiile lui Simonis vin în contextul în care în spațiul public au apărut zvonuri conform cărora formațiunile politice care negociază formarea unui Guvern ar avea de gând să oprească investițiile în construirea unor stadioane, inclusiv cel de la Timișoara, conform News.ro. La sfârșitul lunii mai, Alfred Simonis a anunțat că stadionul „Dan Păltinișanu” din Timișoara a fost 90% demolat. Cu o capacitate de peste 32.000 de locuri pe scaune, „Dan Păltinișanu” din Timișoara era al doilea cel mai mare stadion ca mărime din România, după Arena Națională din București. Totodată, Compania Națională de Investiții (CNI) a organizat o licitație pentru construirea unui nou stadion. 7 asocieri s-au înscris la licitația din Sistemul de Achiziții Publice, însă, pe 23 aprilie, s-a aflat câștigătorul: Con-A Operations (Leader), Prodesign Engineering & Construction, Con-A, Con-A Productions. La 5 mai, a fost depusă o contestație la Tribunalul București, Secția a II-a Contencios Administrativ și Fiscal, de către Concelex (Leader), Construcţii Erbaşu, Concelex Engineering SRL, Terra Gaz Construct. CNI intenționează să construiască la Timișoara cea mai mare arenă din țară, după Arena Națională. Investiția se ridică la aproape 140 de milioane de euro. Urmărește cel mai nou VIDEO

Rușii percep operațiunea ucraineană Pânză de păianjen ca pe un eșec major al serviciilor secrete ale Kremlinului

rusii-percep-operatiunea-ucraineana-panza-de-paianjen-ca-pe-un-esec-major-al-serviciilor-secrete-ale-kremlinului

O analiză efectuată de FilterLabs, o companie americană specializată în studierea opiniilor exprimate pe rețelele sociale, arată că rușii acordă puțină atenție asupra propagandei duse de Kremlin pe tema operațiunii „Pânză de păianjen” și sunt interesați mai degrabă de breșele din cadrul serviciilor secrete rusești, care se confruntă cu eșecuri majore în prevenirea unor astfel de atacuri. Cu toate că nimeni nu solicită compromisuri cu Ucraina după operațiunea „Pânză de Păianjen”, puțini ruși din afara comunității Z, pro-război, sunt entuziasmați de conflictul militar purtat împotriva țării vecine. Potrivit FilterLabs, atacurile ucrainene cu drone au fost principalul subiect de discuții pe rețelele sociale din Rusia, cele mai intense discuții fiind observate în zonele afectate. La început, presa de stat abia de a menționat acest subiect, în timp ce Ministerul rus de Externe a transmis propagandei să fie inoculată ideea că nu a fost distrus niciun bombardier. Ulterior, Ministerul rus al Apărării a susținut că acest drept al Ucrainei de a se apăra este „un act terorist”, iar liderul de la Kremlin Vladimir Putin a acuzat la rândul lui țara vecină de „terorism”, dar mai degrabă pentru exploziile aproape simultane de la podurile feroviare din Briansk și Kursk, notează FilterLabs. Recomandări Liceul sătesc care „atacă” Bac-ul exclusiv cu „veterani”. Din toamnă, dispare și varianta seralului: „Rămânem doar cu profesionala” Un „Pearl Harbor rusesc” Deși internauții ruși au descris „Pânză de păianjen” drept „Pearl Harbor-ul rusesc”, ei tratează această operațiune nu ca pe un atac terorist, ci ca pe un eșec al serviciilor secrete ale regimului de la Moscova. Toată lumea este de acord în această privință, atât cei care susțin războiul, cât și cei care i se opun, precizeaz FilterLabs. Primii au cerut acțiuni mai agresive împotriva Ucrainei. În același timp, operațiunea ucraineană nu a oprit tendința de scădere a sprijinului pentru război, care fusese observată anterior. Operațiunea „Pânză de păianjen” a avut loc duminică, 1 iunie, și s-a soldat cu distrugerea a cel puțin 12 bombardiere – conform unor imagini confirmate din satelit – și a cel puțin două avioane de recunoaște A-50. Lovitură grea pentru capacitățile cu rază lungă de acțiune ale Rusiei Avioanele distruse sau avariate – care ar fi 40 în total, potrivit Kievului – nu au mai fost produse de mult timp, iar armata rusă are nevoie de un timp îndelungat pentru a-și reface capacitățile aviatice cu rază lungă de acțiune, observă Reuters. Bombardierele Tu-95MS și Tu-22M3 distruse în urma operațiunii „Pânză de păianjen” făceau parte din flota de aviație cu rază lungă de acțiune folosită de armata rusă pentru a ataca orașe ucrainene, fabrici de apărare, baze militare, instalații energetice și alte ținte. Recomandări Putin plănuiește ofensiva finală pe 3 fronturi în Ucraina. Cum vrea să își asigure o victorie rapidă Imaginile video cu aceste atacuri arată că unele dintre aeronavele distruse erau înarmate cu rachete de croazieră de tip Kh-101. Aceleași aeronave au fost folosite și pentru patrule periodice în Arctica, Atlanticul de Nord și Pacificul de Nord într-un efort al Rusiei de a intimida Occidentul. Urmărește cel mai nou VIDEO

Câți fani l-au așteptat pe Călin Georgescu la Parchetul General pentru prelungirea controlului judiciar

cati-fani-l-au-asteptat-pe-calin-georgescu-la-parchetul-general-pentru-prelungirea-controlului-judiciar

Măsura a fost prelungită cu încă 60 de zile. Este vorba despre dosarul în care este cercetat pentru șase infracțiuni, cea mai gravă fiind cea de instigare la acțiuni împotriva ordinii constituționale. Călin Georgescu a fost așteptat de aproximativ 100 de susținători, care l-au aclamat și i-au strigat numele, dar el nu a dat nicio declarație presei care l-a așteptat. VEZI GALERIA  FOTOPOZA 1 / 4 Pe 26 februarie, fostul candidat la prezidențiale a fost ridicat din trafic și dus la Parchetul General, care a stabilit că Georgescu a comis mai multe infracțiuni, inclusiv instigare la acțiuni împotriva ordinii constituționale, după ce CCR a anulat primul tur al alegerilor prezidențiale 2024, pe care îl câștigase. El a mai fost acuzat că a pus la cale un plan de destabilizare a României cu ajutorul mercenarilor conduși de Horațiu Potra, dar nu a fost reținut atunci, ci doar plasat sub control judiciar, care a fost prelungit succesiv. Ulterior, prin decizia BEC și a CCR, Călin Georgescu nu a mai avut voie să candideze pe 4 mai, în primul tur la alegerile prezidențiale 2025. Recomandări Liceul sătesc care „atacă” Bac-ul exclusiv cu „veterani”. Din toamnă, dispare și varianta seralului: „Rămânem doar cu profesionala” Săptămâna trecută, procurorii au extins urmărirea penală, după ce Călin Georgescu a citat la Realitatea Plus din fostul lider legionar, Corneliu Zelea Codreanu. Georgescu și-a anunțat retragerea din viața politică la finalul lunii trecute. Urmărește cel mai nou VIDEO

Israelul confirmă că înarmează rivali ai Hamas în Gaza. Opoziția avertizează: E o nebunie totală

israelul-confirma-ca-inarmeaza-rivali-ai-hamas-in-gaza.-opozitia-avertizeaza:-e-o-nebunie-totala

Premierul Benjamin Netanyahu a apărat această inițiativă, numind-o „un lucru bun”. Într-un videoclip postat pe rețelele sociale, Netanyahu a declarat că Israelul „a activat clanuri în Gaza care se opun Hamas”, sub îndrumarea serviciilor de securitate. Înarmarea milițiilor din Gaza: o strategie controversată Fostul ministru al apărării Avigdor Liberman a dezvăluit această operațiune la televiziunea israeliană, descriind-o drept „o nebunie totală”. El a comparat grupurile înarmate cu ISIS și a avertizat că „nimeni nu poate garanta că aceste arme nu vor fi îndreptate împotriva Israelului”. Potrivit CNN, operațiunea a fost autorizată de Netanyahu fără aprobarea cabinetului de securitate. Partenerii de extremă dreapta ai premierului ar fi respins probabil o astfel de mișcare. Reacția Hamas și acuzații de trădare Hamas a condamnat planul, afirmând că dezvăluie „un adevăr grav și incontestabil”. Gruparea militantă a acuzat Israelul că înarmează „bande criminale” pentru a crea „o stare de insecuritate și haos social” în Gaza. Una dintre milițiile care ar fi primit arme este condusă de Yasser Abu Shabab, care controlează o parte din estul orașului Rafah. Hamas l-a acuzat pe Abu Shabab de „trădare”, deși acesta a negat că ar fi primit arme de la Israel. Recomandări Liceul sătesc care „atacă” Bac-ul exclusiv cu „veterani”. Din toamnă, dispare și varianta seralului: „Rămânem doar cu profesionala” Critici din partea opoziției și îngrijorări privind viitorul Gazei Politicienii din opoziție au criticat dur planul lui Netanyahu de a înarma miliții și secretizarea acestuia. Ei l-au acuzat pe premier că a întărit Hamas în trecut și acum înarmează grupări alternative. Liderul opoziției, Yair Lapid, a declarat pe rețelele sociale: „După ce Netanyahu a terminat de predat milioane de dolari Hamasului, a trecut la furnizarea de arme unor grupuri din Gaza afiliate ISIS – totul improvizat, fără planificare strategică și ducând la mai multe dezastre”. Înarmarea milițiilor pare să fie cea mai apropiată încercare a lui Netanyahu de a împuternici o formă alternativă de conducere în Gaza. Cu toate acestea, premierul nu a prezentat încă un plan clar pentru viitorul enclavei după război. În ciuda a aproape 20 de luni de conflict, Israelul nu a reușit să elimine complet Hamas din Gaza, iar gruparea militantă – clasificată drept organizație teroristă de Israel, SUA și UE – se agață în continuare de putere. Urmărește cel mai nou VIDEO

George Simion s-a dus în SUA și s-a plâns că unul dintre prietenii lui a fost arestat în România

george-simion-s-a-dus-in-sua-si-s-a-plans-ca-unul-dintre-prietenii-lui-a-fost-arestat-in-romania

George Simion: „Percheziții în stil Biden” În fața unei audiențe internaționale, George Simion a acuzat autoritățile române că folosesc „justiția ca armă împotriva opoziției politice”. „Când m-am trezit, mi-am verificat telefonul și am văzut că locuința unuia dintre prietenii mei a fost percheziționată în stilul lui Biden din SUA”, a declarat Simion. El a confirmat că Vasile Pușcaș este un apropiat și susținător al său. „Este un om de afaceri și un prieten. M-a ajutat în alegeri, iar mass-media din România spunea că este un infractor, că locuința a fost percheziționată și că este unul din principalii sponsori ai lui George Simion”. Simion a lansat acuzații dure la adresa sistemului politic românesc și european: „Au instalat un președinte ca o marionetă, numit, nu ales. Asta e situația în țara mea. Aceasta nu este o democrație.” „Folosesc legea ca armă, folosesc justiția pe post de armă și arestează oponenții politici pentru a ne reduce la tăcere.”, a mai adăugat George Simion în discursul său din SUA. În postări pe platforma X (fostul Twitter), liderul AUR a reiterat mesajul și a acuzat cenzura: „Acuzațiile la adresa lui sunt o minciună totală, dar adevărul este irelevant atunci când contează ‘legătura’ lui cu mine.” Recomandări Liceul sătesc care „atacă” Bac-ul exclusiv cu „veterani”. Din toamnă, dispare și varianta seralului: „Rămânem doar cu profesionala” George Simion a făcut apel la unitate internațională între forțele conservatoare: „Sunt aici (..) pentru a spune celei mai mari națiuni din lume că un  prieten de-al meu a fost arestat astăzi, iar casa lui a fost percheziționată. Mulțumesc și să luptăm împreună!”. „Pentru a învinge hidra globalistă, pentru un viitor mai bun al marilor noastre națiuni, este crucial ca forțele patriotice și conservatoare din întreaga lume liberă să se unească și să lupte împreună.”, a mai scris George Simion, pe X. Pe 5 iunie, procurorii din Bihor au descins la sediile firmelor lui Vasile Pușcaș din Baia Mare, într-un dosar de transfer ilegal de creanțe în valoare de peste 4,5 milioane de lei. Ancheta a avut loc în cadrul operațiunii Jupiter. Ancheta se desfășoară sub coordonarea Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție. „Aceștia și-ar fi însușit sau traficat, în mod prejudiciabil pentru această persoană juridică, activul reprezentând o creanță existentă asupra debitorului UAT Municipiul Oradea, în valoare de 4.543.831,54 de lei, prin intermediul unei operațiuni juridice de cesiune de creanță, care nu are o contraprestație reală din partea cesionarului”, se precizează în comunicatul IPJ Bihor. Recomandări Sorina Pintea, condamnată la 3 ani și 6 luni de închisoare cu executare pentru luare de mită. Decizia e definitivă Creanța viza UAT Municipiul Oradea și a fost cesionată fără o contraprestație reală, fiind folosită ulterior pentru a obține executarea silită a UAT Municipiul Oradea, conform IPJ Bihor. Potrivit G4 Media, Vasile Pușcaș nu a fost arestat, nici ridicat pentru audieri. Imediat după ce George Simion a pierdut alegerile prezidențiale din România, a fost surprins în aeroport, alături de Vasile Pușcaș, pe Aeroportul Otopeni. Urmărește cel mai nou VIDEO